Temat interpretacji
Czy w świetle przedstawionego powyżej zdarzenia przyszłego, w przypadku likwidacji N Spółki osobowej (powstałej w konsekwencji przekształcenia N w Spółkę osobową) i otrzymania przez Wnioskodawcę innych składników majątku z tytułu likwidacji N Spółki osobowej, powstanie po stronie Wnioskodawcy przychód (lub dochód) do opodatkowania w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 marca 2012 r. (data wpływu 30 marca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych z tytułu otrzymania składników majątku w wyniku likwidacji Spółki osobowej - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 30 marca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, która ma miejsce zamieszkania i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób fizycznych w Polsce. Wnioskodawca jest właścicielem udziałów w Spółce z o. o. z siedzibą i miejscem zarządu w Polsce (dalej N). Udziały w N zostały objęte częściowo w zamian za wkład pieniężny i częściowo w zamian za wkład niepieniężny w postaci udziałów w innej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą i miejscem zarządu w Polsce.
Planowana jest zmiana formy prawnej prowadzenia działalności N ze Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Spółkę osobową. Zmiana formy prawnej N nastąpi w drodze przekształcenia N w Spółkę osobową, zgodnie z art. 551 § 1 i nast. ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r., Nr 94, poz. 1037 ze zm., dalej: KSH).
W wyniku przekształcenia, cały majątek N stanie się majątkiem Spółki osobowej (dalej: N Spółka osobowa). Majątek Spółki osobowej powstanie wyłącznie z majątku (kapitałów własnych) N, zaś Wnioskodawca, ani inny udziałowiec (inni udziałowcy) nie będą wnosić do niej dodatkowych aktywów w procesie przekształcenia.
Następnie, w zależności od decyzji biznesowej wspólników, może mieć miejsce:
- likwidacja N Spółki osobowej albo
- rozwiązanie N Spółki osobowej bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego.
W takich przypadkach Wnioskodawca otrzyma z tego tytułu:
- środki pieniężne lub
- inne składniki majątku w szczególności udziały lub akcje w innych spółkach oraz dłużne papiery wartościowe.
W związku z powyższym zadano następujące pytania.
Czy w świetle przedstawionego powyżej zdarzenia przyszłego, w przypadku likwidacji N Spółki osobowej (powstałej w konsekwencji przekształcenia N w Spółkę osobową) i otrzymania przez Wnioskodawcę środków pieniężnych z tytułu likwidacji powstanie po stronie Wnioskodawcy przychód (lub dochód) do opodatkowania w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...
Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie oznaczone we wniosku numerem 2, natomiast w zakresie pozostałych pytań zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.
Zdaniem Wnioskodawcy, w świetle przedstawionego powyżej zdarzenia przyszłego, w przypadku likwidacji N Spółki osobowej (powstałej w konsekwencji przekształcenia N w Spółkę osobową) i otrzymania przez Wnioskodawcę innych składników majątku z tytułu likwidacji N Spółki osobowej, nie powstanie po Jego stronie przychód (lub dochód) do opodatkowania w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 17 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), przychodem z działalności gospodarczej są przychody z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki. Jednakże, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się ww. przychodów, jeżeli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie, likwidacja spółki niebędącej osobą prawną lub nastąpiło wystąpienie wspólnika z takiej spółki, do dnia ich odpłatnego zbycia upłynęło sześć lat i odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.
W świetle powyższego, w przypadku gdy w wyniku likwidacji N Spółki osobowej, Wnioskodawca otrzyma określone składniki majątku, w momencie ich otrzymania, po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód z działalności gospodarczej. Przychód ten, powstanie bowiem dopiero w momencie ewentualnego odpłatnego zbycia otrzymanych w wyniku likwidacji Spółki składników majątku. Jeśli jednak Wnioskodawca zbędzie te składniki majątkowe po upływie 6 lat od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja N Spółki osobowej, to również i ta operacja będzie neutralna podatkowo.
Wnioskodawca wskazuje, iż potwierdzeniem Jego stanowiska mogą być następujące indywidualne interpretacje organów podatkowych:
- Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 22 listopada 2011 r., Nr ILPB1/415-1038/11-2/AMN,
- Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 12 sierpnia 2011 r., Nr ILPB1/415-722/11-3/IM,
- Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 30 czerwca 2011 r., Nr IBPBI/1/415-363/11/AB,
- Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 4 lipca 2011 r., Nr ITPB3/415-6b/11/MT.
W związku z powyższym Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie prawidłowości stanowiska przedstawionego na wstępie.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.
W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji organów podatkowych należy stwierdzić, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla Organu wydającego przedmiotową interpretację.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.
Referencje
IPTPB1/415-233/12-2/MD, interpretacja
indywidualna
IPTPB1/415-233/12-4/MD, interpretacja indywidualna
IPTPB1/415-233/12-5/MD, interpretacja indywidualna
Wniosek ORD-IN
Treść w pliku PDF 134 kB
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi