Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że dokonała Pani zamiany mieszkania którego właścicielką była powyżej 5 lat, a następnie zamierza Pani sp... - Interpretacja - US33/NL/LF/III/415-118/04/EN

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 13.09.2004, sygn. US33/NL/LF/III/415-118/04/EN, Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że dokonała Pani zamiany mieszkania którego właścicielką była powyżej 5 lat, a następnie zamierza Pani sprzedać ww lokal mieszkany i zakupić nowowybudowane mieszkanie hipoteczne u developera.Dnia 23.08.2004 r. (uzupełniony w dniu 07.09.2004 r.) złożyła Pani zapytanie, czy przychód uzyskany ze sprzedaży mieszkania nabytego w wyniku zamiany podlega opodatkowaniu zryczałtowanym 10% podatkiem dochodowym, oraz który moment należy uzać za nabycie nowego lokalu mieszkalnego w przypadku przeznaczenia dochodu uzyskanego ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe:


a) data ostatniej wystawionej faktury przez developera,
b) data odbioru lokalu do wykończenia,
c) data wykończenia,
d) data podpisania aktu notarialnego?

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z póź. zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości i niektórych praw majątkowych jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości.

Na podstawie przepisów art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są przychody w całości jeśli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Wobec powyższego przychód uzyskany ze sprzedaży lokalu mieszkalnego nabytego w drodze zamiany podlega opodatkowaniu na zasadach oreślonych w art. 28 cytowanej ustawy o ile sprzedaż następuje przed upływem 5 lat.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 z późn. zm. w brzmieniu obowiązującym od 01.01.2004 r.) wolne od podatku są przychody uzyskane ze sprzedaży lokalu mieszkalnego i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. a-c) w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:


- na nabycie na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
- na nabycie na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do loklu mieszkalnego lub udziału w takim prawie do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
- na nabycie na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, -na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej,
- na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

W orzecznictwie NSA i SN utrwalił się pogląd, że do zwolnienia przychodu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a nie jest niezbędne nabycie w okresie 2 lat budynku mieszkalnego lub jego części, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, gruntu albo prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, lecz wydatkowanie przychodu na ten cel.

Jednocześnie organ podatkowy informuje, iż nabycie nieruchomości następuje w momencie przeniesienia praw własności, a więc w Pani przypadku nastąpi to po podpisaniu aktu notarialnego.

Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów