Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (jednolity tekst z 2005r Dz.U.Nr 8, poz.60) po rozpatrzeniu wniosku Pana (...), z dnia 27.04.2005r o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu remontu powypadkowego samochodu ciężarowego nie objętego ubezpieczeniem dobrowolnym
stwierdzam, że:
stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
UZASADNIENIE
Pan (....) prowadzący działalność gospodarczą wspólnie z Panem (...) w formie Spółki jawnej pod nazwą (....) zwrócił się wnioskiem z dnia 27.04.2005r o interpretację przepisów dotyczących zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu remontu powypadkowego samochodu ciężarowego nie objętego ubezpieczeniem dobrowolnym.
Samochód ciężarowy będący środkiem trwałym spółki został uszkodzony w wypadku samochodowym, spowodowanym z winy innego użytkownika drogi. Samochód ciężarowy nie był objęty dobrowolnym ubezpieczeniem auto-casco.
Spółka dokonała powypadkowej naprawy samochodu ciężarowego, co udokumentowane zostało fakturami VAT.
Stanowisko podatnika
Koszty remontów powypadkowych nie są kosztem uzyskania przychodu, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym.
Ocena stanu prawnego
Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w treści art. 22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.z 2000r Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23.
W art.23 ust.1 pkt 48 ustawy z dnia 26 lipca 1991r ustawodawca postanowił, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym.
Jak wynika z przedstawionego wyżej stanu prawnego - decydującym dla uznania danego wydatku za koszt podatkowy jest zaistnienie łącznie dwóch przesłanek:
- aby uznać dany wydatek za koszt podatkowy musi on być poniesiony w celu uzyskania przychodu podatkowego, oraz
- nie może to być koszt wymieniony w zamkniętym katalogu negatywnym, nie uznawanym ustawowo za koszt podatkowy.
W przedstawionym stanie faktycznym podatnicy ponieśli wydatek na naprawę powypadkową samochodu i poniesiony on został w celu uzyskania przychodów. Jednakże z uwagi na negatywną przesłankę, wynikającą z treści cytowanego art.23 ust.1 pkt 48 ustawy z dnia 26 lipca 1991r - brak dobrowolnego ubezpieczenia samochodu - poniesiony wydatek zgodnie z treścią art. 22 ust.1 tej ustawy nie może być uznany za koszt uzyskania przychodów, pomimo że został poniesiony w celu osiągnięcia przychodów.
W świetle przedstawionego stanu prawnego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kościerzynie stwierdza, że wydatki poniesione na powypadkową naprawę samochodu ciężarowego, który nie został objęty dobrowolnym ubezpieczeniem auto-casco nie stanowią kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art.22 ust.1 oraz w związku z art.23 ust.1 pkt 48 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.