P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1432/IPdg2/415/429/41/2005

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.08.2005, sygn. 1432/IPdg2/415/429/41/2005, Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 217 oraz art. 14 a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r nr 8 poz. 60 ), Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany, po rozpatrzeniu wniosku z 30.05.2005r w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych uznaje stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z treści wniosku złożonego 30 maja 2005r, o udzielenie interpretacji na podstawie przepisów art. 14a ustawy z 29 sierpnia 1997r-Ordynacja podatkowa wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą w spółce cywilnej, której przedmiotem są usługi księgowe.
W roku 2005, do świadczenia usług wykonywanych w ramach działalności gospodarczej wykorzystywany jest program księgowy pt. " Mała Księgowość" nabyty łącznie z dziennikiem "Rzeczpospolita" zaprenumerowanym na potrzeby firmy. Program księgowy załączony do dziennika z danego dnia i wkalkulowano w cenę tego dziennika można było nabyć jedynie w ramach oferty sprzedaży łącznej z gazetą . Z uwagi na przystosowanie programu dla obsługi wielu firm, program ten znalazł zastosowanie przy realizacji usług księgowych spółki.

Treść pytania ;
Czy wykorzystywanie programu księgowego, zakupionego razem z dziennikiem, do usługowego prowadzenia księgowości, powoduje wystąpienie nieodpłatnego przychodu dla spółki cywilnej?

Stanowisko przedstawione we wniosku;
Według opinii wyrażonej w piśmie, fakt nie podwyższenia przez sprzedawcę ceny dziennika o wartość załączonego programu księgowego, nie uzasadnia potraktowania nabytego programu jako elementu stanowiącego o powstaniu nieodpłatnego przychodu spółki.

Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego;
W myśl zasady określonej art. 14 ustawy z 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 nr 14 poz. 176 ze zm. ) za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Według zapisu wymienionego w art. 14 ust. 8 do przychodów z działalności gospodarczej zalicza się również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2 b, z wyjątkiem otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn.Mając na uwadze powyższe, nabycie oraz wykorzystywanie przez spółkę programu księgowego w sposób zgodny z intencją autora z zachowaniem określonych przez niego zasad, nie powoduje powstania nieodpłatnego przychodu z tytułu usługowego użytkowania programu.

Biorąc pod uwagę opisany stan faktyczny i obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego, należy uznać Pani stanowisko za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 16.05.2005r oraz stanu prawnego obowiązującego w tym okresie. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 236 § 2 pkt. 1 ustawy z 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005r nr 8 poz. 60 ), na niniejsze postanowienie przysługuje prawo złożenia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany