Temat interpretacji
W związku z odpowiedzią udzieloną przez Drugi Urząd Skarbowy w Zielonej Górze w dniu 25 marca 2003r. Nr III/415-7/LL/2003, na zapytanie z dnia 26 lutego 2003r. w sprawie odliczenia wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze, po przeprowadzeniu na polecenie Dyrektora Izby Skarbowej w Zielonej Górze dodatkowych czynności wyjaśniających, koryguje na podstawie dokonanych ustaleń, udzieloną zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) odpowiedź w zakresie uprawnienia do odliczenia w związku z poniesionymi wydatkami na cele rehabilitacyjne. W związku z powyższym tut. organ wyjaśnia co następuje:
Przepis art. 26 ust. 1 pkt. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. z 2000r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) stanowi, iż odliczeniu od dochodu podlegają wydatki na cele rehabilitacyjne, ponoszone przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.
Warunkiem koniecznym odliczenia ww. wydatków jest posiadanie przez osobę, której wydatek dotyczy orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności.
Zgodnie z przepisami art. 26 ust. 7a pkt. 5 i ust. 7c ww. ustawy wydatkami na cele rehabilitacyjne są wydatki poniesione tytułem odpłatności za pobyt na turnusie rehabilitacyjno-usprawniającym. Podstawą do zastosowania wskazanego wyżej odliczenia jest posiadanie dowodu poniesienia wydatku.
Z przedłożonych dowodów wpłat wynika, że w dniu 29 kwietnia 2002r. Polski Związek Emerytów i Rencistów w S. przyjął od Pani Z. opłatę za turnus rehabilitacyjny w K. w wysokości 540zł., natomiast kwotę 730zł. wpłacił z tego samego tytułu Pan Bogdan Z.
Po przeprowadzeniu dodatkowego postępowania wyjaśniającego, zgodnie z zaleceniem Dyrektora Izby Skarbowej, tut. organ ustalił, iż Pani Z. skierowana została na turnus rehabilitacyjny wnioskiem z dnia 19.02.2002r., w którym lekarz kierujący, uznał za uzasadnioną obecność osoby drugiej z uwagi na konieczność pomocy w poruszaniu się. Ponadto Polski Związek Emerytów i Rencistów w S. pismem z dnia 11.03.2004r. potwierdził, że "wpłaty dokonała Pani Z. za siebie i opiekuna, podając dane do dowodu wpłaty syna Bogdana Z. zamieszkałego w W.".
Z uwagi na fakt, iż poniosła Pani koszty opłat za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym wraz z opiekunem, spełniając warunki w cyt. przepisie nabyła Pani uprawnienia do zastosowania odliczenia od dochodu z tytułu wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne w łącznej kwocie 1.270zł.
Ponadto, Urząd informuje, iż wydatki poniesione na cele rehabilitacyjne podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie były finansowane ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków kas chorych, albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek innej formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo finansowane z tych funduszy, odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną z tych funduszy lub zwróconą z jakichkolwiek innych środków.