Temat interpretacji
Działając w trybie art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na zapytanie pani z dnia 8.07.2004 r. (data wpływu .9.07.2004 r., bez znaku) dotyczące zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, w szczególności art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie uprzejmie wyjaśnia:
Z przedstawionego przez panią stanu faktycznego wynika, iż wykonuje pani obsługę prawna, jako radca prawny, urzędów skarbowych na podstawie umów zlecenia. Z ww. tytułu uzyskuje pani przychody opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 13 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jak wynika z pani pisma, z tytułu zawarcia takich umów jest pani związana ze zlecającym więzami tworzącymi stosunek prawny poprzez określenie warunków wykonywania czynności wynikających z umowy, warunków wynagrodzenia oraz warunków odpowiedzialności zlecającego. Zlecający - naczelnik urzędu skarbowego w stosunku do osób trzecich ponosi odpowiedzialność za pani działania.
Biorąc powyższe pod uwagę tut. organ podatkowy stwierdza co następuje:
W art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) określono zakres przedmiotowy obowiązywania ustawy definiując, iż podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. W ust. 2 ustawodawca zdefiniował, jaką działalność na potrzeby ww. ustawy należy rozumieć za działalność gospodarczą. I tak, działalność gospodarcza w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Jak wynika z powyższej definicji działalność gospodarcza obejmuje szeroki krąg czynności, również czynności osobistego świadczenia usług z tytułu których podatnik uzyskuje przychody wymienione w art. 13 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednocześnie w ust. 3 art. 15 ustawodawca zawarł katalog czynności, których nie uznaje się za samodzielnie wykonywaną działalność gospodarczą. Między innymi w ust. 3 pkt 3 art. 15 określono, iż za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1 nie uznaje się czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2 - 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonywania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecone czynności co do warunków wykonania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie czynności. Jak z powyższego wynika osoby wykonujące ww. czynności nie będą z tego tyt. podatnikami podatku od towarów i usług tylko wtedy, gdy łączyć je będzie ze zlecającym taki stosunek prawny, w którym określono wynagrodzenie, warunki wykonania czynności oraz odpowiedzialność zlecającego za wykonanie czynności wobec osób trzecich.
Tutejszy organ podatkowy, biorąc pod uwagę wyżej opisane unormowania, stwierdza, iż wykonując umowy zlecenia zawarte z naczelnikami urzędów skarbowych nie będzie pani z tego tytułu podatnikiem podatku od towarów i usług, jeżeli zostaną spełnione wymogi zawarte w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie istnienia określonych wyżej więzów prawnych między stronami umowy.
Mając powyższe na uwadze tut. organ podatkowy uznaje stanowisko pani przedstawione w zapytaniu za prawidłowe.
Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz stan prawny obowiązujący na dzień udzielenia odpowiedzi.