Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy - ............- przedstawione we wniosku z dnia 14.03.2005 r., który wpłynął w dniu 15.03.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych jest prawidłowe.U Z A S A D N I E N I E
W dniu 15.03.2005 r. do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
W wyżej wymienionym wniosku wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny:Biuro "X" uzyskało akceptację do realizacji projektów szkoleniowych w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwoju Zasobów Ludzkich 1.3 oraz ZPORR 2.1 współfinansowanych ze środków Funduszy Strukturalnych (w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego). Rolę Instytucji Wdrażającej w przypadku obydwu projektów pełni Wojewódzki Urząd Pracy w ..... , który jest podmiotem upoważnionym do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy. WUP zawarł umowę z Firmą "X", której Pani jest właścicielem, o dofinansowanie działań związanych z realizacją projektu złożonego przez Firmę "X". Projekt przygotowany przez Pani firmę stanowi przedmiot umowy zawartej z Instytucją Wdrażającą tj. Wojewódzkim Urzędem Pracy. Wskazuje on jednoznacznie zarówno konkretne osoby przewidziane do realizacji zadań, jak i koszty ich wynagrodzenia. Osoby te były zaproponowane przez Firmę "X" i zostały zaakceptowane przez Instytucję Wdrażającą do realizacji tego projektu. Tak więc, Pani zdaniem osoby te spełniają warunek określony w pkt "b" przepisu art. 21 ust. 1 pkt 46 a i b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - bowiem realizują bezpośrednio cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy. W dokumentach (dot. realizacji projektu) osoby zatrudnione przez Firmę "X" są wykazywane jako bezpośredni, faktyczny wykonawca i strona rozliczenia dotacji.
Stanowisko przedstawione we wniosku przez płatnika jest następujące : "naszym zdaniem zwolnienie podatkowe z podatku dochodowego od osób fizycznych winno objąć osoby zatrudnione w Firmie "X" na podstawie umowy o pracę i umów cywilnoprawnych ponieważ: - środki na wynagrodzenie pochodzą z budżetu Unii Europejskiej (Fundusz Strukturalny EFS), - środki przekazywane są za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielenia środków pomocy (Instytucja Wdrażająca - Wojewódzki Urząd Pracy),- wykonawca bezpośrednio realizuje cel programu: umowa dofinansowania wskazuje imiennie wykonawców, rodzaj usługi i wysokość przyznanego wynagrodzenia i tylko na takich warunkach podlega rozliczeniu z Instytucją Wdrażającą.
Na podstawie wspomnianego przepisu art. 21 ust. 1 pkt 46 a i b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz.176 ze zm.) wolne od podatku są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli spełniają łącznie następujące kryteria:a) pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy orazb) podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy, zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.
Zwolnienie z opodatkowania zawarte w powołanym przepisie może być zastosowane w sytuacji, gdy spełnione zostaną łącznie dwie przesłanki, tj. 1) środki finansowe pochodzą od podmiotów wskazanych w analizowanym przepisie i zostały przekazane na podstawie, o której mowa w tym przepisie, oraz 2) podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.
Ze zwolnienia korzystają zatem dochody uzyskane przez osoby, które zawarły umowę z bezpośrednim beneficjentem pomocy tj. podmiotem, który pierwszy otrzymał środki bezzwrotnej pomocy również w przypadku, gdy otrzymał je za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania tych środków, a przedmiot tej umowy służy bezpośredniej realizacji celu programu pomocowego. W tym przypadku może to być zarówno umowa o pracę jak i umowa cywilnoprawna (umowa zlecenie, o dzieło) pod warunkiem że osoby te realizują cel programu pomocowego. Natomiast dochody podatników, którym podatnik (osoba fizyczna) bezpośrednio realizujący cel programu (na przykład zleceniobiorca wykonujący umowę, o której wyżej mowa, w tym w ramach prowadzonej działalności gospodarczej) zlecił wykonanie określonych czynności ( w ramach umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej), zostały wyłączone ze zwolnienia, stosownie do postanowień art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jak wynika ze stanu faktycznego, Firma "X" zawarła z Instytucją Wdrażającą - Wojewódzkim Urzędem Pracy tj. podmiotem upoważnionym do rozdzielania środków z bezzwrotnej pomocy umowę o dofinansowanie Projektu szkoleniowego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwoju Zasobów Ludzkich 1.3 oraz ZPORR 2.1 współfinansowanych ze środków Funduszy Strukturalnych z Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach tej umowy Instytucja Wdrażająca przyznaje beneficjentowi (Firmie "X") środki finansowe na realizację Projektu "NOWE KWALIFIKACJE - TWOJA SZANSA".
Zatem dochody (wynagrodzenia) osób fizycznych, o których mowa we wniosku, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę czy też umowy zlecenia zawartych z płatnikiem - Firmą "X" (beneficjentem pomocy) i realizujących bezpośrednio cel programu finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy - korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych stosownie do przepisu art. 21 ust. 1 pkt 46 powołanej ustawy o podatku dochodowym.
W ocenie tutejszego organu podatkowego, stanowisko wnioskodawcy w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.
Zgodnie art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.