Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. -Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi zmienia postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pabianicach z dnia 30 kwietnia 2005 r. Nr US IB/406/7/05,nie podzielając równocześnie stanowiska przedstawionego przez podatnika.
Wnioskiem z dnia 30 marca 2005 r. zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pabianicach o interpretację
przepisów prawa podatkowego.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w 2004 roku uzyskał Pan dochody kapitałowe z giełdy. Wątpliwość Pana budzi, czy:
- 1. do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć koszty obsługi kredytu zaciągniętego na zakup akcji?,
- 2. czy opłata za łącze internetowe przy pomocy którego dokonuje Pan transakcji także może stanowić koszt uzyskania przychodu?
W Pana ocenie obydwa rodzaje wydatków mogą pomniejszyć uzyskany w 2004 r. przychód.
Organ podatkowy pierwszej instancji postanowieniem z dnia 30 kwietnia 2005 r. Nr US IB/406/7/05 podzielił Pana stanowisko w sprawie.
Po przeanalizowaniu przedłożonych dokumentów oraz obowiązujących przepisów prawa podatkowego, Dyrektor
Izby Skarbowej w Łodzi stwierdza co następuje:
Stosownie do dyspozycji art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), organ odwoławczy w drodze decyzji zmienia z urzędu postanowienie wydane przez naczelnika urzędu skarbowego, jeżeli postanowienie rażąco narusza prawo, orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, w tym także jeżeli niezgodność z prawem jest wynikiem zmiany przepisów.
Art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem określonych w art. 23 tej ustawy.
O możliwości zakwalifikowania wydatków do kategorii kosztów uzyskania przychodów decydują łącznie dwie przesłanki:
- 1. wydatek musi być poniesiony w celu uzyskania przychodu i dotyczyć określonego źródła przychodu,
- 2. wydatek nie może znajdować się w grupie wydatków wyłączonych z kosztów na mocy art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Istotną przesłanką zaliczenia poniesionych przez Pana wydatków do kosztu uzyskania przychodu jest istnienie związku przyczynowo-skutkowego między tymi wydatkami, a osiągniętym przychodem. Należy przy tym pamiętać, że ciężar dowodu - co do wykazania tego związku - spoczywa na podatniku, który z tego faktu wywodzi korzystne dla siebie skutki prawne. Do Pana więc należeć będzie udowodnienie celu poniesienia tych kosztów.
W przypadku zaciągnięcia kredytu bankowego, koszty jego obsługi w postaci prowizji powstałych przy zawieraniu umowy kredytowej oraz odsetek mogą stanowić koszt
uzyskania. Warunkiem niezbędnym jest jednak, aby kredyt ten został faktycznie w całości przeznaczony na zakup papierów wartościowych, ze sprzedaży których uzyskano dochód podlegający opodatkowaniu.
W myśl postanowień art. 23 ust. 1 pkt 32 ustawy - odsetki od kredytu zaciągniętego na nabycie akcji mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, o ile zostały faktycznie zapłacone do czasu sprzedaży tych akcji.
W odniesieniu do kwestii miesięcznych opłat za korzystanie z łącza internetowego, kwalifikacja tych wydatków do kosztów uzyskania przychodu musi być dokonana w oparciu o wymienione wyżej przesłanki. Dyrektor Izby Skarbowej nie neguje faktu, iż korzystając z łącza internetowego ponosił Pan określone nakłady, jednakże nie można jednoznacznie stwierdzić, że internet wykorzystywany jest wyłącznie przez Pana i tylko w związku z potrzebą analizy rynku giełdowego i komunikowania się z biurem maklerskim.
Stąd, mając na względzie niemożność ustalenia
rzeczywistej kwoty wydatku, opłaty abonamentowe za korzystanie z łącza internetowego nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych.