Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny: w dniu 05.07.2005 roku, Spółka cywilna zawarła umowę leasingu. Przedmiotem leasingu jest samochód os... - Interpretacja - DG-I/45/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.09.2005, sygn. DG-I/45/05, Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny: w dniu 05.07.2005 roku, Spółka cywilna zawarła umowę leasingu. Przedmiotem leasingu jest samochód osobowy. Umowa zawarta została na czas określony tj. na 48 miesięcy, Podatnik w dniu 12.07.2005 r. zapłacił opłatę administracyjną wynoszącą 2% podstawy wyliczenia rat leasingowych i wstępną opłatę leasingową wynoszącą 28% podstawy wyliczenia rat leasingowych. W sumie opłaty ustalone w umowie leasingu, pomniejszone o podatek VAT, są większe od wartości przedmiotu leasingu. Zgodnie z umową odpisów amortyzacyjnych dokonuje Finansujący.

W opisanym stanie faktycznym Podatnik zadał pytanie:1. czy opłata administracyjna, wstępna opłata leasingowa, ubezpieczenie, raty leasingowe oraz wszystkie inne wydatki ponoszone w związku z używaniem przedmiotu leasingu takie jak: koszty remontu i napraw, zakupu części zamiennych, ogumienia, paliwa zaliczają się bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu?oraz2. czy podatek naliczony od towarów i usług powyżej kwoty możliwej do odliczenia z poszczególnych rat leasingowych również stanowi koszt uzyskania przychodu?Według Podatnika wszystkie wyżej wymienione wydatki stanowią bezpośredni koszt uzyskania przychodu.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego sprawy, stanowiska przedstawionego przez Podatnika oraz obowiązujących w omawianym zakresie przepisów prawa podatkowego stwierdzić należy, że stanowisko Podatnika jest prawidłowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w 2005 roku Podatnik zawarł umowę leasingu spełniającą warunki zawarte w art. 23a ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), której przedmiotem jest samochód osobowy. Zgodnie z art. 23b ust.1 w/w ustawy, opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:1. została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeśli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, (...), oraz2. suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych lub prawnych. We wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, opisując stan faktyczny zawarto informację, iż umowa została zawarta na czas oznaczony tj. 48 miesięcy oraz że suma opłat ustalonych w umowie, pomniejszona o podatek VAT, jest większa od wartości przedmiotu leasingu; zatem umowa spełnia w/w warunki.

W świetle powyższych przepisów, opłata wstępna leasingowa i opłata administracyjna jest bezpośrednio kosztem uzyskania przychodu.

Zgodnie art. 23 ust.1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, poniesionych wydatków z tyt. używania nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika - w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra; w celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik jest obowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Cytowany wyżej przepis nie dotyczy samochodów osobowych używanych na podstawie umowy leasingu w myśl art. 23 ust. 3b w/w ustawy. Zatem wydatki dotyczące zakupu paliwa są kosztem uzyskania przychodu; nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 47 cyt. wyżej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000 Euro, przeliczona na złote według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia. Zasada powyższa dotyczy również samochodów osobowych będących przedmiotem leasingu. W omawianym przypadku wartość samochodu nie przekracza 20.000 EURO, w związku z tym ubezpieczenie samochodu w całości stanowi koszt uzyskania przychodu.

W przypadku innych wydatków dot. przedmiotu leasingu tj. remonty i naprawy oraz zakup części zamiennych, ogumienia należy zastosować art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w myśl którego kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Odnośnie kolejnego pytania zawartego we wniosku, czy podatek naliczony od towaru i usług powyżej kwoty możliwej do odliczenia z poszczególnych rat leasingowych stanowi koszt uzyskania przychodu, należy przytoczyć treść art. 23 ust. 1 pkt 43 lit a) wyżej cyt. ustawy, zgodnie z którym kosztem uzyskania przychodów jest podatek naliczony:- jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odsprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towaru i usług,- w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towaru i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, (...). W omawianym przypadku samochód nie jest środkiem trwałym podatnika. W związku z tym, nie odliczona wartość podatku naliczonego z poszczególnych rat leasingowych z uwagi na obowiązujące przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, jest kosztem uzyskania przychodu.

Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady