P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - US.II/PDF/415/14/2005

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.02.2005, sygn. US.II/PDF/415/14/2005, Urząd Skarbowy w Olsztynie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie działając na podstawie art. 169 § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst - Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) - uznał stanowisko wnioskodawcy zajęte we wniosku z dnia 26.01.2005 r. (data złożenia w US - 28.01.2005 r.) o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 28.01.2005 r. w trybie art. 14a § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. - Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60) złożył Pan wniosek o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego przedstawiając następujący stan faktyczny.

W dniu 25.02.2004 r. małżonkowie zaciągnęli pożyczkę hipoteczną, która zgodnie z dyspozycją banku mogła być wykorzystana przez pożyczkobiorcę na dowolny cel. Otrzymane środki pieniężne zostały w całości przeznaczone na zakup lokalu użytkowego poprzez wniesienie zaliczkowych wpłat ratalnych i spłatę końcową do firmy developerskiej.

W dniu 09.12.2004 r. małżonkowie aktem notarialnym nabyli ten lokal użytkowy i z dniem 01.01.2005 r. został on zaliczony do środków trwałych firmy prowadzonej jednoosobowo przez jednego z małżonków, który będzie go użytkować do celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Zdaniem wnioskodawcy:

"w myśl art. 23 ust. 1 pkt 8a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - odsetki od pożyczki, naliczane od momentu uruchomienia pożyczki do końca grudnia 2004 r. powiększyły wartość środka trwałego, a naliczane od 01.01.2005 r. tzn. od dnia zaliczenia lokalu do środków trwałych powinny być zaliczane w koszta uzyskania przychodów".

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i prawny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie rozpatrując powyższe stwierdza, co następuje.

Stosownie do zapisu art. 22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Do księgowania skapitalizowanych odsetek od otrzymanej na zakup środka trwałego pożyczki mają zastosowanie szczegółowe uregulowania określone art. 22g ust.3 i art. 23 ust. 1 pkt 8a cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym.

Z chwilą przyjęcia do używania oraz ujawnienia lokalu w ewidencji środków trwałych uzyskuje Pan prawo zaliczenia skapitalizowanych odsetek od pożyczki zaciągniętej na jego zakup do kosztów uzyskania przychodów - zgodnie z unormowaniem zawartym w art. 23 ust. 1 pkt 8a cyt. wyżej ustawy. który stanowi: iż, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

Natomiast odsetki bankowe zapłacone do tej daty, powiększą wartość początkową środka trwałego dla celów amortyzacji zgodnie z zapisem art. 22g ust. 3 cyt. ustawy stanowiącym, że za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności (...) odsetek, prowizji (...).

Mając powyższe na uwadze Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie uznał, że stanowisko zajęte we wniosku jest prawidłowe i postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Załączone dokumenty nie podlegały ocenie.

Stosownie do art. 14b § 1 interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta.

Wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy do czasu zmiany lub uchylenia, zgodnie z art. 14 b § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa.

Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 263 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy w Olsztynie