Temat interpretacji
W dniu 17.10.2005r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 32 oraz art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w dniu 30.04.2005r. zawarł Pan związek małżeński. Od 01.07.2005r. jest Pan zameldowany razem z żoną w Zgierzu, przy ul. ... Działka wraz z domem przy ul. ... jest własnością żony, lecz obowiązuje Państwa współwłasność małżeńska. Dom, w którym jest Pan zameldowany wraz z żoną do dnia złożenia wniosku nie ma odbioru technicznego.
Ponadto w dniu 21.07.2005r. dokonał Pan sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, które nabył Pan w roku 2000. Sprzedaż powyższego prawa do lokalu nastąpiła przed upływem pięciu lat od daty zakupu. Według oświadczenia, pieniądze uzyskane ze sprzedaży mieszkania przeznaczył Pan na remont i modernizację budynku mieszkalnego przy ul. ..., m.in. remont dachu.
W złożonym wniosku prosi Pan o udzielenie odpowiedzi (cyt): "czy przychód uzyskany ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego będzie wolny od podatku dochodowego w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży na remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego" oraz czy wydatki te może Pan odliczyć od podatku.
W Pana ocenie, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy z dnia 26.07.1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) (cyt): "przychód uzyskany ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego będzie zwolniony od podatku dochodowego w części wydatkowanej na remont lub modernizację domu przy ul. ...". Pana zdaniem, w oparciu o przepis art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (w brzmieniu na rok 2003), w związku z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12.11.2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2003r. Nr 202 poz. 1956), wydatki poniesione na remont i modernizację budynku mieszkalnego może Pan odliczyć od podatku za rok 2005 ponieważ podlegacie Państwo odrębnemu opodatkowaniu - odliczeń możecie dokonać zgodnie z wnioskami zawartymi w zeznaniach rocznych bądź od podatku każdego z małżonków, bądź od podatku jednego z małżonków.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu udziela interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a-c ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym jest odpłatne zbycie:
jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w okresie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Podatek od tego przychodu ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % uzyskanego przychodu, a jest on płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego zgodnie z art. 28 ust. 2 cytowanej ustawy.
Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych dokonanej przed upływem 5 lat od ich nabycia jest zwolniony z opodatkowania 10 % zryczałtowanym podatkiem dochodowym pod warunkiem, że w ciągu dwóch lat od dnia sprzedaży wydatkowany będzie m. in. na:
- nabycie na terytorium RP :
- budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,
- lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udział w takim lokalu,
- gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z w/w budynkiem lub lokalem,
- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,
- prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
- gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,
- budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalngo, położonych na terytorium RP,
- rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium RP,
Art. 21 ust. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych precyzuje, że przez własny budynek, lokal lub pomieszczenie, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a rozumie się budynek, lokal lub pomieszczenie stanowiące własność lub współwłasność podatnika lub do którego przysługuje podatnikowi spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takim prawie.
Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego działka wraz z domem przy ul. ... jest własnością żony, lecz obowiązuje Państwa współwłasność małżeńska. Zgodnie z treścią art. 31 § 1 ustawy z dnia 25.02.1964r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 ze zm.) wspólność majątkowa obejmująca dorobek małżonków (wspólność ustawowa), powstaje między małżonkami z mocy ustawy dopiero z chwilą zawarcia małżeństwa. W myśl art. 33 pkt 1 w/w ustawy - przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej stanowią majątek odrębny każdego z małżonków. Zatem działka wraz z domem jest własnością Pana żony i stanowi jej majątek odrębny.
Przedmiotem sprzedaży przed upływem 5 lat było spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego Pan był właścicielem (zakup w roku 2000 czyli przed zawarciem związku małżeńskiego), natomiast środki uzyskane z tej sprzedaży przeznaczył Pan na remont i modernizację budynku mieszkalnego przy ul. ..., będacego własnością żony. W przedstawionej sytuacji nie może Pan skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a cytowanej ustawy, a więc jest Pan zobowiązany do zapłaty podatku zryczałtowanego w wysokości 10 % przychodu uzyskanego z tej sprzedaży.
Przy czym należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 47 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, małżonkowie mogą rozszerzyć wspólność ustawową w drodze umowy, która powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Wówczas w sytuacji, gdy budynek mieszkalny, stanowiący odrębną własność małżonki, zostałby włączony do wspólności ustawowej małżonków, przysługiwałoby Panu zwolnienie z opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.
W złożonym wniosku prosi Pan także o udzielenie informacji, czy może Pan odliczyć wydatki na remont i modernizację budynku mieszkalnego przy ul. ... w zeznaniu za rok 2005. Oświadcza Pan, iż dom, w którym jest Pan wraz z żoną zameldowany nie posiada odbioru technicznego. W Pana ocenie wydatki poniesione na remont i modernizację budynku mieszkalnego podlegają odliczeniu od podatku za rok 2005.
Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2003r., podatek dochodowy od osób podlegających w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, obliczony zgodnie z art. 27 i obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ustawie, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów, a ponadto przedmiotowe wydatki:
- mieszczą się w zakresie rozporządzenia Ministra ds. Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21.12.1996r., opublikowanym w Dzienniku Ustaw Nr 156, poz. 788 (art. 27a ust. 17 ustawy),
- zostały udokumentowane fakturą wystawioną wyłącznie przez podatnika od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodem odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty miweszkaniowej - dowodem tej wpłaty (art. 27a ust. 6 pkt 1),
- nie zostały odliczone od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone wydatki zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu (art. 27a ust. 7 pkt 1),
- dotyczą budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 27a ust. 7 pkt 2)
Jednym z podstawowych warunków, jakie podatnicy muszą spełnić, aby móc skorzystać z ulgi remontowej, jest posiadanie przez nich tytułu prawnego do zajmowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawierają definicji tytułu prawnego. Jednakże w okresie obowiązywania ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za tytuł ten przyjęło się uważać w szczególności :
- własność
- użyczenie
- najem lub dzierżawa
- nabycie w drodze spadku lub darowizny
- inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego, np umowę, na podstawie której członek spółdzielni jest obowiązany do ponoszenia kosztów eksploatacji związanych z użytkowaniem nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego.
W kontekście ulgi remontowo - modernizacyjnej za datę uzyskania tytułu prawnego do zajmowanego budynku mieszkalnego należy uznać moment, w którym podatnik (będący właścicielem) uzyskał pozwolenie na jego użytkowanie. Uzyskanie takiego pozwolenia potwierdza fakt zakończenia budowy budynku mieszkalnego, jak również legalizuje jego użytkowanie. Dopiero wówczas istnieje prawo do zajmowanego budynku mieszkalnego, a wydatki poniesione po zakończeniu budowy, o ile mieszczą się w zakresie rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z 21.12.1996r., mogą zostać odliczone od podatku w ramach ulgi remontowej.
Brak zgłoszenia zakończenia budowy do właściwego organu wskazuje, że w sensie prawnym i faktycznym budowa przedmiotowego domu nie została jeszcze zakończona. Z uwagi na fakt, iż budowa jeszcze trwa, nie jest możliwe przystąpienie do użytkowania. Tym samym należy uznać, że wymóg zajmowania budynku, w którym toczą się prace remontowo - modernizacyjne podlegające uldze podatkowej nie został spełniony.
W świetle powyższych uregulowań oraz stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wydatki poniesione przez Pana na remont i modernizację budynku mieszkalnego przy ul. ... w 2005 roku nie podlegają odliczeniu w ramach ulgi na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.
Biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy oraz stan faktyczny przedstawiony w Pana wniosku, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu nie podziela Pana stanowiska w sprawie i uznaje je za nieprawidłowe.
Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie udzielenia odpowiedzi.
Stosownie do przepisu art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak zastosuje się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.