Walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki akcyjnej podjęło w dniu 15 maja 2000r.uchwałę o emisji obligacji serii "A" zamiennych na akcje serii "D". Ofe... - Interpretacja - BI/005/0492/04

Shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.07.2004, sygn. BI/005/0492/04, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki akcyjnej podjęło w dniu 15 maja 2000r.uchwałę o emisji obligacji serii "A" zamiennych na akcje serii "D". Oferta nabycia obligacji skierowana była do mniej niż 300 adresatów i ograniczała się do członków zarządu i kadry kierowniczej spółki (tzw. Program Motywacyjny) Następnie Spółka Akcyjna wyemitowała akcje serii "D" i ofertę ich naby-cia skierowała do obligatariuszy objętych Programem Motywacyjnym - jedna obligacja zamieniona została na jedną akcję. Cała emisja akcji serii "D" została wprowadzona do publicznego obrotu na warunkach określonych w prospekcie emisyjnym.

W 2003r. podatnik (osoba objęta Programem Motywacyjnym) nabył pewną ilość takich obli-gacji, które zamieniwszy na akcje sprzedał na giełdzie papierów wartościowych.


Ocena prawna stanu faktycznego:


W świetle zapisu art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłami przychodów są kapitały pienięż-ne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

Za przychody z kapitałów pieniężnych w myśl z art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia tytułu własności udziałów w spółkach, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym także po-chodnych instrumentów finansowych od papierów wartościowych.

W art. 52 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. ustawodawca postanowił, że zwalnia się od podatku dochodowego w okresie od dnia 1 stycznia 2001 r. do dnia 31 grudnia 2003 r. dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, które są dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi, nabytych na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych, albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym, albo na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie art. 92 lub 93 przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicz-nym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. z 2002 r. nr 49, poz. 447 ze zm.)

Zatem aby dochody ze sprzedaży akcji były zwolnione z opodatkowania podatkiem docho-dowym muszą zostać spełnione jednocześnie wszystkie przesłanki zawarte w tym przepisie tj.:

  • akcje zostały dopuszczone do publicznego obrotu,
  • nabycie akcji nastąpiło na podstawie publicznej oferty.

Użyte w tym przepisie sformułowanie "... nabytych na podstawie publicznej oferty" oznacza po-wszechny dostęp do zakupu akcji przez ogół społeczeństwa, bez względu na liczbę osób do których oferta nabycia jest kierowana.

Z ugruntowanego orzecznictwa NSA, w tym przykładowo z wyroku z dnia 27 czerwca 2003r. ( sy-gn. akt I SA/Bk 1403/02) wynika, że mówiąc o publicznym charakterze oferty należy mieć na względzie powszechny dostęp do akcji przez ogół społeczeństwa bez względu na liczbę osób, do któ-rych jest skierowana oferta. Jeśli oferta nie jest skierowana do ogółu społeczeństwa, a do konkretnie oznaczonych adresatów, nawet jeśli ich liczba przewyższa 300 osób, to nie sposób jest mówić o ofercie publicznej w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy z 21.07.1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że akcje serii D zostały objęte w trybie zamiany obligacji zamiennych serii A, wyemitowanych przez spółkę akcyjną w związku z przyję-tym przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy tzw. Programem Motywacyjnym, skierowanym do członków Zarządu Spółki oraz osób uprawnionych. Zgodnie z Regulaminem Programu Motywa-cyjnego oferty nabycia obligacji były kierowane przez Powiernika do członków zarządu i osób uprawnionych. Akcje Serii D przeznaczono wyłącznie do objęcia przez obligatariuszy, a posiadanie jednej obligacji uprawniało do otrzymania jednej akcji serii D. Tym samym wyłączono prawo pobo-ru akcji serii D w stosunku do wszystkich dotychczasowych akcjonariuszy Spółki, posiadających dotychczas istniejące akcje spółki.

Pojęcie publicznej oferty należy oceniać na podstawie ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz.U. z 2002 r. Nr 49, poz. 447 ze zm.). Zgodnie z art. 2 ust. 1 tej ustawy publicznym obrotem papierami wartościowymi, zwanym dalej "publicznym obrotem", jest proponowanie nabycia lub nabywanie emitowanych w serii papierów wartościowych, przy wykorzystaniu środków masowego przekazu albo w inny sposób, jeżeli propozycja skierowana jest do więcej niż 300 osób albo do nieoznaczonego adresata.

A zatem jeżeli oferta skierowana jest do konkretnie oznaczonych adresatów, z góry określonego i zamkniętego kręgu osób to nie można mówić o publicznym charakterze tej oferty. Fakt, że akcje zostały dopuszczone do publicznego obrotu i oferta została umieszczona w prospekcie emisyjnym nie przesądza, że nabycie nastąpiło na podstawie publicznej oferty.

W przedmiotowej sprawie wyłączną podstawą nabycia akcji była uchwała Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy a oferta była skierowana do konkretnych oznaczonych osób. W tej sytuacji nie spo-sób przyjąć, że nabycie nastąpiło na podstawie publicznej oferty.

W myśl art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 29 czerwca 1995r. o obligacjach (Dz. U. z 2001r. Nr 120, poz. 1300 z późn. zm.) o ile statut spółki tak stanowi, spółka może emitować obligacje uprawniające do objęcia akcji emitowanych przez spółkę w zamian za te obligacje, zwane dalej "obligacjami zamien-nymi". Z tego i następnych przepisów ustawy z dnia 29 czerwca 1995r. wynika jednoznacznie, że skorzystanie z prawa zamiany obligacji na akcje powoduje, że obligatariusz (nabywca obligacji) przestaje być właścicielem papieru wartościowego o charakterze wierzycielskim (obligacji) i staje się akcjonariuszem. Oznacza to, że nabycie akcji w takim przypadku nie następuje w żadnej z form nabycia wymienionych w art. 52 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 26 lipca 1991r.

W świetle powyższego należy uznać, że dochód uzyskany przez podatnika ze sprze-daży w 2003r. akcji - nie korzystał ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 52 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. i podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycz-nych.

Izba Skarbowa w Gdańsku