P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - US.VI/I-415-26-II/05

shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.05.2005, sygn. US.VI/I-415-26-II/05, Urząd Skarbowy w Olsztynie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 tekst jednolity) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie stwierdza, iż stanowisko Pana zawarte we wniosku z dnia 02.03.2005 r. jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskiem z dnia 02.03.2005 r. uzupełnionym 14.03.br. i 11.04.br. o dodatkowe informacje dotyczące stanu faktycznego zwrócił się Pan z prośbą o interpretację co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego w ww. wniosku stanu faktycznego wynika, iż w dniu 27.02.2003 r. nabył Pan "na powiększenie swojego gospodarstwa rolnego" udział w nieruchomości stanowiącej grunty wydzielone z gospodarstwa rolnego.
Jak wyjaśnia Pan, na nabytym gruncie od lat prowadzona była i nadal jest prowadzona działalność rolnicza.

Nabyte grunty w planach przestrzennego zagospodarowania przeznaczone były i są pod zabudowę wielorodzinną z pomieszczeniami usługowymi i na drogi. W okresie posiadania tego gruntu nie dokonywał Pan zmiany przeznaczenia gruntu ani nie wyłączał go z produkcji rolniczej.

W grudniu 2004 r. podpisał Pan wraz ze współwłaścicielami umowę przedwstępną sprzedaży gruntu zaś 01 kwietnia 2005 r. umową w formie aktu notarialnego sprzedał Pan swój udział w działce Nr ../. opisanej powyżej. Dodatkowo podał Pan, że działka ta oznaczona jest w ewidencji gruntów obrębu nr 160 jak grunty orne i pastwiska trwałe co potwierdza, że przedmiotem sprzedaży była nieruchomość rolna, która nie utraciła w związku ze sprzedażą charakteru rolniczego.

W związku z zawartą przedwstępną umową sprzedaży a następnie umowy sprzedaży, której przedmiotem sprzedaży jest opisana wyżej działka gruntu w oparciu o treść art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm.) uważa Pan, iż uzyskany przychód korzystać będzie ze zwolnienia od podatku dochodowego, ponieważ w dacie zawarcia umowy przedwstępnej oraz przeniesienia własności grunty te mieszczą się w definicji gospodarstwa rolnego.

Do przedstawionego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące przepisy ustawy z dnia 26 lipca 199r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu od 01.01.2000 r. (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.): art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. "a", art. 19 oraz art. 21 ust. 1 pkt 28.

Źródłem przychodu zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. "a" i cyt. ustawy jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane (...) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie (...).

Przepis art. 19 ust. 1 stanowi, że przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust 1 pkt 8 jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust, 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.

Zwolnienie od podatku przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości stanowiącej gospodarstwo rolne lub jego część normuje art. 21 ust. 1 pkt 28 cyt. ustawy, który stanowi że wolny od podatku dochodowego jest przychód z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedaną utraciły charakter rolny lub leśny.

Z przedstawionego w Pana piśmie stanu faktycznego wynika, iż przedmiotem sprzedaży będą grunty wchodzące w skład gospodarstwa rolnego, co wypełnia przesłankę zdania pierwszego przepisu art. 21 ust. 1 pkt 28 ww. ustawy.

Grunty te w planach przestrzennego zagospodarowania przeznaczone są pod zabudowę wielorodzinną, jednak do dnia posiadania tego gruntu nie wyłączał ich Pan z produkcji rolnej.

Zatem uznać należy, że z literalnego brzmienia art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, iż o zastosowaniu zwolnienia od podatku przychodu uzyskanego ze sprzedaży części gospodarstwa rolnego decyduje zachowanie charakteru rolnego gruntu przez nabywcę. Przy czym dla celów podatkowych ustalenia czy zachowane zostały przesłanki do zastosowania powyższego zwolnienia, organ podatkowy może dokonać wyłącznie w oparciu o zdarzenia prawne i faktyczne będące następstwem działań podjętych przez nabywcę.

Z uzupełnienia stanu faktycznego (pismo z dnia 09.04.br.) wynika, ze Spółdzielnia Budowy Mieszkań w O. na pokrycie kwoty sprzedaży zaciągnęła kredyt inwestorski Nowy Dom. Powyższe przesądza o sposobie użytkowania gruntu przez nabywcę na cele inne niż rolnicze.

W myśl art. 14b § 1 i 2 ww. Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika (...) Jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organu kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy, do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja niniejsza traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Stosownie do postanowień art. 222 Ordynacji podatkowej zażalenie na niniejsze postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Na zażalenie winna być wniesiona opłata skarbowa.

Urząd Skarbowy w Olsztynie