Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że każdy z podatników prowadzi jednoosobowo działalność gospodarczą w zakresie handlu hurtowego i detalicz... - Interpretacja - PD.II.415/27/BF/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 29.10.2004, sygn. PD.II.415/27/BF/04, Urząd Skarbowy w Lubinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że każdy z podatników prowadzi jednoosobowo działalność gospodarczą w zakresie handlu hurtowego i detalicznego. Z prowadzonej dotychczas działalności wyodrębnili sprzedaż detaliczną, którą obecnie prowadzą w ramach nowoutworzonej spółki cywilnej. Do spółki cywilnej wspólnicy jako wkład wprowadzili środki trwałe. Według oświadczenia są to środki trwałe o niskiej wartości (poniżej 3.500 zł) stanowiące wyposażenie placówek handlowych. Środki te były w 100% zamortyzowane w prowadzonych przez wspólników jednoosobowych działalnościach gospodarczych.
W związku z czym podatnicy kierują pytanie czy wprowadzone do spółki cywilnej jako wkład rzeczowy środki trwałe o niskiej wartości, uprzednio zamortyzowane i stanowiące koszty uzyskania przychodów w działalnościach gospodarczych wspólników można jednorazowo zamortyzować i amortyzację zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów spółki.
Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy. W myśl art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. b) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Zgodnie z art. 22 ust. 8 cyt. ustawy kosztem uzyskania przychodu są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłączne zgodnie z art. 22a - 22o, z uwzględnieniem art. 23.
Jak już wspomniano zasady amortyzacji uregulowane zostały w art. 22a - 22o ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) Zgodnie z art. 22a ust. 1 tej ustawy, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania ;
1) budowle, budynku oraz lokale będące odrębną własnością,
2) maszyny, urządzenia i środki transportu,
3) inne przedmioty
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.
Natomiast na podstawie art. 22h ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych, z zastrzeżeniem art. 22k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji (wykazu), z zastrzeżeniem art. 22e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór, suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których, zgodnie z art. 23 ust. 1, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.(W myśl art. 22f ust. 3 ustawy odpisów amortyzacyjnych dokonuje się zgodnie z art. 22h - 22m, gdy wartość początkowa środka trwałego w dniu przyjęcia do używania jest wyższa niż 3.500 zł).
Zatem w sytuacji wykorzystywania w działalności gospodarczej środka trwałego, w przypadku którego nastąpiło zrównanie umorzenia z wartością początkową, dalsze jego amortyzowanie jest niezgodne z ustawą. Zgodnie z treścią art. 22h ust. 3 wyżej powołanej ustawy - Podmioty powstałe w wyniku zmiany formy prawnej, podziału albo połączenia podmiotów, o których mowa w art. 22g ust. 12 i 13, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot o zmienionej formie prawnej, podzielony albo połączony, z uwzględnieniem art. 22i ust. 2 - 7
Biorąc powyższe pod uwagę należy uznać, iż środki zamortyzowane nie będą podlegały dalszej amortyzacji w nowo powstałej spółce cywilnej.

Urząd Skarbowy w Lubinie