Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Stare Miasto, działając na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 13... - Interpretacja - DF-415/79/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 08.11.2004, sygn. DF-415/79/04, Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Stare Miasto, działając na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na Pani wniosek o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego uprzejmie informuje, że zgodnie z art. 6 ust. 1 a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144 poz. 930 ze zm.) opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.
Dla ustalenia wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu tych umów, stosuje się art. 11 ust. 2-2 b ustawy o podatku dochodowym. W myśl przepisów art. 12 ust. 5 i 6 cyt. ustawy małżonkowie, między którymi istnieje wspólność majątkowa osiągają przychody z tytułu umowy najmu majątku stanowiącego ich współwłasność mogą złożyć pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodu z najmu przez jednego z nich.

Szczegółowe zasady opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów osiąganych w Polsce przez osoby zamieszkałe na terytorium Niemiec określa umowa między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Federalną Niemiec podpisana w Warszawie dnia 18 grudnia 1972 r. (Dz. U. z 1975 r. Nr 31 poz. 163 ze zm.). Zgodnie z art. 6 ust. 1 cyt. umowy dochody z majątku nieruchomego mogą być opodatkowane w tym Umawiającym się Państwie, w którym ten majątek jest położony. Powyższa zasada ma zastosowanie do dochodów z bezpośredniego użytkowania, najmu lub dzierżawy, jak również każdego innego rodzaju użytkowania majątku nieruchomego stosownie do postanowień ust. 3 cyt. artykułu umowy. Oznacza to, że osoba zamieszkała na terytorium Niemiec od dochodu z nieruchomości położonej na terytorium Polski będzie obowiązana opłacać podatek dochodowy w Polsce czyli wg. miejsca położenia nieruchomości.

Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, że jest Pani zamieszkała w Krakowie i tutaj taż osiąga Pani dochody z pracy. Nieruchomość, stanowiąca współwłasność Pani i jej męża, obywatela Niemiec, której najem będzie stanowił źródło przychodów, położona jest w Krakowie.

W związku z powyższym, stosownie do przepisów art. 12 ust. 5 i 6 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne może Pani opodatkować całość przychodów osiąganych z najmu składników majątku wchodzących w skład wspólnoty małżeńskiej na swoje imię, pod warunkiem złożenia przez Panią i męża oświadczenia o takim sposobie opodatkowania przychodów z najmu.

Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto