Temat interpretacji
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa/ Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późniejszymi zmianami /, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie udziela następującej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego przedstawionej sprawie .
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że płatnik po analizie kartotek płacowych za 2001r. wykrył błąd, polegający na niedoliczeniu do przychodu jednego pracownika wartości świadczenia rzeczowego w postaci udostępnienia lokalu mieszkalnego. W związku z powyższym złożył korygujące deklaracje PIT-4 za okres 01/2001-12/2001r. oraz wpłacił wraz z odsetkami za zwłokę zaległość podatkową wynikającą ze złożonych korekt.
W myśl art. 31 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( DZ.U. z 2000r Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami), osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zwane dalej "zakładami pracy" są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy , a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.
Zgodnie z art 38 w/w ustawy płatnicy, o których mowa w art. 31 i art. 33-35, przekazują, z zastrzeżeniem ust.2 i 2a, kwoty pobranych zaliczek na podatek, w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności , gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając równocześnie deklarację według ustalonego wzoru.
Stosownie art. 39 cytowanej ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych, płatnicy w przypadku gdy nie dokonują rocznego obliczenia podatku są obowiązani przekazać w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym podatnikowi i urzędowi skarbowemu , którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru tj. PIT-11 Z wniosku wynika, że spółka nie naliczała zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od wartości świadczeń w postaci udostępnienia pracownikowi lokalu mieszkalnego stanowiącego zgodnie z art. 12 w/w ustawy przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu. Konsekwencją tej nieprawidłowości było nieuwzględnienie powyższego przychodu w informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11.Po wykryciu błędu została dokonana korekta deklaracji PIT-4 stosownie do art. 81 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa / Dz.U. Nr 137, poz.926 z późniejszymi zmianami / i wpłacona kwota zaniżonych zaliczek.
Wystawienie błędnej informacji PIT-11 przez płatnika, wywołuje obowiązek wystawienia jej korekty, tak aby treść informacji była zgodna ze stanem faktycznym, ponieważ , tylko wystawienie takiej informacji ( tj. wykazującej osiągnięte przez podatnika dochody) stanowi realizację przez płatnika obowiązku wynikającego z art.39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ponadto informacja ( korekta informacji ) PIT-11 powinna być wypełniona w/g obowiązującego wzoru. Korygowanie informacji PIT-11 następuje zgodnie z zasadami określonymi w art.81 w związku z art. 3 pkt 5 - Ordynacji podatkowej. Zgodnie z art.9 ust,1 i 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21,52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła , przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3 art 28-30 , 30a-30c, oraz art. 44 ust.7e i 7 f. suma dochodów ze wszystkich źródeł przychodów.Wypełniając obowiązek podatkowy podatnik -osoba fizyczna składa zeznanie roczne zgodnie a art. 45 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w którym wykazuje osiągnięte w roku podatkowym dochody ( poniesione straty ). W terminie obowiązującym do złożenia zeznania, podatnik obowiązany jest wpłacić : -różnicę między podatkiem należnym od dochodu wynikającego z zeznania, a sumą należnych za dany rok zaliczek, w tym również sumę zaliczek pobranych przez płatników. Wyżej przytoczone przepisy nakładają na podatnika obowiązek wykazania w zeznaniu rocznym wszystkich osiągniętych w roku podatkowym dochodów , nie uzależniając tego obowiązku od wystawienia przez płatnika informacji PIT-11, jak również od treści tej informacji w przypadku, gdy kwota osiągniętego dochodu wykazanego w informacji PIT-11 została zaniżona. Podatnik zgodnie z art. 26 Ordynacji podatkowej odpowiada całym swoim majątkiem za wynikające ze zobowiązań podatkowych podatki. Podatnik, odpowiada zatem m.in. za złożenie w ustawowym terminie zeznania rocznego, w którym wykaże osiągnięte w roku podatkowym dochody oraz za wpłacenie kwoty stanowiącej różnicę pomiędzy podatkiem należnym, a sumą należnych zaliczek w tym również zaliczek pobranych przez płatnika. Zatem stanowisko spółki w zakresie braku obowiązku wystawienia w opisanej sytuacji korekty PIT -11, jak również braku odpowiedzialności podatnika ( pracownika ) za treść składanego przez niego zeznania rocznego oraz za podatek należny od dochodu wynikającego z zeznania, jest nieprawidłowe.