W odpowiedzi na pismo z dnia 27.08.2004r. / data wpływu 30.08.2004r. / uzupełnione w dniu 17.09.2004 r. w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym ... - Interpretacja - PD/415-26/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 29.09.2004, sygn. PD/415-26/04, Urząd Skarbowy w Nysie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na pismo z dnia 27.08.2004r. / data wpływu 30.08.2004r. / uzupełnione w dniu 17.09.2004 r. w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych i podatkiem od towarów i usług przychodu z tytułu podnajmu nieruchomości stanowiącej część gospodarstwa rolnego na cele rolnicze - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa / Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm. / wyjaśnia :

Ze stanu faktycznego opisanego w zapytaniu wynika, iż prowadzi Pan gospodarstwo rolne na gruntach i w nieruchomościach dzierżawionych od Agencji Rolnej Skarbu Państwa. Osiągnięty z tego tytułu dochód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych zgodnie z art.2 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DZ.U. z 2000 r. Nr 14 poz.176 ze zm.). Jednocześnie jako osoba fizyczna prowadzi Pan pozarolniczą działalność w zakresie m.in. wynajmu maszyn i urządzeń rolniczych opodatkowaną na zasadach ogólnych. Osiągnięty z tego tytułu dochód wymieniony jest w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych jako źródło przychodu - art.10 ust.1 pkt.3. Obecnie część nieruchomości dzierżawionych od Agencji Rolnej Skarbu Państwa podnajmowana jest na cele rolnicze Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzącej działalność rolniczą. Pytanie brzmi : - czy w tej sytuacji przychód osiągnięty z podnajmu nieruchomości stanowiącej część gospodarstwa rolnego na cele rolnicze podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym; czy z uwagi na fakt, iż jest Pan podatnikiem podatku od towarów i usług przychód z podnajmu będzie opodatkowany podatkiem VAT wg stawki 22% i czy w związku z tym powstaje obowiązek wystawienia faktury VAT.

Jak wynika z art.2 ust.1 pkt.1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych "przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej ....".Ust. 2 zawiera definicję działalności rolniczej tzn. "działalnością rolniczą, w rozumieniu ust. 1 pkt 1, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:
1) miesiąc - w przypadku roślin,
2) 16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,
3) 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
4) 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt
- licząc od dnia nabycia".

Jak z powyższego wynika najmu (podnajmu) gruntów i nieruchomości rolniczych nie zalicza się do działalności rolniczej, a zatem do dochodów osiąganych z tego tytułu mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art.10 ust.1 pkt.6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jednym ze źródeł przychodów jest najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

W związku z tym do źródeł przychodów z najmu, podnajmu, dzierżawy i poddzierżawy ustawodawca zalicza m.in. dzierżawę gospodarstwa rolnego lub jego składników, jednakże pod warunkiem, że gospodarstwo rolne będzie dzierżawione na cele nierolnicze lub na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej. Ponieważ podnajem gruntów rolnych i nieruchomości na cele rolnicze nie stanowi źródła przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem dochody osiągane z tego źródła nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości związanych z prowadzonym gospodarstwem rolnym na cele rolnicze oraz wynajmowania maszyn i urządzeń rolniczych wykonywane przez podatnika, o którym mowa w art.15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz.535) opodatkowane są stawką VAT w wysokości podstawowej 22% na podstawie art.41 ust.1 cyt. ustawy. Dokonanie sprzedaży winno być potwierdzone fakturą VAT (art.106 ust.1 cyt. ustawy). Podatnicy nie mają obowiązku wystawiania faktur VAT osobom nie prowadzącym działalności gospodarczej, jednakże na żądanie tych osób - podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury (art.106 ust.4 cyt. ustawy)

Jednocześnie informuje się, że dzierżawa gruntów przeznaczonych na cele rolnicze jest zwolniona od podatku VAT na podstawie §8 ust.1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97 poz.970 ze zm.).

Urząd Skarbowy w Nysie