Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, po rozpatrzeniu wniosku wniesionego w dniu 31.03.2005 r. w sprawie interpretacji co do zakresu i ... - Interpretacja - I US.I/415/17/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.06.2005, sygn. I US.I/415/17/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, po rozpatrzeniu wniosku wniesionego w dniu 31.03.2005 r. w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej kosztów uzyskania przychodów, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) w związku z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) oraz § 14 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.), postanawia uznać stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę za prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 31.03.2005 r. pan Wiesław T. zwrócił się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie o udzielenie wyjaśnień dotyczących zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego, w następującej kwestii: podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na zakupie a następnie sprzedaży owoców i warzyw. Jest płatnikiem podatku VAT, sprzedaż ewidencjonuje za pomocą kasy fiskalnej. Natomiast zakupów dokonuje bezpośrednio od producentów krajowych, tj. rolników, którzy niechętnie bądź wcale nie podają swoich danych personalnych oraz numerów dowodów osobistych niezbędnych do sporządzenia przez podatnika faktury VAT-RR. Rolnicy nie posiadają również kont bankowych umożliwiających dokonanie im zapłaty bezgotówkowej celem odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupów. W związku z taką sytuacją podatnik sporządza dowody wewnętrzne, jako dowody zakupu towarów od ww. w celu dalszej sprzedaży. Kwoty zakupu (ilość, cena jednostkowa) wykazane w tych dowodach wpisuje do podatkowej księgi przychodów i rozchodów w kolumnie "zakup towarów handlowych". Na tle powyższego stanu faktycznego podatnik formułuje pytanie: czy zakupy towarów od rolników, udokumentowane dowodami wewnętrznymi stanowią dla niego koszty uzyskania przychodów. Zdaniem podatnika, w opisanej sytuacji zakupy udokumentowane dowodami wewnętrznymi stanowią dla niego koszty uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej.

Oceniając powyższy stan rzeczy stwierdza się, co następuje:

Ustawową definicję kosztów uzyskania przychodów zawiera art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy. Warunkiem uznania wydatków za koszty jest jednak ich związek z działalnością gospodarczą, co powinno być odpowiednio udokumentowane a obowiązek ten spoczywa na podatniku. Odpowiednie udokumentowanie wiąże się z wynikającym z art. 24a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) m.in. obowiązkiem prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

W opisanym stanie rzeczy podatnik prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Zaś wymogi stawiane dokumentom, które można uznać za dowody księgowe stanowiące podstawę zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów określa § 12 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.), zgodnie z którym dowodem księgowym są m.in. inne dowody, wymienione w § 13 i § 14 ww. rozporządzenia, stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem. Natomiast zgodnie z § 14 ust. 1 na udokumentowanie zapisów w księdze dotyczących niektórych kosztów (wydatków), mogą być sporządzone dokumenty zaopatrzone w datę i podpisy osób, które bezpośrednio dokonały wydatków (dowody wewnętrzne), określające: przy zakupie - nazwę towaru oraz ilość, cenę jednostkową i wartość, a w innych przypadkach - przedmiot operacji gospodarczych i wysokość kosztu (wydatku). Według ust. 2 powyższego paragrafu dowody, o których mowa w ust. 1, mogą dotyczyć między innymi zakupu, bezpośrednio od krajowego producenta lub hodowcy, produktów roślinnych i zwierzęcych, nieprzerobionych sposobem przemysłowym lub przerobionych sposobem przemysłowym, jeżeli przerób polega na kiszeniu produktów roślinnych lub przetwórstwie mleka albo na uboju zwierząt rzeźnych i obróbce poubojowej tych zwierząt.

Zatem w przedmiotowej sytuacji zakupy owoców i warzyw tj. produktów roślinnych nieprzerobionych sposobem przemysłowym, od rolników, tj. producentów krajowych, udokumentowane dowodami wewnętrznymi, tj. zgodnie z ww. wymogami, mające oczywisty związek z uzyskiwanym z działalności gospodarczej przychodem, na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), stanowią koszty uzyskania przychodów.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zdarzenia. Przedstawiona interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę. Na podstawie art. 14b § 1 i § 2 ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, jednakże wiąże właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Organ podatkowy dokonujący interpretacji nie jest uprawniony ani zobowiązany do badania, czy przedstawione we wniosku zaszłości są zgodne ze stanem faktycznym.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie