P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1434/SD-DF/415/95/AP/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.07.2005, sygn. 1434/SD-DF/415/95/AP/05, Urząd Skarbowy Warszawa-Praga

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25.04.2005r. (wpływ do Urzędu w dniu 11.05.2005r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego


p o s t a n a w i a


- uznać stanowisko Pani wyrażone we wniosku jako nieprawidłowe


U Z A S A D N I E N I E


Jest Pani osobą rozwiedzioną, samotnie wychowującą syna w wieku 18 lat, ponosi Pani wszelkie koszty jego utrzymania, nauki i leczenia,rozliczenia z podatku dochodowego od osób fizycznych dokonuje Pani w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko,obecnie została Pani skierowana przez swojego pracodawcę do pracy za granicą jako pracownik konsularny,z uwagi na stan zdrowia syna, zmuszona jest Pani zabrać go ze sobą jako członka rodziny, gdzie syn podejmie studia zagranicą, za które będzie Pani ponosiła pełną odpłatność.podatek od uzyskanych dochodów w dalszym ciągu płacony będzie w Polsce

Zdaniem wnioskodawcy w opisanym stanie faktycznym zgodnie z obowiązującymi przepisami, przysługuje jej prawo do rozliczenia się w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko, bowiem syn nadal będzie na jej utrzymaniu.

Dokonując oceny stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia Naczelnik Urzędu Skarbowego uznał stanowisko Pani wyrażone we wniosku jako nieprawidłowe.
W myśl art. 6 ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity - Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zmian.), za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli ta osoba jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów. Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.
Natomiast w myśl art. 6 ust. 4 cytowanej wyżej ustawy od osób samotnie wychowujących w roku podatkowym:
1. dzieci małoletnie,
2. dzieci bez względu na ich wiek, na które zgodnie z odrębnymi przepisami, pobierany był zasiłek pielęgnacyjny,
3. dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach o szkolnictwie wyższym, lub w przepisach o wyższych szkołach zawodowych, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości nie powodującej obowiązku zapłaty podatkupodatek może być określony, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci, z uwzględnieniem art. 7: z tym, że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.
Z przepisu tego jednoznacznie wynika, że osoby samotnie wychowujące dzieci mają prawo określenia podatku w wyżej opisany sposób, tylko pod warunkiem, że dziecko uczy się w szkole w rozumieniu przepisów oświaty i szkolnictwa wyższego obowiązujących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Studia na które będzie uczęszczał Pani syn za granicą podlegają obowiązującym tam przepisom prawa.

W związku z powyższym nie może Pani skorzystać z możliwości opodatkowania swoich dochodów w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci, ponieważ syn będzie studiował w szkole do której nie mają zastosowania przepisy obowiązujące na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Urząd Skarbowy Warszawa-Praga