Temat interpretacji
D E C Y Z J A
Na podstawie art. 14 b § 5 pkt. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja
Podatkowa (Dz.U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm.) po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 24.05.2005 r. na postanowienie Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 11.05.2005 r. nr 1472/RPŁ/415-25/05/KMP uznające stanowisko spółki wyrażone we wniosku o dokonanie pisemnej interpretacji przepisów podatkowych w zakresie możliwości zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych refundacji całości lub części kosztów zakupu usług dostępu do Internetu za niezgodne z przepisami, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie
o r z e k a
- odmówić uchylenia zaskarżonego postanowienia.
U Z A S A D N I E N I E
Wnioskiem z dnia 12.04.2005 r. spółka wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej możliwości objęcia zwolnieniem wynikającym z przepisu art. 21 ust. 1 pkt. 13 ustawy o podatku
dochodowym od osób fizycznych refundacji swoim pracownikom części lub całości kosztów zakupionych przez nich usług dostępu do Internetu. Pracownicy wykorzystują łącze internetowe do celów służbowych. Kwota zwrotu kosztu połączeń jest zróżnicowana w zależności od faktycznych potrzeb pracowników i wynosi 50 %, 75% lub 100% kosztów zakupionych usług dostępu do Internetu. Pracownicy składają oświadczenie, iż w ramach refundowanej kwoty korzystają z dostępu do Internetu wyłącznie dla celów służbowych.
Postanowieniem z dnia 11.05.2005 r. nr 1472/RPŁ/415-25/05/KMP Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie uznał stanowisko wyrażone w przedmiotowym wniosku za niezgodne z przepisami prawa podatkowego obowiązującymi w dacie zaistnienia przedstawionego stanu rzeczywistego. Na powyższe postanowienie pismem z dnia 21.05.2005 r. wniesiono zażalenie.
Rozpatrując sprawę w wyniku złożonego zażalenia Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie
zważył co następuje:Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52 a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) zaniechano poboru podatku. Z kolei w myśl przepisu art. 12 ust. 1 cyt. ustawy, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego,
czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Do dochodów zwolnionych z podatku dochodowego należy zaliczyć na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 13 w/w ustawy ekwiwalenty pieniężne za używane przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, stanowiące ich własność.Z treści pisma wynika, iż spółka refunduje podatnikom koszty połączeń internetowych dokonywanych przez pracowników w domu w związku z ich obowiązkami służbowymi. Z uwagi na fakt, że powyższe kwoty stanowią pokrycie kosztów korzystania z usługi, a nie stanowią ekwiwalentu za używanie narzędzi (np. aparatu telefonicznego), nie korzystają ze zwolnienia, o którym mowa w cyt. przepisie art. 21 ust. 1 pkt 13. Usługi dostępu do Internetu nie można uznać za narzędzie.
W związku z powyższym spółka jako płatnik jest zobowiązana
doliczyć powyższe kwoty do pozostałych dochodów ze stosunku pracy i opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych.Mając na uwadze powyższe postanowiono orzec jak w sentencji.