Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku ................................. dnia 28 lutego 2005 roku o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania odszkodowania otrzymanego z polisy ubezpieczenia grupowego PZU tytułem świadczenia za dodatkowo przyznane 8% trwałego uszczerbku na zdrowiu, będącego następstwem nieszczęśliwego wypadku
stwierdzam, że:
stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
U Z A S A D N I E N I E
Z pisma podatnika i dołączonych załączników wynika, iż w 2004 roku uzyskał odszkodowanie w kwocie 9.720,00 zł z polisy ubezpieczenia grupowego PZU tytułem świadczenia za dodatkowo przyznane 8% trwałego uszczerbku na zdrowiu, będącego następstwem nieszczęśliwego wypadku oraz odsetki od odszkodowania w kwocie 3.335,09 zł. W związku z zaistniałym stanem faktycznym wątpliwości podatnika dotyczą kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym otrzymanego odszkodowania. Zdaniem podatnika otrzymane odszkodowanie nie podlega opodatkowaniu.
Stosownie do treści art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W myśl art. 829 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) ubezpieczenie osobowe może w szczególności dotyczyć:
- przy ubezpieczeniu na życie - śmierci osoby ubezpieczonej lub dożycia przez nią oznaczonego wieku;
- przy ubezpieczeniu następstw nieszczęśliwych wypadków - uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku.
Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny należy uznać, iż odszkodowanie otrzymane z polisy ubezpieczenia grupowego PZU tytułem świadczenia za dodatkowo przyznane 8% trwałego uszczerbku na zdrowiu, będącego następstwem nieszczęśliwego wypadku, stanowiło dla podatnika odszkodowanie otrzymane z tytułu ubezpieczeń osobowych.
Zgodnie z postanowieniami art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem:
- odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane zgodnie z art. 27 ust. 1 lub art. 30c,
- dochodu otrzymanego z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej w związku z umową ubezpieczenia zawartą na podstawie przepisów o działalności ubezpieczeniowej - w przypadku ubezpieczeń związanych z funduszami kapitałowymi.
Z brzmienia powołanych przepisów wynika, że otrzymane przez Pana świadczenie pieniężne z tytułu ubezpieczeń osobowych wolne jest od podatku dochodowego.
Inaczej została unormowana kwestia odsetek za zwłokę otrzymanych w związku z nieterminową wypłatą świadczenia za trwały uszczerbek na zdrowiu, będący następstwem nieszczęśliwego wypadku. Katalog zwolnień przedmiotowych zawarty w art. 21 ust. 1, 52 i 52a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie obejmuje odsetek za zwłokę uzyskanych przy wypłacie odszkodowań. Odsetki za zwłokę podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych jako przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem dochód z tytułu otrzymanych odsetek zobowiązany jest Pan wykazać w zeznaniu podatkowym za 2004 rok wraz z innymi dochodami uzyskanymi w tym roku.