Temat interpretacji
Stan faktyczny:
Podatnik wraz z żoną w latach 1998-2001 korzystali z przysługującego im prawa do odliczeń wydatków związanych z oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej. W lutym 2002r. środki zgromadzone na rachunku kasy mieszkaniowej małżonków zostały wycofane (po zakończeniu okresu oszczędzania). Środki te miały zostać przeznaczone na zakup nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego. W tym celu małżonkowie podpisali z deweloperem umowę pro forma na wybudowanie takiego lokalu, a następnie w 2002r. wpłacili na jego konto m.in. środki z wycofanego wkładu.
Z uwagi na fakt, iż deweloper nie ukończył budowy w terminie ustalonym we wskazanej umowie, tj. do dnia 30 czerwca 2003r., a budynek przekazał bez wiedzy małżonków w rozliczeniu innemu podmiotowi, małżonkowie postanowili wypowiedzieć umowę i wycofać wpłacony wkład mieszkaniowy.
Ocena prawna stanu faktycznego:
Stosowanie do postanowień art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 134, poz. 1509) przepis art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r. ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002 r.
Z kolei przepis art. 27a ust. 13 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) - w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2001r. - stanowi, że jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych tytułem systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w przepisach ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz.U. z 2000r. Nr 98, poz. 1070 z późn.zm.), a następnie wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę - do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tego tytułu.
Biorąc pod uwagę przytoczony stan prawny, należy stwierdzić, iż w sytuacji, gdy wycofane oszczędności (po upływie okresu systematycznego oszczędzania określonego w umowie o kredyt kontraktowy), zostaną przez podatnika wydatkowane zgodnie z celami mieszkaniowymi, określonymi w art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1995r. - do końca roku podatkowego, w którym nastąpiło ich wycofanie - podatnik nie traci prawa do przedmiotowej ulgi. Natomiast, jeżeli podatnik po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania wycofa oszczędności z kasy mieszkaniowej w danym roku podatkowym, a następnie wycofaną kwotę wydatkuje zgodnie z celami systematycznego oszczędzania w następnych latach lub też wydatkuje ją na cel inny niż wskazany w ustawie z dnia 26 października 1995r. - wówczas ma obowiązek doliczyć do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym nastąpiło wycofanie, kwoty uprzednio odliczone z tego tytułu.
W ustawie z dnia 26 października 1995r. ustawodawca przewidział, iż wycofane oszczędności z kasy mieszkaniowej można przeznaczyć m.in. na kupno mieszkania lub domu zarówno nowego (np. w firmie deweloperskiej), jak i na wtórnym rynku.
W rozpatrywanym przypadku małżonkowie kwoty wycofane w 2002r. z kasy mieszkaniowej wydatkowali na nabycie od dewelopera lokalu mieszkalnego. W tym celu podpisali w 2002r. umowę z deweloperem na wybudowanie takiego lokalu i wpłacili na jego konto m.in. środki z wycofanego wkładu. Obecnie jednak małżonkowie postanowili wypowiedzieć wskazaną umowę i wystąpić o zwrot wkładu mieszkaniowego. W tej sytuacji wycofanie po roku 2002 kwot przeznaczonych na nabycie lokalu od dewelopera nie będzie oznaczało, iż faktycznie nie został spełniony warunek o którym mowa w art. 27a ust. 13 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.