Temat interpretacji
Mając na uwadze powołane wyżej przepisy prawa oraz przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego, stwierdzić należy, że odpłatne zbycie przez Zainteresowanych lokalu mieszkalnego w dniu 7 maja 2018 roku, nie stanowi źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ jego odpłatne zbycie nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie. W związku z powyższym Zainteresowani nie mają obowiązku złożenia zeznania PIT-39 o osiągniętym przychodzie.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z
dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz.
800 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że
stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 21
stycznia 2019 r., (data wpływu 22 stycznia 2019 r.) uzupełnionym pismem
z dnia 25 lutego 2019 r. (data wpływu 27 lutego 2019 r.) na wezwanie Nr
0114-KDIP3-2.4011.60.2019.1.LS z dnia 13 lutego 2019 r. (data nadania
13 lutego 2019 r., data doręczenia 21 lutego 2019 r.) oraz pismem z
dnia 2 kwietnia 2019 r. (data nadania 2 kwietnia 2019 r., data wpływu 8
kwietnia 2019 r.) na wezwanie Nr 0114-KDIP3-2.4011.60.2019.2.LS z dnia
27 marca 2019 r. (data doręczenia 1 kwietnia 2019 r.) a także pismem z
dnia 12 kwietnia 2019 r. (data nadania 12 kwietnia 2019 r., data wpływu
19 kwietnia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa
podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w
zakresie skutków odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa
do lokalu mieszkalnego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 stycznia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.
We wniosku złożonym przez:
- Zainteresowanego będącego stroną postępowania: Pana L,
- Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: Panią M,
- Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: Panią K,
- Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: Pana D,
- Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: Pana R,
przedstawiono następujący stan faktyczny.
Danuta F. jako wdowa po Tadeuszu M. z którym miała 2 synów (Leszka i Bogusława zmarłego w dniu 29 września 1999 r.), zawarła związek małżeński z Henrykiem Józefem O.
W dniu 21 kwietnia 2000 r. umiera Henryk Józef O. zapisując testamentem żonie Danucie - mamie Leszka M. i babci dzieci po Bogusławie (zmarłym przed spadkodawczynią), mieszkanie 16 m kw.
Ponieważ o testamencie syn i wnuki Danuty nie wiedzieli i nigdy sprawą się nie interesowali jako dzieci z pierwszego małżeństwa mamy Danuty. W dniu 21 października 2002 r. umiera Danuta.
- Postanowieniem z dnia 28 stycznia 2014 r. Sąd Rejonowy z wniosku Skarbu Państwa - Prezydenta z udziałem Leszka M. o stwierdzeniu nabycia spadku postanowił podjąć postępowanie w sprawie.
- Wezwaniem z dnia 28 lutego 2014 r. Sąd Rejonowy wezwał Leszka M. do stawiennictwa osobistego w sprawie stwierdzenia nabycia spadku.
- Postanowieniem z dnia 30 kwietnia 2014 r. Sąd Rejonowy po rozpoznaniu sprawy z wniosku Skarbu Państwa - Prezydenta z udziałem Leszka M. o stwierdzeniu nabycia spadku postanowił stwierdzić, że spadek po Henryku Józefie O. nabyła na podstawie ustawy żona Danuta F.
- W dniu 7 sierpnia 2014 r. w kancelarii notarialnej sporządzono
akt poświadczenia dziedziczenia po Danucie F. w którym poświadczono, że
spadek po ww. z mocy ustawy z dobrodziejstwem inwentarza nabyli:
- Syn - Leszek M. syn spadkodawczyni i Tadeusza w 4/8 części,
- Wnuczka Magdalena K. córka Bogusława i Marii w 1/8 części,
- Wnuk Robert M. syn Bogusława i Marii w 1/8 części,
- Wnuk Dariusz M. syn Bogusława i Marii w 1/8 części,
- Wnuczka Karolina M. córka Bogusława i Marii w 1/8 części.
- We wrześniu 2014 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego decyzjami ustalił zobowiązanie podatków w podatku od spadków i darowizn na poszczególne osoby. Podatek od spadku w ustawowym terminie został zapłacony.
- W dniu 7 maja 2018 r. aktem notarialnym spadkobiercy sprzedali mieszkanie nabyte w drodze spadku po zmarłej Danucie F.
Pismem z dnia 13 lutego 2019 r. Nr 0114-KDIP3-2.4011.60.2019.1.LS wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania poprzez:
- Złożenie formularzy - załączników ORD-WS/B(2) dotyczących zainteresowanych niebędących stroną postępowania, tj. Pani Magdaleny K., Pani Karoliny M., Pana Roberta M. oraz Pana Dariusza M.
- Ponadto należy dokonać uzupełnienia przedstawionego we wniosku
stanu faktycznego poprzez wskazanie:
- czy Zainteresowani są osobami prowadzącymi działalność gospodarczą, jeśli tak to jaką?
-
czy i kiedy sprzedana przez Zainteresowanych nieruchomość była
ewentualnie wykorzystywana w prowadzonej działalności
gospodarczej?
Jeżeli sprzedana nieruchomość była wykorzystywana w prowadzonej działalności gospodarczej, to: - czy sprzedaż tej nieruchomości nastąpiła w ramach działalności gospodarczej?
Pismem z dnia 25 lutego 2019 r. (data wpływu 27 lutego 2019 r.) Wnioskodawca uzupełnił wniosek w wyznaczonym terminie. W nadesłanym uzupełnieniu Wnioskodawca złożył formularze - załączniki ORD-WS/B(2) a także wskazał, że:
Leszek M. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usługi porządkowe, transport i roboty ziemne. Sprzedana nieruchomość nigdy nie była wykorzystywana do działalności gospodarczej. Magdalena K., Karolina M., Robert M. i Dariusz M. nie prowadzą działalności gospodarczej.
W związku z tym, że powyższe uzupełnienie nie zostało opatrzone własnoręcznym podpisem, pismem z dnia 27 marca 2019 r. Nr 0114-KDIP3-2.4011.60.2018.2.LS wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania do uzupełnienia przedmiotowego pisma poprzez ponowne przesłanie uzupełnienia, opatrzonego własnoręcznym podpisem Wnioskodawcy w oryginale.
Pismem z dnia 2 kwietnia 2019 r. (data wpływu 8 kwietnia 2019 r.) Wnioskodawca uzupełnił wniosek w wyznaczonym terminie.
Ponadto pismem z dnia 12 kwietnia 2019 r. (data wpływu 19 kwietnia 2019 r.) Wnioskodawca uzupełnił wniosek. W nadesłanym uzupełnieniu Wnioskodawca wskazał, że popełnił pomyłkę i zamiast stan faktyczny zaznaczył zdarzenie przyszłe o wydanie interpretacji indywidualnej. Przedmiotem sprzedaży było spółdzielcze własnościowe prawo do sprzedaży lokalu mieszkalnego. W ocenie Wnioskodawcy należy tą sprzedaż zakwalifikować jako źródło przychodu z odpłatnego zbycia ww. lokalu mieszkalnego o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b. Co za tym idzie sprzedaż tego lokalu nie będzie podlegać opodatkowaniu.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.
Od kiedy należy liczyć początek 5-letniego terminu, o jakim mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o PIT?
Zdaniem Zainteresowanych,
-
Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a także na
gruncie podstawowych zasad polskiego prawa spadkowego moment śmierci
spadkodawcy jest momentem nabycia spadku.
A zatem początek 5-letniego terminu, o jakim mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o PIT wyznaczyć powinien więc koniec roku kalendarzowego, w którym nastąpiła śmierć spadkodawcy tj. Danuty F., a zarazem nabycie spadku, w skład którego wchodziło mieszkanie.
Danuta F. zmarła 21 października 2002 r. zatem 5 letni okres kończy się z końcem 2007 r. - W konsekwencji, w rozważanym przypadku, zbycie nieruchomości, której własność została nabyta przez spadkobiercę, nie powinno być rozważane jako źródło przychodu na potrzeby opodatkowania podatkiem PIT.
- W związku z powyższym zdaniem Zainteresowanych jako spadkobiercy nie powinni składać zeznania PIT-39 za 2018 r.
- W ocenie Wnioskodawcy należy tą sprzedaż zakwalifikować jako źródło przychodu z odpłatnego zbycia ww. lokalu mieszkalnego o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b. Co za tym idzie sprzedaż tego lokalu nie będzie podlegać opodatkowaniu.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1509, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy podlegającym opodatkowaniu źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
- nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
- prawa wieczystego użytkowania gruntów,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz wymienionych praw majątkowych przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw majątkowych następuje po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce nabycie nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości i praw majątkowych nie podlega opodatkowaniu.
Zatem, w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu dochodu ma moment i sposób ich nabycia.
Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Danuta F. jako wdowa po Tadeuszu M., zawarła związek małżeński z Henrykiem Józefem O. W dniu 21 kwietnia 2000 r. umiera Henryk Józef O. zapisując testamentem żonie Danucie, mieszkanie 16 m kw. W dniu 21 października 2002 r. umiera Danuta. Postanowieniem z dnia 30 kwietnia 2014 r. Sąd Rejonowy po rozpoznaniu sprawy postanowił stwierdzić, że spadek po Henryku O. nabyła na podstawie ustawy żona Danuta F. W dniu 7 sierpnia 2014 r. w kancelarii notarialnej sporządzono akt poświadczenia dziedziczenia po Danucie F. w którym poświadczono, że spadek po ww. z mocy ustawy z dobrodziejstwem inwentarza nabyli: Syn - Leszek M. syn spadkodawczyni i Tadeusza w 4/8 części, Wnuczka Magdalena K. córka Bogusława i Marii w 1/8 części, Wnuk Robert M. syn Bogusława i Marii w 1/8 części, Wnuk Dariusz M. syn Bogusława i Marii w 1/8 części, Wnuczka Karolina M. córka Bogusława i Marii w 1/8 części. W dniu 7 maja 2018 r. aktem notarialnym spadkobiercy sprzedali mieszkanie nabyte w drodze spadku po zmarłej Danucie F.
W tym miejscu należy odwołać się do przepisów art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2018 r., poz. 1025, z późn. zm.), zgodnie z którym spadek stanowią prawa i obowiązki majątkowe zmarłego, które z chwilą jego śmierci przechodzą na jedną lub kilka osób, stosownie do przepisów niniejszej ustawy.
W myśl art. 924 i 925 Kodeksu cywilnego, spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku. Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej. Z kolei postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia potwierdzają jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia (art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego). Istotny zatem dla podatku dochodowego jest dzień otwarcia spadku, czyli data śmierci spadkodawcy.
Przenosząc powyższe rozważania na grunt rozpatrywanej sprawy, należy wskazać, że nabycie nieruchomości przez spadkobierców nastąpiło z chwilą śmierci spadkodawczyni, tj. w dniu 21 października 2002 roku.
Mając na uwadze powołane wyżej przepisy prawa oraz przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego, stwierdzić należy, że odpłatne zbycie przez Zainteresowanych lokalu mieszkalnego w dniu 7 maja 2018 roku, nie stanowi źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ jego odpłatne zbycie nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie. W związku z powyższym Zainteresowani nie mają obowiązku złożenia zeznania PIT-39 o osiągniętym przychodzie.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
- z zastosowaniem art. 119a;
- w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
- z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).
Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.
Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2018 r., poz. 1302 z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).
Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.
Stanowisko
prawidłowe
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej