Postanowienie - Interpretacja - 1435/FO3/415-106/05/DP

shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.11.2005, sygn. 1435/FO3/415-106/05/DP, Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Postanowienie

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa Śródmieście działając na podstawie art. 14a § 1 - 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ) w związku z wnioskiem z dnia .(wpływ do organu podatkowego w dniu .) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów podatkowych w indywidualnej sprawiestrony, dotyczącej zwolnienia z obowiązku opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu uzyskanego ze zbycia w 2004 roku akcji nabytych na podstawie uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy

postanawia

nie potwierdzać stanowiska zawartego w piśmie z dnia ......

uzasadnienie

W piśmie z dnia przedstawia strona następujący stan faktyczny:

Stowarzyszenie Pracowników spółki X. było właścicielem akcji spółki Y. W latach 1998-1999 Stowarzyszenie sprzedało akcje swoim członkom. W 2004 roku na podstawie uchwał Nadzwyczajnych Zgromadzeń Akcjonariuszy nastąpiło połączenie X z Y. W wyniku tego połączenia nastąpiło przeniesienie majątku X na Y w zamian za akcje serii F. W następstwie tego połączenia akcjonariuszom X. wydano akcje spółki Y Emisja oraz wydanie tych akcji nastąpiło na Giełdzie Papierów Wartościowych, a ich sprzedaży dokonano w 2004 roku. Zdaniem strony spełnione zostały wszystkie przesłanki zawarte w art. 19 ustawy z dnia 12 listopada 2003 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 202, poz. 1956), zatem przychód uzyskany z ich sprzedaży nie podlega opodatkowaniu.

Organ podatkowy nie podziela stanowiska strony

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym, na zasadach określonych w art. 30b tej ustawy podlega dochód uzyskany z tego źródła przychodów.

Stosownie do art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2003 r. Nr 202, poz. 1956), przepisów dotyczących opodatkowania dochodów ze zbycia papierów wartościowych uzyskanych po 31 grudnia 2003 r. nie stosuje się do dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, o których mowa w art. 52 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed 1stycznia 2004r. pod warunkiem, że papiery te zostały nabyte przed 1 stycznia 2004r.

Przepis art. 52 pkt. 1 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku, zwalnia się od podatku dochodowego w okresie od 01.01.2001 r. do 31.12.2003 r. dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, które są dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi, nabytych na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych, albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym, albo na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie art. 92 lub 93 przepisów ustawy z 21 sierpnia 1997 r. - prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi.

Z w/w przepisów wynika, iż zwolnienie ma zastosowanie do dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych jeżeli zostaną spełnione łącznie dwie przesłanki:

nabycie zbywanych akcji zostało dokonane przed 1 stycznia 2004 roku;

nabycie zbywanych akcji nastąpiło w sposób określony w wyżej cytowanym art. 52 pkt1 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Do spełnienia warunków zwolnienia, o którym mowa w art. 19 ust. 1 pkt 2 powołanej ustawy z dnia 12 listopada 2003 roku nie ma znaczenia czy papiery wartościowe (akcje) zostały objęte, czy nabyte. Bowiem użyty w tych przepisach termin "nabycia" jest pojęciem szerszym niż termin "objęcie". Z objęciem mamy do czynienia przy zawiązaniu się spółki. Natomiast termin "nabycia" dotyczy każdej formy przeniesienia ich własności. Potwierdzeniem, że strona nabyła akcje jest dołączone do wniosku Potwierdzenie Nabycia Akcji Nr z którego wynika, że akcje o wartości nominalnej 1 zł każda, wyemitowane zostały zgodnie z uchwałami Nadzwyczajnych Zgromadzeń Członków spółek X i Y w 2004 r.

W przedmiotowej sprawie bezspornym jest, że przedmiotem sprzedaży były akcje serii F Spółki, które zostały nabyte w 2004 roku, a nie przed 1 stycznia 2004 roku. W związku z powyższym dochód uzyskany ze sprzedaży akcji serii F, nabytych w 2004 roku nie podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Pouczenie

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji przez organ odwoławczy.

Na postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia, o czym stanowi art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej.

Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście