Ze złożonego przez Pana wniosku wynika, że od dnia 18.06.1979 r. prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą, przedmiotem której jest mechanika... - Interpretacja - DFI/415-1/05/WB

shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 08.02.2005, sygn. DFI/415-1/05/WB, Urząd Skarbowy w Zambrowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Ze złożonego przez Pana wniosku wynika, że od dnia 18.06.1979 r. prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą, przedmiotem której jest mechanika pojazdów samochodowych.
Do dnia 31.12.2004 r. był Pan opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, a od dnia 1.01.2005 r. wybrał Pan opodatkowanie podatkiem dochodowym na ogólnych zasadach.
Do celów prowadzonej działalności gospodarczej wybudował Pan w 1979 r. budynek warsztatowy, którego użytkowanie rozpoczął Pan 18.06.1979 r. t.j. w dniu rozpoczęcia działalności. Twierdzi Pan, że ze względu na brak faktur i rachunków dokumentujących poniesione wydatki na budowę budynku warsztatowego nie może Pan ustalić kosztu wytworzenia środka trwałego celem ustalenia wysokości odpisów amortyzacyjnych. Z powyższych względów, działając w oparciu o art. 22g ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w miesiącu grudniu 2004 r. powołał Pan biegłego w celu ustalenia wartości początkowej środka trwałego.
Pana zdaniem, przy zmianie formy opodatkowania z ryczałtu ewidencjonowanego na zasady ogólne, wartość początkowa, wytworzonego w 1979 r. i używanego od 18.06.1979 r. w ramach prowadzonej działalności gospodarczej środka trwałego, ustalona przez biegłego w miesiącu grudniu 2004 r. może być podstawą do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od miesiąca stycznia 2005 r.
Prosi Pan o potwierdzenie słuszności swojego stanowiska.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zambrowie nie może potwierdzić prawidłowości przedstawionego przez Pana stanowiska z następujących względów:

Jako osoba fizyczna osiągająca przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, w okresie od dnia 1 stycznia 1994 r. do dnia 31 grudnia 2004 r. opłacał Pan podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, wobec czego w 1995 roku obowiązywały Pana przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 1994 r. w sprawie zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób fizycznych (Dz.U. Nr 140, poz. 786 z późn.zm.).
Zgodnie z § 6 w/w rozporządzenia podatnicy opodatkowani zryczałtowanym podatkiem dochodowym obowiązani byli prowadzić wykaz środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, natomiast w myśl jego § 14 ust. 3 podatnicy, którzy prowadzili działalność przed 1 stycznia 1995 r. byli obowiązani sporządzić wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nie później niż do dnia 31 maja 1995 r. W tym przypadku wyceny środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych należało dokonać według cen rynkowych z dnia sporządzenia wykazu z uwzględnieniem art. 19 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu wówczas obowiązującym.
Z uwagi na to, że w/w rozporządzenie z 23 grudnia 1994 r. utraciło moc z dniem 31 grudnia 1995 r. sprawę obowiązku prowadzenia wykazu środków trwałych przez podatników opodatkowanych w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uregulowano w § 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 grudnia 1995 r. w sprawie zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych oraz od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 148, poz.719 z późn. zm.) obowiązującego od 1 stycznia 1996 r. do 31 grudnia 1998 r.
Od dnia 1 stycznia 1999 r. reguluje tę kwestię ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 z późn.zm.) i wydane na jej podstawie rozporządzenia Ministra Finansów:
- z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 161, poz. 1078 z późn.zm.) obowiązujące do dnia 31 grudnia 2002 r., gdzie obowiązek prowadzenia wykazu zapisany był w § 7,
- z dnia 17 grudnia 2002 r. w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (Dz.U. Nr 219, poz.1836 z późn.zm.) obowiązujące do dnia dzisiejszego, w którym obowiązek prowadzenia wykazu zapisany jest w § 14.
W związku ze złożonym przez Pana w dniu 17 stycznia 2005 r. zawiadomieniem o zrzeczeniu się opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych i wyborze na 2005 rok opodatkowania podatkiem dochodowym na ogólnych zasadach, od dnia 1 stycznia 2005 r. dotyczą Pana przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t.Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
Zgodnie z art.22n ust. 2 i ust.5 w/w ustawy, przy zmianie formy opodatkowania na zasady ogólne, podatnicy mają obowiązek założyć ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uwzględniając w niej odpisy amortyzacyjne przypadające za okres opodatkowania w formie zryczałtowanego podatku dochodowego.

W obowiązującej ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych zasady ustalania wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych regulują przepisy art. 22g.
Za wartość początkową wytworzonego we własnym zakresie środka trwałego, na podstawie art. 22g ust.1 pkt 2 ustawy, uważa się koszt wytworzenia.
Zgodnie z art. 22g ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.
Jeżeli podatnik nie może ustalić kosztu wytworzenia, wówczas wartość początkową środka trwałego ustala się w wysokości określonej z uwzględnieniem cen rynkowych przez biegłego, powołanego przez podatnika (art.22g ust. 9 w/w ustawy).
W przypadku, gdy środek trwały wytworzony został systemem gospodarczym (tak jak zgodnie z Pana pismem miało to miejsce) i z tego powodu nie jest możliwe ustalenie kosztów wytworzenia, wycena biegłego jest dopuszczalna, ale winna być ona sporządzona na dzień oddania środka trwałego do używania.

Podsumowując powyższe należy stwierdzić, że przy zmianie formy opodatkowania z ryczałtu ewidencjonowanego na zasady ogólne, wartość początkowa wytworzonego we własnym zakresie do celów działalności gospodarczej i używanego od 18.06.1979 r. środka trwałego, ustalona przez biegłego w miesiącu grudniu 2004 r., nie może stanowić podstawy do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od miesiąca stycznia 2005 r.

Zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które można wnieść do Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zambrowie w terminie 7 dni od dnia doręczenia.
Informuje się ponadto, że:
1) niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu 1 stycznia 2005 r.,
2) niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla podatnika, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Zambrowie