Temat interpretacji
Postanowienie
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 roku Ordynacja podatkowa jednolity tekst (Dz. U. z 2005 roku Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana.., zam. w Gdańsku przy ul. z dnia 12.08.2005 roku, o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w następującej kwestii, czy wniesienie do spółki cywilnej przez osobę fizyczną aportu w postaci zapasu towarów handlowych, wyposażenia i zobowiązań jest opodatkowane podatkiem dochodowym?
Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
stwierdza, że:
stanowisko przedstawione w ww. wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
Uzasadnienie
Pan.. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i jednocześnie jest wspólnikiem spółki cywilnej. Zamierza zlikwidować działalność jednoosobową i wnieść aportem do spółki cywilnej swoje przedsiębiorstwo (zapas towarów handlowych, wyposażenie oraz zobowiązania firmy jednoosobowej).
Ocena prawna stanu faktycznego:
Zgodnie z treścią art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku Nr 14 poz.176 z późn. zmianami) w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej, dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, nie będących środkami trwałymi ? takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił ? w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja.
Jednocześnie w myśl art. 24 ust. 3 pkt 3 nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem.
Zgodnie więc zapisem art. 24 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym wniesienie aportem do spółki cywilnej zapasu towarów handlowych oraz wyposażenia likwidowanego przedsiębiorstwa nie powoduje powstania zobowiązania podatkowego z tytułu remanentu likwidacyjnego.
Stosownie do postanowień art. 93a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia innej osoby prawnej albo przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki. Zgodnie z § 2 art. 93a przepis § 1 stosuje się odpowiednio do spółki niemającej osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa.
W związku z powyższym spółka cywilna, do której podatnik wniósł swoje jednoosobowe przedsiębiorstwo, przejmuje również zobowiązania tego przedsiębiorstwa w zakresie obowiązku uregulowania płatności za towar, przy czym jeżeli zobowiązania z tego tytułu zostały już ujęte w ewidencji księgowej działalności prowadzonej przez podatnika na własne nazwisko i obniżyły podstawę opodatkowania, nie mogą ponownie zostać ujęte w koszty spółki i zmniejszyć dochodu uzyskanego z działalności spółki.
Reasumując, prawidłowe jest stanowisko podatnika wyrażone w zapytaniu, że wniesienie aportem do spółki cywilnej, w której podatnik jest wspólnikiem, towarów handlowych, wyposażenia oraz zobowiązań likwidowanej firmy jednoosobowej nie powoduje powstania zobowiązania w podatku dochodowym.