Skutki podatkowe odpłatnego zbycia udziałów w nieruchomości nabytych w spadku. - Interpretacja - 0113-KDIPT3.4011.300.2019.2.ASZ

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 30.08.2019, sygn. 0113-KDIPT3.4011.300.2019.2.ASZ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Temat interpretacji

Skutki podatkowe odpłatnego zbycia udziałów w nieruchomości nabytych w spadku.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 18 czerwca 2019 r. (data wpływu 19 czerwca 2019 r.), uzupełnionym pismem z dnia 9 sierpnia 2019 r. (data wpływu 13 sierpnia 2019 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia udziałów w nieruchomości jest:

  • prawidłowe w części dotyczącej udziałów w nieruchomości nabytych w spadku po zmarłym bracie i ojcu, a także w spadku po zmarłej matce w części udziałów odziedziczonych przez nią po swoim synu,
  • nieprawidłowe w części dotyczącej udziału w nieruchomości nabytego w spadku po zmarłej matce w części odziedziczonego przez nią po swoim mężu.

UZASADNIENIE

W dniu 19 czerwca 2019 r. do tutejszego Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wniosek ten nie spełniał wymogów, o których mowa m.in. w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), w związku z czym pismem z dnia 29 lipca 2019 r., nr 0113-KDIPT3.4011.300.2019.1.ASZ, na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h wymienionej ustawy, wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia. Wezwanie do uzupełnienia ww. wniosku wysłano w dniu 30 lipca 2019 r. (data doręczenia 5 sierpnia 2019 r.). Wnioskodawczyni uzupełniła ww. wniosek pismem z dnia 9 sierpnia 2019 r. (data wpływu 13 sierpnia 2019 r.), nadanym za pośrednictwem placówki pocztowej w dniu 9 sierpnia 2019 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W dniu 19 czerwca 2001 r. rodzice Wnioskodawczyni wykupili mieszkanie na własność. W dniu 16 sierpnia 2001 r. aktem notarialnym rodzice dokonali umowy darowizny na rzecz brata Wnioskodawczyni. W dniu 24 lipca 2006 r. brat Wnioskodawczyni umarł. Postanowienie Sądu Rejonowego z dnia 31 maja 2010 r., stwierdza, że spadek po bracie Wnioskodawczyni nabyli: żona 1/2, siostra (Wnioskodawczyni) &¼ oraz rodzice Wnioskodawczyni po 1/8 części.

Postanowienie Sądu Rejonowego z dnia 24 stycznia 2019 r., stwierdza, że:

  • spadek po bracie Wnioskodawczyni zmarłym w dniu 15 sierpnia 2016 r. nabyli: żona oraz córka (Wnioskodawczyni) po &½ każda z nich;
  • spadek po matce Wnioskodawczyni zmarłej w dniu 22 lipca 2018 r. nabyła w całości córka (Wnioskodawczyni).

W piśmie z dnia 9 sierpnia 2019 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku Wnioskodawczyni dodała, że rodzice darowali bratu mieszkanie w całości. Przedmiotowe mieszkanie stanowi lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość. W skład masy spadkowej po zmarłym bracie oraz zmarłych rodzicach nie wchodziły inne składniki majątku. Planowane odpłatne zbycie udziału w nieruchomości nie nastąpi w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Z informacji zawartych we wniosku wynika, że przedmiotowa sprzedaż będzie w 2019 r.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie

(ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku):
Czy Wnioskodawczyni będzie musiała zapłacić podatek dochodowy od przychodu uzyskanego ze sprzedaży ww. udziału w nieruchomości nabytej w drodze spadkobrania?

Zdaniem Wnioskodawczyni, nie powinna płacić podatku dochodowego. Stwierdzenie to opiera na fakcie, że rodzice nabyli spadek po zmarłym synie w 2006 r., co jest potwierdzone postanowieniem Sądu z dnia 31 maja 2010 r. Zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku odpłatnego zbycia nabytej w drodze spadku nieruchomości lub praw majątkowych określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), okres o którym mowa w tym przepisie liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest:

  • prawidłowe w części dotyczącej udziałów w nieruchomości nabytych w spadku po zmarłym bracie i ojcu, a także w spadku po zmarłej matce w części udziałów odziedziczonych przez nią po swoim synu,
  • nieprawidłowe w części dotyczącej udziału w nieruchomości nabytego w spadku po zmarłej matce w części odziedziczonego przez nią po swoim mężu.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1387, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub prawa przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub prawa nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze zbycia nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub prawa w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Ponadto, w myśl art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy, że w przypadku odpłatnego zbycia nabytych w spadku udziałów w nieruchomości istotne znaczenie ma ustalenie daty nabycia tych udziałów przez spadkodawców.

Z informacji zawartych we wniosku wynika, że w dniu 19 czerwca 2001 r. rodzice Wnioskodawczyni wykupili mieszkanie na własność. Przedmiotowe mieszkanie stanowi lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość. Następnie, w dniu 16 sierpnia 2001 r. aktem notarialnym rodzice dokonali umowy darowizny ww. mieszkania na rzecz brata Wnioskodawczyni. W dniu 24 lipca 2006 r. brat umarł. Postanowienie Sądu Rejonowego z dnia 31 maja 2010 r. stwierdza, że spadek po bracie nabyli: żona &½, siostra (Wnioskodawczyni) &¼ oraz rodzice po 1/8 części. Postanowienie Sądu Rejonowego z dnia 24 stycznia 2019 r. stwierdza, że spadek po ojcu zmarłym w dniu 15 sierpnia 2016 r. nabyli: żona oraz córka (Wnioskodawczyni) po &½ każda z nich oraz, że spadek po matce zmarłej w dniu 22 lipca 2018 r. nabyła w całości córka (Wnioskodawczyni).

Powołując się na przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2019 r., poz. 1145) należy wskazać, że zgodnie z art. 922 § 1, spadek stanowią prawa i obowiązki majątkowe zmarłego, które z chwilą jego śmierci przechodzą na jedną lub kilka osób, stosownie do przepisów niniejszej ustawy.

Stosownie do art. 924 i art. 925 Kodeksu cywilnego, spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku. Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej. Z kolei postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia, potwierdzają jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia (art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego).

Powyższe oznacza, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej. Z kolei postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia potwierdzają jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.

Zatem, wskazać należy, że w analizowanej sprawie nabycie przez Wnioskodawczynię poszczególnych udziałów w przedmiotowej nieruchomości nastąpiło w dacie nabycia tych udziałów przez spadkodawców, i tak:

  • brat Wnioskodawczyni nabył przedmiotowe mieszkanie w 2001 r. w drodze darowizny od rodziców,
  • ojciec Wnioskodawczyni nabył udział w nieruchomości w drodze spadku po synu w 2006 r.,
  • matka Wnioskodawczyni nabyła udziały w nieruchomości w drodze spadku po synu, tj. w 2006 r. i w spadku po mężu, tj. w 2016 r.

W związku z powyższym, stosownie do art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku odpłatnego zbycia w 2019 r. udziałów w przedmiotowej nieruchomości termin 5 lat, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy:

  • w odniesieniu do udziałów nabytych w spadku po bracie upłynął z końcem 2006 r.,
  • w odniesieniu do udziałów nabytych w spadku po ojcu upłynął z końcem 2011 r.,
  • w odniesieniu do udziałów nabytych w spadku po matce:
    • w przypadku udziałów odziedziczonych przez matkę Wnioskodawczyni po jej synu upłynął z końcem 2011 r.,
    • w przypadku udziałów odziedziczonych przez matkę Wnioskodawczyni po jej mężu upłynie z końcem 2021 r.

Biorąc pod uwagę powyższe ustalenia należy stwierdzić, że planowane odpłatne zbycie przez Wnioskodawczynię w 2019 r. udziałów w nieruchomości, w części odpowiadającej udziałom nabytym w spadku po bracie i w spadku po ojcu, a także w spadku po matce w części udziałów odziedziczonych przez nią po synu nie podlega w ogóle opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na upływ pięcioletniego terminu, o którym mowa w przywołanym wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i tym samym sprzedaż tych udziałów nie stanowi źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

A zatem, w tej części stanowisko Wnioskodawczyni należało uznać na prawidłowe.

Natomiast, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegać będzie sprzedaż w 2019 r. udziału w nieruchomości w części odpowiadającej udziałowi nabytemu w 2016 r. w spadku po zmarłej matce odziedziczonego przez nią po mężu, ponieważ nie upłynął pięcioletni termin, o którym mowa w ww. art. 10 ust. 1 pkt 8 powołanej ustawy.

Zgodnie z art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

W myśl art. 30e ust. 2 ww. ustawy, podstawą obliczenia podatku jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Stosownie do art. 19 ust. 1 cyt. ustawy, przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.

Na podstawie art. 22 ust. 6d ww. ustawy, za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), nabytych w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Zgodnie z art. 22 ust. 6e ww. ustawy, wysokość nakładów, o których mowa w ust. 6c i 6d, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.

W myśl art. 30e ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3 (PIT-39), wykazać:

  1. dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub
  2. dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.

Zgodnie z art. 45 ust. 1 ww. ustawy, podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie od dnia 15 lutego do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Zeznanie złożone przed początkiem terminu uznaje się za złożone w dniu 15 lutego roku następującego po roku podatkowym.

Natomiast stosownie do art. 45 ust. 1a pkt 3 cyt. ustawy, w terminie określonym w ust. 1 podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30e. W myśl art. 45 ust. 4 pkt 4 tej ustawy, przed upływem terminu określonego na złożenie zeznania podatnicy są obowiązani wpłacić należny podatek wynikający z zeznania, o którym mowa w ust. 1a pkt 3 (PIT-39).

W związku z powyższym, w odniesieniu do części udziału w nieruchomości nabytego przez Wnioskodawczynię w drodze spadku po zmarłej matce w części udziału odziedziczonego przez nią po swoim mężu, z uwagi na fakt, że odpłatne zbycie w 2019 r. ww. udziału w przedmiotowej nieruchomości nastąpi przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie (czyli od końca 2016 r.) stanowić będzie dla Wnioskodawczyni źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Zatem, Wnioskodawczyni będzie zobowiązana do zapłaty 19% podatku dochodowego z tytułu odpłatnego zbycia w 2019 r. ww. udziału w nieruchomości, na zasadach określonych w art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego, stanowisko Wnioskodawczyni w tej części należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14na § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), przepisów art. 14k14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 ustawy Ordynacja podatkowa).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Stanowisko

w części prawidłowe

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej