Temat interpretacji
Przepisem art. 1 ust. 22 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956) uchylono dotąd obowiązujący art. 27a ustawy o podatku dochodowym. Jednakże w ramach tzw. praw nabytych, na podstawie art. 12 ustawy nowelizującej, wydatki, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., poniesione w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.
Jak wynika natomiast z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w roku 2003 (Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zm.), podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów, przy czym szczegółowy zakres i rodzaje wydatków o których wyżej mowa zawiera rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788).
Załącznik Nr 1 do ww. rozporządzenia zawiera wykaz robót zaliczanych do remontu i modernizacji budynku mieszkalnego. Wyszczególniono w nim m. in. remont lub modernizację przyłączy, elementów przyłączy budynku lub wykonanie nowych przyłączy, obejmujące przyłącza kanalizacyjne, bezodpływowe zbiorniki ścieków i urządzenia do oczyszczania ścieków.
Zatem zgodnie z powyższym przepisem koszty związane z zakupem i instalacją przydomowej oczyszczalni ścieków jako urządzenia do oczyszczania ścieków (wymienionego w powołanym rozporządzeniu) stanowią podstawę do dokonania odliczenia od podatku, przy założeniu, że spełnione zostaną pozostałe warunki określone w powołanym art. 27a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego potwierdza stanowisko wnioskodawcy w przedmiotowej sprawie.