Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 216 §1 , art. 14a §1, § 3, §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa / tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz.60 / Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21 czerwca 2005 roku, uzupełnionym w dniu 04 lipca 2005 roku, dotyczącego udzielenia interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym
postanawia
uznać stanowisko wnioskodawcy w sprawie prawidłowości rozliczenia amortyzacji samochodu używanego oraz zaliczenia w koszty uzyskania przychodów zakupów dokonanych przed rozpoczęciem działalności, za prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
Podatnik pismem z dnia 21 czerwca 2005 roku , (uzupełnionym w dniu 04 lipca 2005 roku), zwrócił się z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w sprawie rozliczenia amortyzacji samochodu używanego oraz zaliczenia w koszty uzyskania przychodów zakupów dokonanych przed rozpoczęciem działalności, przedstawiając stan faktyczny:
- Podatnik prowadzi firmę nauczania teoretycznego i jazdy nowych kandydatów na kierowców samochodem osobowym używanym kategorii "B", który został nabyty w dniu 03 kwietnia 2005 roku, za kwotę 23 715 zł, przed nabyciem był używany od 13 kwietnia 2004 r. do 02 kwietnia 2005 r.
- przed rozpoczęciem działalności gospodarczej dokonał do firmy zakupów polegających m.in. na zakupach materiałów biurowych, oraz bieżącym wyposażeniu firmy .
Pytanie brzmi: Czy można zastosować zwiększoną stawkę amortyzacji dla zakupionego samochodu używanego , oraz czy w koszty działalności gospodarczej można zaliczyć zakupy dokonane przed jej rozpoczęciem.
Zdaniem pytającego można zastosować zwiększoną stawkę amortyzacji dla zakupionego używanego samochodu osobowego oraz zaliczyć w koszty uzyskania przychodów wydatki dokonane przed rozpoczęciem działalności gospodarczej.
Stosownie do art. 22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zm.) "kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23". Jak wynika z dyspozycji powyższego zapisu, do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć wszystkie poniesione wydatki, po wyliczeniu zastrzeżonych w ustawie , jeżeli pozostają w związku przyczynowo- skutkowym z przychodami. Mogą to być zarówno wydatki pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanym przychodem, jak i pozostające w związku pośrednim z uzyskiwanym przychodem oraz wydatki związane z całokształtem działalności.
Generalnie można przyjąć , że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, czyli wydatki związane z funkcjonowaniem firmy. Podatnik prowadzący działalność gospodarczą powinien wykazać związek między wydatkiem a przychodem . Należy podkreślić , że warunkiem niezbędnym uznania wydatków za koszty uzyskania przychodów jest nie zaliczenie takich wydatków do wymienionych w art. 23 ust.1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 22a ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych "amortyzacji podlegają , z zastrzeżeniem art.22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika , nabyte lub wytworzone we własnym zakresie , kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1) budowle , budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2) maszyny, urządzenia i środki transportu,
3) inne przedmioty
- o przewidywalnym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi".
Stosownie do art. 22 j ust.1 pkt.2 w/w ustawy podatnicy mogą ustalać indywidualne stawki amortyzacyjne dla środków trwałych używanych lub ulepszonych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika, z tym, że okres amortyzacji dla środków transportu , w tym samochodów osobowych wynosi 30 miesięcy.
W myśl ust.2 pkt 1 powołanego przepisu środki trwałe uznaje się za używane - jeżeli podatnik udowodni, że przed ich nabyciem były wykorzystywane co najmniej przez okres 6 miesięcy .
Mając zatem na względzie przytoczone powyżej przepisy prawa podatkowego oraz stan faktyczny przedstawiony we wniosku należy stwierdzić, że jeżeli poniesione przez Pana wydatki przed rozpoczęciem działalności związane są z funkcjonowaniem firmy i nie zostały one wymienione w art. 23 ust.1 ustawy cytowanej wyżej , tj. do wydatków, których nie uważa się za koszty, wydatki te będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Również zastosowanie indywidualnej stawki amortyzacyjnej przez okres 30 miesięcy dla nabytego używanego samochodu osobowego będzie możliwe, ponieważ jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, przed nabyciem przez Pana, samochód ten był wykorzystywany przez okres ponad pół roku . Zatem możliwe jest zastosowanie w tym przypadku indywidualnej stawki amortyzacji, która wynosi 40% w stosunku rocznym.
Reasumując należy uznać stanowisko wnioskodawcy w sprawie prawidłowości rozliczenia amortyzacji samochodu używanego oraz zaliczenia w koszty uzyskania przychodów zakupów dokonanych przed rozpoczęciem działalności, jako prawidłowe.
Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce informuje, że interpretacja prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika , wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej.