Podatniczka oszczędzająca od 1999r. w kasie mieszkaniowej i korzystająca z odliczeń od podatku z tego tytułu, po okresie systematycznego oszczędzania... - Interpretacja - BI/005/0567/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.07.2004, sygn. BI/005/0567/04, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatniczka oszczędzająca od 1999r. w kasie mieszkaniowej i korzystająca z odliczeń od podatku z tego tytułu, po okresie systematycznego oszczędzania w 2003r. zgromadzone środki z kasy mieszkaniowej przeznaczyła na partycypację w kosztach budowy lokalu mieszkalnego realizo-wanego przez towarzystwo budownictwa społecznego (TBS).


Ocena prawna stanu faktycznego:


Zgodnie zaś z treścią art. 27a ust.13 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.),- w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2001r. - podatnik nie traci prawa do ulgi z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej, gdy wycofane z kasy mieszkaniowej oszczędności wydatkuje zgodnie z celami systematycznego oszczę-dzania.

Katalog celów mieszkaniowych precyzuje ustawa z 26 października 1995r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkalnego (Dz. U. z 2000r. nr 98, poz. 1070 ze zm.). Stosownie do po-stanowień art. 8 ust. 2 tej ustawy celem systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej jest uzyskanie kredytu i przeznaczenie zgromadzonych oszczędności na wskazane w ustawie cele mieszkaniowe tj.:

  1. nabycie, budowę przebudowę, rozbudowę lub nadbudowę domu albo lokalu mieszkalnego, sta-nowiącego odrębną nieruchomość,
  2. uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. remont domu albo lokalu, o którym mowa w pkt 1i 2 z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odno-wienia mieszkania,
  4. spłatę kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3
  5. nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

Z cytowanych przepisów wynika, że aby nie utracić prawa do odliczeń związanych z oszczędza-niem w kasie mieszkaniowej Podatnik powinien przeznaczyć wycofane po okresie oszczędzania środki na co najmniej jeden z wyżej wymienionych celów systematycznego oszczędzania. W prze-ciwnym razie zgodnie z zapisem art. 27a ust.13 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. -w brzmieniu obo-wiązującym do 31.12.2001r.- podatnik zobowiązany będzie do doliczenia odpowiednio - do docho-du (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, kwot poprzednio z tego tytułu odliczonych. Zatem przeznaczenie zgromadzonych w kasie mieszkaniowej oszczędno-ści z którymi wiązały się wcześniejsze odliczenia od podatku na inny niż wyżej wskazany cel cho-ciażby również mieszkaniowy pozbawia podatnika prawa do ulgi z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej .

W świetle art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1995r. przedmiotem działania towarzystwa społecznego jest budowanie domów mieszkalnych i ich eksploatacji na zasadach najmu. Zaś zgodnie z treścią art. 29 tej ustawy osoby mające interes w uzyskaniu mieszkań przez wskazane przez nie osoby trzecie mogą zawierać z towarzystwem umowy w sprawie partycypacji w kosztach budowy tych mieszkań. Mając na uwadze wyżej powołane unormowania prawne partycypowanie przez Podatniczkę w kosztach budowy lokalu w Towarzystwie Budownictwa Społecznego, który będzie zajmowała na zasadach najmu i który w ostateczności stanowić będzie własność gminy, nie jest zgodne z celami systematycznego oszczędzania i pozbawia Ją prawa do omawianej ulgi.

Izba Skarbowa w Gdańsku