Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Proszowicach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 14.09.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
Z treści złożonego wniosku oraz jego pisemnego uzupełnienia wynika, że w dniu 05.11.2004 r. dokonał Pan wraz z małżonką sprzedaży nieruchomości stanowiącej lokal mieszkalny położony w K. uzyskując z tego tytułu przychód 120.000,00 zł. Od części tego przychody t. j. od kwoty 40.000,00 zł dokonali Państwo zapłaty 10% zryczałtowanego podatku we właściwym wówczas Urzędzie Skarbowym Kraków-Nowa Huta, natomiast na pozostałą kwotę t. j. 80.000,00zł złożyli Państwo oświadczenie, że przeznaczą nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży w/w mieszkania na własne cele mieszkaniowe.
Obecnie wraz z małżonką starają się Państwo o lokal mieszkalny w budynku wielorodzinnym należącym do Towarzystwa Budownictwa Społecznego -TBS -(...) z o.o. z siedzibą w K. Zagadnieniem budzącym wątpliwość z Pana strony jest możliwość rozliczenia kosztów partycypacji stanowiących 30% rzeczywistego kosztu lokalu (określonych w zapytaniu
przez Pana jako "zakup mieszkania") z uzyskanego przychodu ze sprzedaży nieruchomości zgodnie z art. 21 ust 1 pkt 32a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.)
Zgodnie z cyt. powyżej art. zwolnieniu podlegają przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży między innymi na:
- na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem.
Z kolei w myśl art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 26.10.1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070 ze zm.) głównym przedmiotem działania TBS jest
budowanie domów mieszkalnych i ich eksploatacja na zasadach najmu.
Mieszkania budowane przez TBS nie są mieszkaniami typu komunalnego czy też własnościowego. Mieszkania te są własnością Spółki, a najemcy jedynie je wynajmują za czynsz, jednocześnie spłacając kredyt zaciągnięty przez Spółkę na ich budowę. Nawet po spłaceniu kredytu zaciągniętego przez Towarzystwo na budowę mieszkania nie można go: sprzedać, podarować ani wykupić na własność.
Z załączonej przez Pana do uzupełnia zapytania umowy (ksero) o partycypację zawartej pomiędzy Towarzystwem Budownictwa Społecznego "..." Sp. z o.o. z siedzibą w K. ul. (...) a małżonką Pana wynika, iż przedmiotem tejże umowy są wzajemne zobowiązania:
towarzystwa do budowy własnego budynku wielorodzinnego z przeznaczeniem na wynajem dla osób fizycznych oraz partycypanta do zapłaty na rzecz Towarzystwa kwoty stanowiącej 30% rzeczywistego kosztu lokalu mieszkalnego.
Jak wynika z Pana wyjaśnień dołączonych do wniosku małżonka Pana jako
partycypant będzie jednocześnie najemcą przedmiotowego lokalu, a nie właścicielem. Wobec powyższego partycypacja stanowi jedynie udział w kosztach budowy, a nie stanowi natomiast udziału we własności lokalu.
Reasumując powyższe wydatek poniesiony przez Podatnika na udział w kosztach budowy lokali mieszkalnych przeznaczonych dla lokatorów nie spełnia warunków zwolnienia z 10% zryczałtowanego podatku dochodowego przychodu uzyskanego z tytułu sprzedaży nieruchomości (w przypadku, gdy sprzedaż ta nastąpiła przed upływem pięciu lat od jego nabycia). W myśl bowiem art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy o podatku dochodowym powyższy przychód korzysta ze zwolnienia tylko wówczas, jeżeli zostanie przeznaczony nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych - literalnie wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy z dnia 26.07.1991 r.
W świetle powyższego tut. Organ podatkowy postanowił jak w sentencji.
Powyższa
interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznie przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Proszowicach w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.
Jednocześnie Informuje się, że zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej zażalenie na postanowienie organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazać dowody uzasadniające to żądanie.