Temat interpretacji
Na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) Urząd Skarbowy w Skarżysku-Kamiennej w odpowiedzi na Pani pismo z dnia 08.04.2003 r. w sprawie interpretacji i stosowania prawa w zakresie ulgi remontowej uprzejmie wyjaśnia:
Art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1997 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. z 2000r. Dz.U. Nr 14 poz. 176 ze zm.) przewiduje możliwość odliczenia od podatku wydatków na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego (...).
Załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21.12.1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego, o który zmniejsza się podatek dochodowy (Dz.U. Nr 156, poz. 788) zawiera wykaz robót zaliczanych do remontu i modernizacji budynku mieszkalnego.
W pkt. 8 ppkt 3 ww. załącznika wymieniono remont, modernizację, wymianę lub wykonanie nowych instalacji budynku, obejmujące rozprowadzenie po budynku instalacji oraz montaż trwale umiejscowionych; wyposażenia, armatury i urządzeń dotyczących instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych. W związku z powyższym zdaniem tut. Urzędu zakup okapu wentylacyjnego przez Panią, jeżeli będzie on trwale umiejscowiony w budynku podlega odliczeniu od podatku dochodowego od osób fizycznych.
Rozpatrując natomiast kwestie związane z załącznikiem nr 3 do ww. rozporządzenia, który zawiera wykaz robót zaliczanych do remontu i modernizacji w zakresie instalacji gazowej, urządzeń eksplozymetrycznych lub urządzeń gazowych tut. Urząd stoi na stanowisku, że zakup kuchenki gazowej w sytuacji gdy brak jest przyłącza budynku mieszkalnego do gazociągu nie podlega odliczeniu. Nie podlega też odliczeniu zakup butli gazowej do gazu bezprzewodowego. Poniesione przez Panią w obecnej sytuacji (sołectwo nie jest zgazyfikowane) wydatki na zakup kuchenki i butli, które nie stanowią urządzeń trwale umiejscowionych, od którego to warunku przepisy prawa podatkowego umożliwiają skorzystanie z ulgi, nie mogą stanowić podstawy do odliczenia przewidzianego w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.