Temat interpretacji
W związku ze złożonym dnia 25.02.2004r. do tutejszego Urzędu pytaniem w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), uzupełnionym w dniu 09.03.2004r. dotyczącym prawidłowości rozliczenia w zakresie podatku dochodowego prowadzonej działalności gospodarczej przez małżonków prowadzących wspólnie firmę rodzinną, w przypadku odejścia z firmy jednego małżonka, Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew wyjaśnia, co następuje:
Stosownie do art. 24 ust. 3 ustawy wyżej cytowanej - w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu (...), natomiast nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli:
- w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy (art. 24 ust. 3 pkt. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
W przypadku, gdy małżonkowie wspólnie prowadzą działalność gospodarczą, zaprzestanie jej wykonywania przez jednego z nich, nie powoduje więc obowiązku opodatkowania remanentu sporządzonego na dzień odejścia, pod warunkiem kontynuowania tej działalności przez drugiego małżonka.