Art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu ... - Interpretacja - PD-F-415/2/04

Shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 05.03.2004, sygn. PD-F-415/2/04, Urząd Skarbowy w Gostyniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. stanowi, że podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne ponoszonych przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Natomiast zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 3 powołanej ustawy, za wydatki na cele rahabilitacyjne uważa się wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narządzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Jak wynika z pisma, w 2003 roku podatniczka, jako osoba niepełnosprawna, poniosła wydatki na zakup baterii do aparatu słuchowego. Aparat słuchowy jest niewątpliwie urządzeniem ułatwiającym niesłyszącemu wykonywanie czynności życiowych.

Natomiast bateria do aparatu słuchowego stanowi jego integralną część, bez której nie będzie spełniał swej podstawowej funkcji. Konieczność wymiany baterii jest spowodowana utrzymaniem aparatu w stanie używalności w celu ułatwienia niesłyszącemu wykonywania czynności życiowych.

Tym samym wydatek na zakup baterii do aparatu słuchowego jest wydatkiem na cele rehabilitacyjne w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i stanowi podstawę do dokonania odliczenia od dochodu.

Urząd Skarbowy w Gostyniu