POSTANOWIENIENa podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Nac... - Interpretacja - PD.II415/1/24/05

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.08.2005, sygn. PD.II415/1/24/05, Urząd Skarbowy w Głogowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Głogowie, stwierdza że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 04.07.2005 roku o udzielenie interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zachowania praw do ulgi w podatku dochodowym w sytuacji wydatkowania zgromadzonych środków na rachunku oszczędnościowo - kredytowym w kasie mieszkaniowej, na zakup udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE
W dniu 04.07.2005 roku do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Głogowie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
W przedmiotowym wniosku opisał Pan stan faktyczny z którego wynika, że na podstawie zawartej umowy z Kasą Mieszkaniową Banku PEKAO S.A dokonywał Pan wpłat na rachunek oszczędnościowo - kredytowy, na podstawie których korzystał Pan z odliczeń od podatku dochodowego. Oszczędności zgromadzone w kasie mieszkaniowej zamierza Pan wydatkować na zakup udziału wynoszącego 50%, w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego.
W związku z zaistniałą sytuacją stwierdził Pan, że sfinansowanie wycofanymi z kasy mieszkaniowej oszczędnościami zakupu ww. udziału zgodny jest z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę i tym samym nie utraci Pan prawa do ulgi podatkowej związanej z systematycznym gromadzeniem oszczędności w kasie mieszkaniowej.
Mając na uwadze przedstawiony przez Pana stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Głogowie stwierdza, że zajęte przez Pana stanowisko jest prawidłowe, co znajduje potwierdzenie w przytoczonych niżej przepisach prawa podatkowego.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509 ze zm.) w związku z art. 27a ust. 13 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01.01.2002 roku, utrata przez podatnika prawa do wykorzystanych odliczeń związanych z systematycznym oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej następuje na skutek:
- wycofania oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę;
W konsekwencji takiego zdarzenia, podatnik zobowiązany jest do doliczenia do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, kwoty poprzednio odliczonych z tego tytułu.

Z powyższego wynika, że podatnik nie traci prawa do ulgi z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności na rachunku oszczędnościowo - kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, pod warunkiem, że wycofane oszczędności po okresie określonym w umowie o kredyt kontraktowy, wydatkuje zgodnie z celami systematycznego oszczędzania.
Katalog celów mieszkaniowych, na które podatnik może przeznaczyć systematycznie gromadzone w kasie mieszkaniowej oszczędności, określony jest w art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem celami mieszkaniowymi są cele służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych, tj.:
1) nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,
2) uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, albo prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego,
3) remont domu albo lokalu, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,
4) spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3,
5) nabycie działki pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.
Mając na uwadze fakt, że wymieniając ww. cele mieszkaniowe ustawodawca nie ograniczył iż prawo własności czy też własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego musi zostać nabyte w całości, należy stwierdzić, że przeznaczenie wycofanych po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania oszczędności z kasy mieszkaniowej na ww. cele (bez względu na wysokość udziału) spełni przesłanki określone w tym przepisie. Jednocześnie należy zaznaczyć, że wydatkowanie oszczędności gromadzonych na rachunku oszczędnościowo - kredytowym należy dokonać w roku faktycznego ich wycofania. Jeżeli więc wypłata przedmiotowych oszczędności nastąpiła w 2005 roku okres, w którym powinny być wydatkowane, upływa z końcem tego właśnie roku. Mając na uwadze ww. przepisy oraz opisany przez Pana stan faktyczny należy stwierdzić, że w sytuacji wycofania środków z kasy mieszkaniowej, po upływie zadeklarowanego w umowie okresu oszczędzania i wydatkowania ich w danym roku na realizację własnych celów mieszkaniowych, do których zgodnie z ww. ustawą o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, zalicza się m. in. uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, nie spowoduje obowiązku doliczenia do podatku kwot uprzednio odliczonych od podatku z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika w piśmie z dnia 04.07.2005 roku oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.

Urząd Skarbowy w Głogowie