Temat interpretacji
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie usług ogólnobudowlanych opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych w formie zasad ogólnych przy zastosowaniu ksiąg rachunkowych. W ramach tej działalności zawarł Pan na okres 2 lat i 11 m-cy umowę leasingu operacyjnego, której przedmiotem jest samochód osobowy o wartości 363.114,75 zł netto. W związku z tą umową zapytuje Pan: 1. czy wydatki miesięczne (35rat) udokumentowane fakturami VAT w kwocie brutto ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu,2. czy wydatek w zakresie opłaty administracyjnej i opłaty wstępnej w kwocie brutto udokumentowanych fakturą VAT z lipca 2005r ma prawo w lipcu 2005r. zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Przedstawiając własne stanowisko w sprawie stwierdził Pan, iż umowa leasingu operacyjnego spełnia warunki określone w art. 23b ust. 1 pkt 1 i pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), wobec czego ma Pan prawo w całości opłaty z tytułu leasingu samochodu osobowego zaliczać od roku 2005 przez cały okres trwania umowy do kosztów uzyskania przychodów. Powołując się na treść art. 23 w/w ustawy uznał Pan, że wobec braku ograniczenia nie zezwalającego na zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów opłaty wstępnej oraz opłaty administracyjnej, ma Pan prawo zaliczyć te opłaty w całości do kosztów uzyskania przychodu w lipcu 2005r., tj. m-cu wystawienia faktury VAT.
Dokonując oceny przedstawionego stanowiska, tut. organ podatkowy wyjaśnia co następuje:
Stosownie do art.23b. ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwanej dalej "ustawą" opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych, stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust.2, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:- została zawarta na czas oznaczony i stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome,- suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych.
W związku z tym, iż przedstawiona we wniosku umowa leasingowa spełnia powyższe warunki, to - zgodnie z art.22. ust. 1 i 5 ustawy - zarówno raty leasingowe jak i opłata administracyjna i opłata wstępna udokumentowane fakturami VAT stanowią koszty uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia. Zatem w tym zakresie tut. organ podatkowy podziela Pana stanowisko.
W myśl ogólnej zasady wyrażonej w art. 22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 200r Nr 14, poz.176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23, w tym również podatek od towarówi usług.Od tej zasady ustawodawca w art. 23 ust. 1 ustawy wprowadził wyjątki, m.in. w zakresie podatku od towarów i usług (pkt 43 lit.a) .Z przepisu tego między innymi wynika, że kosztami uzyskania przychodów jest podatek naliczony, w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej. Zatem, jeżeli przysługuje Panu uprawnienie do obniżenia kwoty podatku VAT w części, to ta kwota podatku będzie wyłączona z kosztów uzyskania przychodów. Natomiast w pozostałej części, co do której nie przysługuje uprawnienie obniżenia podatku należnego, podatek naliczony będzie kosztem uzyskania przychodów. Mając powyższe na uwadze tut. organ podatkowy ocenia Pana stanowisko, iż wydatki wynikające z faktury VAT dotyczące opłaty administracyjnej, opłaty wstępnej i rat leasingowych w całości stanowią koszty uzyskania przychodów, jako nieprawidłowe.