Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że uzyskuje Pani przychody z tytułu najmu lokali, które opodatkowuje Pani podatkiem dochodowym na zasadach... - Interpretacja - PBI/415-28/04

Shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 06.07.2004, sygn. PBI/415-28/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Częstochowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że uzyskuje Pani przychody z tytułu najmu lokali, które opodatkowuje Pani podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych. Najem nie jest prowadzony w ramach działalności gospodarczej.

Wynajmowane lokale stanowią współwłasność Pani i osób trzecich. Wg oświadczenia, po śmierci drugiej współwłaścicielki, zaczęła Pani pobierać w całości i opodatkowywać jako swoje przychody z przedmiotowych lokali.

Zamierza również uznać w całości jako koszty uzyskania przychodu wydatki z tytułu zużycia wody dotyczące tych lokali.

Postępowanie spadkowe po drugiej współwłaścicielce nie zostało zakończone.

Zdaniem Pani koszty ponoszone z tytułu zużycia wody stanowią koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z materiału zgromadzonego w tej sprawie nie wynika na jakiej podstawie czerpie Pani w całości pożytki z lokali stanowiących współwłasnośc oraz czy i jakiej treści istnieje porozumienie między współwłaścicielami w tej kwestii.

Jeżeli Pani posiada tytuł do czerpania w całości pożytków z przedmiotowych lokali stanowiących przychód to wszelkie wydatki poniesione w celu uzyskania tego przychodu stanowią koszty uzyskania tego przychodu w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.Nr.14 z 2000r poz. 176 ze zm.).

Zgodnie z art. 22 ust. 1 kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, za wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Wydatki związane z opłatami za wodę w wynajmowanym lokalu mogą być uznane za pozostające w związku ze źródłem przychodu jakim jest najem.

Przyjmuje się bowiem, że dany wydatek aby był uznany za koszt uzyskania przychodów musi służyć osiągnięciu przychodu, a więc winien zostać poniesiony w celu jego osiągnięcia oraz nie jest wymieniony przez ustawodawcę w katalogu kosztów wyłączonych przez niego spośród kosztów uzyskania przychodów (art. 23 cyt. wyżej ustawy).

W przedstawionej przez Panią sytuacji taki związek może zachodzić.

Nadmienia się ponadto, że dla udokumentowania kosztu powinna Pani posiadać dowody wskazujące na Panią jako ponoszącą wydatek.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Częstochowie