Temat interpretacji
Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14 a § 1oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny postanawia uznać stanowisko podatnika za prawidłowe.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, żew 2005 roku prowadził Pan działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach określonych w art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), jednocześnie uzyskiwał Pan dochody z wynagrodzenia ze stosunku pracy. W 2005 roku zostały poniesione przez Pana wydatki na cele mieszkaniowe: remont budynku mieszkalnego oraz systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo - kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową.
W związku z rodzącymi się wątpliwościami tym zakresie pyta Pan czy może Pan odliczyć poniesione wydatki na cele mieszkaniowe od podatku obliczonego od dochodu osiągniętego z wynagrodzenia ze stosunku pracy.
Jednocześnie wyraża Pan pogląd, iż w zeznaniu rocznym, w którym będzie Pan rozliczał dochody osiągnięte z wynagrodzenia ze stosunku pracy może Pan odliczyć wydatki poniesione na cele mieszkaniowe.
Naczelnik tut. Urzędu analizując przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz wyrażoną opinię podziela Pana stanowisko w powyższej sprawie.
W myśl art. 20 pkt 6 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202 poz. 1956 ze zm.) podatnikom opodatkownym w sposób określony w art. 30c ustawy wymienionej w art. 1 nie przysługuje prawo do dokonywania odliczeń i zwolnień od dochodu oraz od podatku obliczonych na zasadach określonych w art. 30c ustawy wymienionej w art. 1, o których mowa w art. 3, 4 i 8 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134 poz. 1509 ze zm.).
Wybór opodatkowania podatkiem liniowym oznacza brak prawa do odliczeń wszelkich ulg, w tym ulg mieszkaniowych przysługujących w ramach praw nabytych i możliwości wykorzystania odliczeń mieszkaniowych, do których podatnik nabył prawo, a które nie znalazły pokrycia w podatku należnym za 2004 rok., co wynika z zapisu art. 20 pkt 6 w/w ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw.
Podatnikowi, który wybrał opodatkowanie dochodów podatkiem liniowym przysługuje jedynie prawo do odliczenia;
1/ od dochodu:
- składek na ubezpieczenie społeczne - art. 30c ust. 2 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
- strat z lat ubiegłych poniesionych z pozarolniczej działalności gospodarczej
2/ od podatku:
- składek na ubezpieczenie zdrowotne - art. 27b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Ograniczenia wynikające z opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem liniowym odnoszą się tylko do tego źródła dochodów. Jeżeli podatnik w czasie trwania roku podatkowego osiągnął również dochody ze źródeł opodatkowanych według skali podatkowej, to nie ma żadnych przeszkód do skorzystania z ulg podlegających odliczeniu od dochodu czy też od podatku.
Dokonując rozliczenia za 2005 rok będzie Pan zobowiązany do złożenia dwóch zeznań podatkowych:
- PIT36L z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym,
- PIT-37 z tytułu otrzymywanego wynagrodzenia ze stosunku pracy w którym dokona Pan odliczenia od podatku 19 % wydatków poniesionych na remont własnego domu i gromadzenie oszczędności w kasie mieszkaniowej. Wydatki te zostaną wykazane w załączniku PIT/D dołączonego do zeznania PIT-37.
Biorąc powyższe pod uwagę oraz przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik tut. Urzędu postanowił jak w sentencji.