Stosownie do otrzymanego pisma z dnia 21.11.2003 r. (data wpływu 26.11.2003 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepi... - Interpretacja - US.I-PDF/415/11/03

Shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 19.12.2003, sygn. US.I-PDF/415/11/03, Urząd Skarbowy w Ropczycach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stosownie do otrzymanego pisma z dnia 21.11.2003 r. (data wpływu 26.11.2003 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego odnośnie możliwości odliczenia od podatku za 2003 r. w ramach ulgi remontowej wydatków poniesionych na zakup i montaż trwałej zabudowy kuchni, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ropczycach, zgodnie z art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), uprzejmie informuje:

W myśl art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), podatnik może odliczyć wydatki poniesione na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Zakres przedmiotowej ulgi remontowej wyznacza rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21.12.1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788). W świetle powyższego rozporządzenia, w załączniku nr 2 wyszczególniono wykaz robót zaliczanych do remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego, gdzie odliczeniu podlegają między innymi wydatki poniesione na zakup pozostałych elementów np. pawlaczy, trwale umiejscowionych szaf wnękowych, obudowy wanien, zlewozmywaków i grzejników. A zatem do robót wchodzących w zakres wykańczania lokalu mieszkalnego można zaliczyć wykonanie trwałych elementów, stanowiących część składową lokalu mieszkalnego. Nie należą natomiast do nich wydatki na zakup urządzeń i elementów wchodzących w skład wyposażenia mieszkania, a więc wszelkie przedmioty stanowiące indywidualne wyposażenie, takie jak: meble, szafki, półki, sprzęt, narzędzia, akcesoria łazienkowe itp.

Z przedstawionego przez państwo stanowiska wynika, że zabudowa kuchni składa się z zamontowanych szafek, które są ze sobą połączone i nie dają się przesuwać bez ich wcześniejszego demontażu. W związku z powyższym ulgą remontową nie jest objęty zakup i montaż trwałej zabudowy kuchni, który stanowi umeblowanie kuchni, dlatego też nie podlega odliczeniu od podatku.

Urząd Skarbowy w Ropczycach