Temat interpretacji
Odpowiadając na pismo z dnia 11 lutego 2004 r., Nr OPS.IIL8112-20/FB/04 Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chrzanowie działając w oparciu o art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje, co następuje:
Przepis art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) stanowi, że wolna od podatku dochodowego jest:
wartość świadczeń rzeczowych
wynikających z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz ekwiwalenty za te świadczenia wypłacane zgodnie z przepisami wydanymi przez Radę Ministrów lub właściwego ministra, a także ekwiwalenty pieniężne za pranie odzieży roboczej, za używanie odzieży i obuwia własnego zamiast roboczego oraz wartość otrzymanych przez pracowników bonów, talonów, kuponów lub innych dowodów uprawniających do otrzymania na ich podstawie napojów bezalkoholowych, posiłków oraz artykułów spożywczych, w przypadku gdy pracodawca, mimo ciążącego na nim obowiązku wynikającego z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, nie ma możliwości wydania pracownikom posiłków i napojów bezalkoholowych.
W świetle przytoczonego przepisu ustawy o podatku dochodowym zwolnione od podatku dochodowego są świadczenia na rzecz pracowników wynikające z przepisów o BHP. Natomiast jeżeli ich otrzymanie wynika z układów zbiorowych pracy lub regulaminów wynagradzania wówczas uzyskany z tego tytułu przychód, od 1 stycznia 2004 r. będzie podlegać opodatkowaniu jako świadczenie ze stosunku pracy, co wynika z art. 12 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym.
Nadal korzystają ze zwolnienia z opodatkowania, w oparciu o art. 21 ust. 1 pkt 13 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ekwiwalenty pieniężne za używane przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, stanowiące ich własność.