Temat interpretacji
Określenia źródła przychodów ze zbycia lokali mieszkalnych wykorzystywanych w działalności gospodarczej.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 lutego 2019 r. (data wpływu 20 lutego 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:
- określenia źródła przychodów ze zbycia lokali mieszkalnych wykorzystywanych w działalności gospodarczej jest prawidłowe,
- określenia sposobu opodatkowania przychodów ze zbycia lokali mieszkalnych wykorzystywanych w działalności gospodarczej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 lutego 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:
- określenia źródła przychodów ze zbycia lokali mieszkalnych wykorzystywanych w działalności gospodarczej,
- określenia sposobu opodatkowania przychodów ze zbycia lokali mieszkalnych wykorzystywanych w działalności gospodarczej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Przedmiotem obecnej działalności gospodarczej Wnioskodawcy jest sprzedaż hurtowa mebli, dywanów i sprzętu oświetleniowego (kod PKD 46.47.Z). Wnioskodawca pozostaje w związku małżeńskim, w ramach którego wyłączona została ustawowa wspólność majątkowa obowiązująca w małżeństwie i została wprowadzona rozdzielność majątkowa.
Wnioskodawca zamierza zakupić jeden lub kilka lokali mieszkalnych (dalej Lokale mieszkalne) na rynku pierwotnym lub rynku wtórnym. Nabyte Lokale mieszkalne Wnioskodawca wprowadzi do ewidencji środków trwałych, o której mowa w art. 22d ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zamiarem Wnioskodawcy nie jest nabywanie lokali mieszkalnych w celu ich bezpośredniej odsprzedaży. Wnioskodawca nie będzie zatem traktował Lokali mieszkalnych jako towary handlowe. Wnioskodawca nabywa Lokale mieszkalne celem ich wykorzystywania w działalności gospodarczej w zakresie najmu. Przed rozpoczęciem wynajmowania Lokali mieszkalnych Wnioskodawca zapewni, aby określona we wpisie do CEIDG działalność gospodarcza Wnioskodawcy obejmowała: wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (kod PKD: 68.20.Z).
Od następnego miesiąca następującego po dniu wprowadzenia Lokali mieszkalnych do ewidencji środków trwałych, Wnioskodawca zaliczać będzie w ciężar kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej Lokali mieszkalnych ustalone według właściwej stawki. Istnieje możliwość, że po upływie 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie poszczególnych Lokali mieszkalnych, Wnioskodawca dokona odpłatnego zbycia jednego lub kilku Lokali mieszkalnych. Odpłatne zbycie Lokali mieszkalnych nie będzie polegało na ich wniesieniu w formie wkładu niepieniężnego do spółki lub spółdzielni.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.
Czy odpłatne zbycie Lokali Mieszkalnych wynajmowanych przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej stanowi przychód ze źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Stanowisko Wnioskodawcy w odniesieniu do pytania nr 1.
Zdaniem Wnioskodawcy w przypadku odpłatnego zbycia lokali mieszkalnych wykorzystywanych na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie najmu, Wnioskodawca powinien zakwalifikować przychód uzyskany z ich odpłatnego zbycia do źródła przychodów wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof).
Stanowisko Wnioskodawcy w odniesieniu do pytania nr 2.
Zdaniem Wnioskodawcy w przypadku, gdy Wnioskodawca dokona odpłatnego zbycia wszystkich lub poszczególnych lokali mieszkalnych wynajmowanych przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie najmu, po upływie 5 lat licząc od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło ich nabycie, uzyskany przez Wnioskodawcę przychód nie będzie podlegał opodatkowaniu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1
Zgodnie z art. 9 ust. 1 updof Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Na gruncie wskazanego przepisu wprowadzona została ogólna zasada, zgodnie z którą przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód, zaś w przypadkach enumeratywnie wskazanych w ustawie - przychód.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 updof źródłami przychodów są m.in. odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2: nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów, innych rzeczy, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Na podstawie art. 10 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia (...): 2. w formie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki lub spółdzielni środków obrotowych, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych; 3. składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.
Jednakże, zgodnie z art. 10 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisy ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą (...) budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.
W art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca wprowadził ogólną definicję przychodów z działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. ustawy za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z działalności gospodarczej należy uznać również przychód z odpłatnego zbycia składników majątku będących: środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, (...) - wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą (...), z zastrzeżeniem ust. 2c.
W konsekwencji, na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychód z tytułu odpłatnego zbycia środków trwałych ujętych w ewidencji środków trwałych stanowi co do zasady przychód z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Jednakże w art. 14 ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprowadzony został wyjątek, zgodnie z którym nie wszystkie przychody uzyskane z tytułu odpłatnego zbycia środków trwałych stanowić będą przychód zaliczany do źródła przychodów wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 14 ust. 2c ww. ustawy do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą (...): budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e stosuje się odpowiednio.
Przepis art. 14 ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ściśle koresponduje z przepisem art. 10 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przytoczonym powyżej. Wynika z nich, że przychody z tytułu odpłatnego zbycia środków trwałych w postaci: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie stanowią przychody ze źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a nie źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy.
Zaprezentowane stanowisko potwierdza fakt, że ustawodawca w art. 14 ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazał, że w przypadku odpłatnego zbycia wskazanych powyżej środków trwałych wykorzystywanych na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, przychód uzyskany z ich sprzedaży podlega opodatkowaniu zgodnie z art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wskazany przepis reguluje zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ww. ustawy.
Wobec powyższego użyte na gruncie art. 14 ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odwołanie wskazuje jednocześnie na źródło przychodów, do którego należy przyporządkować przychody uzyskane z odpłatnego zbycia środków trwałych wskazanych w art. 14 ust. 2c ww. ustawy.
Odnosząc powyższe rozważania do zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku, odpłatne zbycie Lokali mieszkalnych wprowadzonych do ewidencji środków trwałych nie będzie skutkować przychodem z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, a osiągnięty z tego tytułu przychód podlegać będzie zaliczeniu do źródła przychodów wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są: () 8) odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2: nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów, (...) - jeżeli odpłatne zbycie (...) zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie (...).
Jak wskazano w uzasadnieniu pytania 1, odpłatne zbycie Lokali mieszkalnych wprowadzonych do ewidencji środków trwałych skutkuje powstaniem przychodu zaliczanego do źródła przychodów wskazanego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie zaś przychodu z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej. W konsekwencji, do przychodu tego stosować się będzie również ta część przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 powołanej ustawy, która uzależnia powstanie przychodu od okresu, który upłynął pomiędzy nabyciem lub wybudowaniem nieruchomości a momentem jej odpłatnego zbycia.
W konsekwencji nie będzie podlegać opodatkowaniu na gruncie ww. ustawy odpłatne zbycie określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 tej ustawy nieruchomości lub praw majątkowych, dokonane po upływie okresu 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie lub wybudowanie. Przenosząc powyższe na grunt przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, należy stwierdzić, że nie będzie skutkowało powstaniem przychodu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odpłatne zbycie Lokali mieszkalnych wprowadzonych do ewidencji środków trwałych przez Wnioskodawcę dokonane po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie:
- określenia źródła przychodów ze zbycia lokali mieszkalnych wykorzystywanych w działalności gospodarczej jest prawidłowe,
- określenia sposobu opodatkowania przychodów ze zbycia lokali mieszkalnych wykorzystywanych w działalności gospodarczej jest prawidłowe.
Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1508, z późn. zm.): opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Stosownie do treści art. 10 ust. 1 ww. ustawy: odrębnymi źródłami przychodów są m.in.:
- pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),
- odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2
(pkt 8):
- nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
- prawa wieczystego użytkowania gruntów,
- innych rzeczy,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.
Powołany wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, skutkuje powstaniem przychodu. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpiło po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.
Z kolei w myśl art. 10 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.
Jednak zgodnie z art. 10 ust. 3 ww. ustawy: przepisy ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.
W myśl art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych: za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy: przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących:
- środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
- składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1500 zł,
- składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,
- składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które zgodnie z art. 22n ust. 3 nie podlegają ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych
- wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.
Do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e stosuje się odpowiednio (art. 14 ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Z treści ww. art. 14 ust. 2c powołanej ustawy jednoznacznie wynika, że do przychodów, z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3) nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą m.in. lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu. W takim przypadku odpowiednie zastosowanie znajdzie przepis art. 30e ustawy o podatku od osób fizycznych, który określa, w jaki sposób należy ustalić koszty w przypadku odpłatnego zbycia lokalu o charakterze mieszkalnym.
Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży hurtowej mebli, dywanów i sprzętu oświetleniowego. Wnioskodawca zamierza zakupić jeden lub kilka lokali mieszkalnych. Nabyte lokale Wnioskodawca wprowadzi do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Zamiarem Wnioskodawcy nie jest nabywanie lokali mieszkalnych w celu ich bezpośredniej odsprzedaży. Wnioskodawca lokale mieszkalne nabywa celem ich wykorzystywania w działalności gospodarczej w zakresie najmu.
Skoro zatem Wnioskodawca nabywa lokale mieszkalne, to mimo to, że wykorzystywać je będzie w ramach działalności gospodarczej w zakresie najmu ich sprzedaż stanowić będzie źródło przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym opodatkowanie przychodów z tej sprzedaży będzie uzależnione od tego, czy licząc od końca roku kalendarzowego, w którym Wnioskodawca nabył zbywane lokale mieszkalne, do dnia ich zbycia upłynęło 5 lat. Jeżeli tak wówczas przychody takie nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Reasumując - przychód uzyskany z odpłatnego zbycia lokali mieszkalnych nie będzie stanowił przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej. Przychód ze sprzedaży ww. lokali mieszkalnych należy zakwalifikować do źródła przychodu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jednocześnie w przypadku, gdy zbycie poszczególnych lokali mieszkalnych będzie następowało po upływie 5 lat, licząc od końca roku, w którym lokale mieszkalne nabyto, przychód uzyskany z ich sprzedaży nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
- z zastosowaniem art. 119a;
- w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
- z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).
Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).
Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.
Stanowisko
prawidłowe
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej