Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jarosławiu, działając na podstawie przepisów: - Interpretacja - US-I-415/8/2005

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.04.2005, sygn. US-I-415/8/2005, Urząd Skarbowy w Jarosławiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jarosławiu, działając na podstawie przepisów:

  • art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60),
  • art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.),

po rozpatrzeniu wniosku o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w sprawie odliczenia od dochodu składki płaconej na indywidualne ubezpieczenie na życie i dożycie na podstawie zawartej polisy ubezpieczeniowej postanawia uznać za nieprawidłowe stanowisko podatnika w zakresie możliwości odliczania od dochodu składki płaconej na indywidualne ubezpieczenie na życie i dożycie.

Pan Lucjan S. w piśmie z dnia 8.03.2005 r. złożonym w tut. Urzędzie w dniu 11.03.2005 r. zwrócił się z wnioskiem o udzielenie interpretacji w zakresie zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podatnik uzupełnił wniosek kolejnymi pismami - z dnia 6.04.2005 r. oraz 15.04.2005 r., do którego dołączył kserokopię polisy ubezpieczeniowej wykupionej indywidualnie w "C.". Z przedstawionego w pismach stanu faktycznego wynika, że podatnik płaci dobrowolnie składki na tzw. III filar, na podstawie umowy zawartej z ww. towarzystwem ubezpieczeń. Podatnik na tle przedstawionego stanu faktycznego występuje z zapytaniem dotyczącym "możliwości odliczania od dochodu dobrowolnych składek na ubezpieczenia emerytalne (tzw. III filar)". W ww. sprawie podatnik zajął następujące stanowisko: "płacone ubezpieczenia (składki) spełniają warunki do ich odliczenia, tj. płacone są bezpośrednio na własne ubezpieczenia z dochodów uzyskanych od płatnika z tytułu wynagrodzenia za pracę (PKP)".

W przedmiotowym stanie faktycznym zastosowanie znajdują następujące przepisy:

  1. art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym podstawę obliczenia podatku z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28 - 30 oraz art. 30a - 30c, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a - 4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot: składek określonych w ustawie z dnia 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887 ze zm.):
    a. zapłaconych w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących,
    b. potrąconych w roku podatkowym przez płatnika ze środków podatnika na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, z tym że w przypadku podatnika osiągającego przychody określone w art. 12 ust. 6 tylko w części obliczonej w sposób określony w art. 33 ust. 4, od przychodu podlegającego opodatkowaniu

- odliczenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z treści przytoczonego wyżej przepisu art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że odliczeniu od dochodu podlegają wyłącznie składki określone w ustawie z dnia 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887 ze zm.). Ustawa ta dotyczy ubezpieczeń społecznych, którymi - zgodnie z definicją zawartą w art. 1 tej ustawy - są:

  • ubezpieczenia emerytalne,
  • ubezpieczenia rentowe,
  • ubezpieczenia chorobowe,
  • ubezpieczenia wypadkowe.

Składkami w rozumieniu przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (a więc składkami podlegającymi odliczeniu od dochodu) są - zgodnie z definicją zawartą w art. 4 § 3 tej ustawy - składki na ubezpieczenia społeczne osób wymienionych w punkcie 1 art. 4 ustawy, obowiązkowo naliczane i odprowadzane przez płatników, tj. podmioty wymienione w art. 4 pkt 2 ustawy.

Z przedstawionego przez pana stanu faktycznego wynika, że składki opłacane przez pana są składkami dobrowolnymi (uregulowanymi odrębnymi przepisami), płaconymi w związku z wykupioną przez pana w "C." polisą ubezpieczeniową na życie i dożycie i w związku z tym - na podstawie wskazanych wyżej przepisów - składki te nie są składkami, o których mowa w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, a tym samym nie są składkami, które ustawodawca wskazał w art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako składki podlegające odliczeniu od dochodu.

Niniejszej informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez podatnika na podstawie stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku. Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwy organ podatkowy i organ kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i § 2 ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy w Jarosławiu