Temat interpretacji
Postanowienie
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 roku Ordynacja podatkowa ( jednolity tekst: Dz. U. z 2005 roku Nr 8 poz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosku Pana... zam. w Gdańsku przy ul. ... i Pani... z dnia 20.06.2005 roku ( data wpływu do tut. Urzędu Skarbowego: 21.06.2005 roku ) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie sposobu opodatkowania dochodów uzyskanych z tytułu uczestnictwa w nowo powstałej spółce jawnej w sytuacji gdy podatnik prowadzi już pozarolniczą działalność gospodarczą i dokonał wyboru sposobu opodatkowania oraz skutków jakie wywoła w powyższym zakresie likwidacja dotychczas prowadzonej działalności
stwierdzam, że :
- stanowisko przedstawione w ww. wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
Uzasadnienie
Podatnicy prowadzą razem pozarolniczą działalność gospodarczą w formie współwłasności małżeńskiej, na podstawie jednego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. W dniu ... roku złożyli pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania na zasadach art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych. Małżonkowie zamierzają zawrzeć umowę spółki jawnej w ramach której prowadzić będą pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach określonych w ustawie z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych. W trakcie prowadzenia działalności w formie spółki jawnej podatnicy zamierzają dokonać likwidacji dotychczas prowadzonej działalności.
W złożonym wniosku podatnicy pytają, czy wybór sposobu opodatkowania prowadzonej dotychczas działalności gospodarczej będzie dotyczył również opodatkowania dochodów z tytułu uczestnictwa w nowo powstałej spółce jawnej, w której będą udziałowcami oraz czy w przypadku likwidacji prowadzonej dotychczas działalności nie stracą wybranej już formy opodatkowania. Zdaniem podatników dokonany już wybór opodatkowania z tytułu prowadzonej działalności będzie dotyczył opodatkowania dochodów z tytułu udziału w nowo powstałej spółce jawnej bez konieczności składania dodatkowego oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania. Ponadto w przypadku likwidacji prowadzonej dotychczas działalności nie stracą prawa do opodatkowania dochodów w tej samej formie z tytułu udziału w nowo powstałej spółce jawnej.
Zgodnie z treścią art. 9a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku Nr 14 poz. 176 ze zm.) dochody osiągnięte przez podatników ze źródła o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3 chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowaniu form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Z powyższego wynika, iż podstawową formą opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów z działalności gospodarczej są zasady ogólne. Wymieniona forma opodatkowania przysługuje z mocy ustawy i podatnik nie musi składać oświadczenia o jej wyborze.
Natomiast art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku Nr 14 poz. 176 ze zm.) stanowi, że podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.
W przypadku gdy podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą:
- samodzielnie i w formie spółki lub spółek niemających osobowości prawnej,
- w formie spółki lub spółek niemających osobowości prawnej
to zgodnie z art. 9a ust. 5 ww. ustawy dokonany wybór opodatkowania (o którym mowa w art. 2), dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy.
Jak wynika z językowej analizy powyższego przepisu dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych ?pozarolnicza działalność gospodarcza? stanowi jedno źródło przychodu niezależnie od form jej prowadzenia. Zatem rozpoczęcie w trakcie roku podatkowego działalności w formie spółki, w przypadku gdy wcześniej prowadzono już działalność gospodarczą w innej formie, nie jest rozpoczęciem prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku.
Nadmienić należy, że zgodnie z przepisem zawartym w art. 30c ww. ustawy o podatku dochodowym podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2, z zastrzeżeniem art. 29,30,30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.
Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny i prawny należy stwierdzić, że dokonany wybór opodatkowania w złożonym oświadczeniu z dnia ... roku będzie dotyczył również opodatkowania dochodów z tytułu udziału w nowo powstałej spółce jawnej pod warunkiem, że nie zachodzą przesłanki negatywne, o których mowa w art. 9a ust.3 ww. ustawy o podatku dochodowym. Ponadto likwidacja prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej nie spowoduje utraty prawa do opodatkowania w tej samej formie dochodów z tytułu udziału w nowo powstałej spółce jawnej.
W związku z powyższym, prawidłowe jest stanowisko podatnika wyrażone w zapytaniu, iż dochody uzyskane z tytułu udziału w nowo powstałej spółce jawnej oraz likwidacja dotychczas prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej nie spowoduje zmiany formy opodatkowania.