Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa /j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60/, po rozpatrzeniu wniosku przedsiębiorstwa maklerskiego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan
faktyczny oraz stan prawny
p o s t a n a w i a
- uznać stanowisko strony za nieprawidłowe
U z a s a d n i e n i e
Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka Akcyjna "X" jest przedsiębiorstwem maklerskim w rozumieniu ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi /Dz. U. z 2000r. Nr 49, poz. 447/. Przedmiotem działalności tej Spółki Akcyjnej jest m. in. przyjmowanie zleceń nabycia lub zbycia papierów wartościowych oraz wykonywanie zleceń, o których mowa w pkt 1 - 4, na rachunek dającego zlecenie (art. 30 ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi). Według art. 34 ust. 3 Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi, w umowie świadczenia usług brokerskich, dom maklerski zobowiązuje się wobec dającego zlecenie do nabycia lub zbycia oznaczonych papierów wartościowych w imieniu własnym, lecz na rachunek dającego zlecenie, na warunkach w niej określonych.
Na podstawie art. 39 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, m. in. osoby prawne prowadzące działalność gospodarczą są obowiązane w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, przesłać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych - imienne informacje o wysokości dochodu, o którym mowa w art. 30b ustawy, sporządzone według ustalonego wzoru.
Dom maklerski działając w imieniu własnym, lecz na rachunek dającego zlecenie i zawierając umowę nabycia papierów wartościowych zobowiązany jest do sporządzenia imiennej informacji, stosownie do przepisów art. 39 ust. 3 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dom maklerski prowadzi również działalność polegającą na rejestrowaniu zmian stanu posiadania instrumentów finansowych i wykonując czynności w tym zakresie nie świadczy usług brokerskich i nie zobowiązuje się wobec dającego zlecenie do nabywania lub zbywania oznaczonych papierów wartościowych w imieniu własnym, lecz na rachunek dającego zlecenie.
Dom maklerski zobowiązuje się do wykonywania czynności w zakresie rejestrowania zmian w stanie posiadania instrumentów finansowych w formie odrębnej umowy, nie będącej umową świadczenia usług brokerskich jako umową nazwaną w rozumieniu art. 34 ustawy Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi. Przedmiotem umowy, na podstawie której dom maklerski zobowiązuje się do wykonywania czynności w zakresie rejestrowania zmian w stanie posiadania akcji emitenta, jest wykonywanie czynności związanych z prowadzeniem depozytu akcji nie dopuszczonych do publicznego obrotu. Do zakresu tych czynności należy prowadzenie wspomnianego depozytu akcji, na który składa się sporządzanie i wydruk odcinków zbiorowych akcji, wydruk i wydawanie zaświadczeń depozytowych. Zdaniem Spółki, to czynności charakterystyczne dla prowadzenia depozytu, a nie czynności polegające na pośrednictwie w nabywaniu lub zbywaniu instrumentów finansowych, w tym m .in. akcji. Spółka zaznacza również, iż przedmiotowe umowy dotyczące prowadzenia depozytu zawierane są z emitentami akcji, a nie z akcjonariuszami emitenta jako właścicielami akcji. Czynności te są zatem wykonywane na zlecenie emitenta akcji i w ramach umowy z nim zawartej. Domu maklerskiego nie łączy żadna umowa w tym zakresie z akcjonariuszami emitenta.
W opinii Spółki, w przypadku prowadzenia depozytu akcji na zlecenie emitenta akcji, nie pośrednicząc w nabywaniu tych akcji, dom maklerski nie jest zobowiązany do sporządzenia imiennej informacji, stosownie do przepisów art. 39 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 39 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm./, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej są obowiązane, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, przesłać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych - imienne informacje o wysokości dochodu, o którym mowa w art. 30b ust. 2, sporządzone według ustalonego wzoru. Cytowany przepis nie uzależnia obowiązku wystawiania informacji PIT-8C od charakteru i rodzaju umowy, na podstawie której prowadzone są depozyty właścicieli akcji, jak również od faktu, czy akcje są dopuszczane do publicznego obrotu.
W związku z powyższym na Spółce ciąży obowiązek wystawiania informacji o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych /PIT-8C/ zgodnie z dyspozycją zawartą w cytowanym wyżej przepisie również w zakresie wynikającym z prowadzenia depozytów na zlecenie emitenta akcji.
Jednocześnie Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego informuje, że wzór informacji PIT-8C został określony w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2004r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych /Dz. U. Nr 276, poz. 2736/.
Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.
Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.