W efekcie za prawidłowe należy uznać stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym zysk wypłacony Wnioskodawcy na podstawie decyzji General Partner z ty... - Interpretacja - 0114-KDIP3-1.4011.208.2019.2.MT

shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 20.05.2019, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.208.2019.2.MT, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Temat interpretacji

W efekcie za prawidłowe należy uznać stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym zysk wypłacony Wnioskodawcy na podstawie decyzji General Partner z tytułu posiadania przez niego statusu wspólnika o ograniczonej odpowiedzialności w przedmiotowej spółce należy traktować na gruncie ustawy o PIT jako przychód osiągnięty ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy, tzn. jako przychód powstały z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowany zgodnie z wybraną formą opodatkowania, tj. podatkiem liniowym 19%.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 900), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18 marca 2019 r. (data wpływu 21 marca 2019 r.) uzupełnionego pismem z dnia 10 maja 2019 r. (data nadania 13 maja 2019 r., data wpływu 14 maja 2019 r.) na wezwanie Nr 0114-KDIP3-1.4011.208.2019.1.MT z dnia 29 kwietnia 2019 r. (data nadania 29 kwietnia 2019 r., data doręczenia 8 maja 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • możliwości uznania przychodu (dochodu) uzyskanego z tytułu wypłaty zysku ze spółki osobowej z siedzibą w Szkocji jako przychód (dochód) z kapitałów pieniężnych jest nieprawidłowe,
  • możliwości uznania przychodu (dochodu) uzyskanego z tytułu wypłaty zysku ze spółki osobowej z siedzibą w Szkocji jako przychód (dochód) z pozarolniczej działalności gospodarczej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 marca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych uczestnictwa w spółce osobowej z siedzibą w Szkocji.

Z uwagi na braki formalne, pismem Nr 0114-KDIP3-1.4011.208.2019.1.MT z dnia 29 kwietnia 2019 r. (data nadania 29 kwietnia 2019 r., data doręczenia 8 maja 2019 r.) tut. organ wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych.

Pismem z dnia 10 maja 2019 r. (data nadania 13 maja 2019 r., data wpływu 14 maja 2019 r.) Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną posiadającą status polskiego rezydenta podatkowego w Polsce i podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od całości osiąganych przez siebie dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1992 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 80, poz. 350 z późn. zm.) (dalej jako: Updof). Wnioskodawca prowadzi zarejestrowaną działalność gospodarczą - jest wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Jako metodę opodatkowania wybrał podatek liniowy i rozliczenie kwartalne (spełnia przesłanki uprawniające do kwartalnego wpłacania zaliczek na podatek dochodowy).

Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki osobowej zarejestrowanej w Szkocji w oparciu o Limited Partnerships Act 1907. Zgodnie ze wskazaną ustawą, spółka ta jest jedną ze spółek osobowych występujących w prawie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej limited partnership (dalej Spółka). W myśl wskazanych przepisów, Spółka jest na gruncie prawa podatkowego Zjednoczonego Królestwa traktowana jako podmiot transparentny podatkowo co oznacza, że nie będzie ona podatnikiem podatku dochodowego w Zjednoczonym Królestwie, a jej przychody (dochody) będą alokowane i opodatkowywane na poziomie jej wspólników.

W spółce typu limited partnership występują dwie kategorie wspólników: General Partners (wspólnicy ponoszący nieograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania Spółki: zarządzają spółką i reprezentują ją) oraz Limited Partners (wspólnicy ponoszący odpowiedzialność za zobowiązania Spółki wobec osób trzecich do wysokości wniesionego do Spółki wkładu: nie mogą reprezentować spółki ani nią zarządzać - w przeciwnym razie tracą ochronę wynikającą z ograniczonej odpowiedzialności i są traktowani jako General Partners). Wnioskodawca przystąpił do Spółki jako Limited Partner, tj. jako wspólnik który de facto nie ma bieżącego wpływu na zarządzanie Spółką (Wnioskodawca nie wykonuje jakiejkolwiek pracy na rzecz Spółki, nie podejmuje też aktywnych działań mających wpływ na działalność Spółki).

Przedmiotem działalności Spółki jest szeroko pojęta działalność inwestycyjna, polegająca na inwestowaniu w Szkocji oraz poza nią w fundusze/udziały/akcje bądź inne prawa majątkowe. W związku z poczynionymi inwestycjami, Spółka będzie osiągała zyski kapitałowe. Z uwagi na powyższe uznać należy, że Spółka nie będzie prowadziła klasycznej działalności gospodarczej. Działalność Spółki obejmuje bowiem jedynie inwestowanie w fundusze/udziały/akcje bądź inne prawa majątkowe, tzn. będzie miała charakter wyłącznie holdingowy. Spółka dysponuje pomieszczeniem oraz odpowiednim wyposażeniem służącym do prowadzenia działalności holdingowej w zakresie wskazanym we wniosku. Działalność prowadzona przez Spółkę będzie miała charakter stały (trwały).

Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do żądania wypłaty zaliczek na poczet przewidywanego zysku lub też do wypłaty z zysku w trakcie trwającego roku obrotowego. Decyzję o wypłacie zysku na rzecz wspólników podejmuje samodzielnie General Partner. Może on również podjąć decyzję o zatrzymaniu zysku w Spółce. Innymi słowy, bez odpowiedniej decyzji General Partnera Wnioskodawca, jako wspólnik o ograniczonej odpowiedzialności, nie nabędzie roszczenia o wypłatę przysługującej mu części zysku.

W konsekwencji do momentu podjęcia opisanej powyżej decyzji o podziale i wypłacie zysku, Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do żądania wypłaty zysku, który do tego momentu stanowić będzie majątek spółki, odrębny od majątku je wspólników.

Z uwagi na braki formalne, pismem z dnia 29 kwietnia 2019 r. Nr 0114-KDIP3-1.4011. 208.2019.1.MT (data nadania 29 kwietnia 2019 r.) tut. Organ wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku.

Pismem z dnia 10 maja 2019 r. (data wpływu 14 maja 2019 r.) Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie. W przedmiotowym uzupełnieniu Wnioskodawca:

  1. wskazał, że Spółka nie posiada i nie będzie posiadała stałej placówki działalności gospodar-czej w Polsce (tj. pomieszczeń, urządzeń itp.) w rozumieniu art. 5 Konwencji między Rzeczą-pospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w spra-wie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowa-nia w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych (Dz. U. z 2006 r., Nr 250, poz. 1840). W konsekwencji, Spółka nie prowadzi i nie będzie prowadziła działalności przed-siębiorstwa w Polsce za pośrednictwem takiej stałej placówki.
  2. zajął jednoznaczne stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 2.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

Czy zysk wypłacony Wnioskodawcy z tytułu posiadania przez niego statusu wspólnika o ograniczonej odpowiedzialności w przedmiotowej Spółce należy traktować na gruncie Updof jako przychód osiągnięty ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 7 tzn. jako przychód z kapitałów pieniężnych podlegający opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 i 5 Updof?

  • Alternatywnie, w przypadku negatywnej odpowiedzi na pytanie 1, czy przychód o którym mowa w pytaniu nr 1 należy uznać na gruncie Updof za przychód określony w ar. 10 ust. 3 Updof tzn. jako przychód z prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, który w związku z wyborem przez Wnioskodawcę liniowego sposobu opodatkowania zgodnie z art. 30c Updof będzie podlegał opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym?

    Zdaniem Wnioskodawcy :

    Ad. 1

    W opinii Wnioskodawcy, zysk wypłacony Wnioskodawcy z tytułu posiadania przez niego statu-su wspólnika o ograniczonej odpowiedzialności w Spółce należy traktować na gruncie Updof jako przychód osiągnięty ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 7 tzn. jako przychód z kapita-łów pieniężnych podlegający opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 i 5 Updof.

    Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 Updof, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru po-datku.

    W myśl zasady określonej w art. 8 ust. 1 ww. Updof, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się propor-cjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Na podstawie art. 8 ust. 2 Updof, opisaną wyżej zasadę proporcjonalnego udziału stosuje się analogicznie do kosztów uzyskania przychodów.

    Stosownie do art. 5b ust. 2 Updof, jeśli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej (lege non distinguente - jakakolwiek spółka niemająca osobowości prawnej, w tym spółka prawa obcego), przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, tj. za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

    Jak wynika z opisu zamieszczonego w stanie faktycznym, Spółka jest podmiotem transparentnym podatkowo i, w konsekwencji, nie jest podatnikiem podatku dochodowego. W związku z po-wyższym, przychody i koszty podatkowe powstałe w ramach działalności Spółki są opodatko-wywane na poziomie jej wspólników. Tym samym, przychód uzyskiwany przez Spółkę z tytułu uzyskiwanych zysków kapitałowych należy przypisać Wnioskodawcy, w proporcji do jego udzia-łu w zyskach Spółki.

    Zdaniem Wnioskodawcy nie każdy przychód, osiągany w wyniku działań Spółki jest przycho-dem z prowadzonej działalności gospodarczej. Jeśli dany przychód stanowi, zgodnie z przepisami Updof, przychód z innego źródła, wówczas wszelkie kwestie (kwota przychodu, moment po-wstania obowiązku podatkowego etc.) powinny zostać ocenione zgodnie z regulacjami właści-wymi dla danego źródła przychodów. Zważywszy na charakter działalności Spółki (spółka hol-dingowa) należy rozważyć, czy uzyskiwane przychody nie powinny być klasyfikowane i opodat-kowywane na gruncie Updof jako przychody z kapitałów pieniężnych.

    Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 Updof źródłami przychodów są kapitały pieniężne, i prawa mająt-kowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c. Art. 17 Updof wymienia rodzaje przychodów, które należy zakwalifikować do omawianego źródła. Jak stanowi art. 17 ust. 1 pkt 4 i 5 Updof, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa sę m.in. dy-widendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału, przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem wynikającym z art. 17 ust. 1c.

    W opinii Wnioskodawcy, zważywszy iż dla Spółki omawiane zyski będą głównie przychodem uzyskiwanym z w/w źródeł, przychód Wnioskodawcy z tego tytułu powinien być uznany za przychód z kapitałów pieniężnych. Również wszelkie inne przychody klasyfikowane na gruncie Updof jako przychody z kapitałów pieniężnych powinny być przez Wnioskodawcę opodatko-wywane jako przychody z tego właśnie źródła, a nie ze źródła prowadzona działalność gospodar-cza. Za taką klasyfikacją wskazanych przychodów przemawia również bierna postawa Wniosko-dawcy jako wspólnika Spółki. Jak bowiem wynika z opisu stanu faktycznego, Wnioskodawca nie ma wpływu na działalność inwestycyjną Spółki ani bieżące zarządzania Spółką i nie podejmuje żadnych działań w tym zakresie.

    Poprawność takiego stanowiska Wnioskodawcy została również stwierdzona w wielu orzecze-niach sądów administracyjnych. Przykładowo w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego (dalej NSA) z 26 stycznia 2016 r. (sygn. akt. II FSK 2388/13) sąd uznał, iż: (...) art. 5b ust. 2 u.p.d.o.f. sformułowany jest w sposób warunkowy, zakłada on uznanie przychodów wspólnika z udziału w spółce osobowej za przychody z działalności gospodarczej pod warunkiem uzyskiwa-nia przychodów z prowadzenia takiej działalności przez spółkę. Dla wspólników spółek osobo-wych istotne będzie ustalenie, czy spółki te osiągają zawsze i bezwarunkowo przychody jako rezultat prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, czy też innej działalności. Nie można wykluczyć możliwości uzyskiwania przez spółki osobowe także innych przychodów z takich źródeł jak przychody z najmu, z kapitałów pieniężnych, także przychodów z innych źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 u.p.d.o.f. zakwalifikowaniu przychodu do odpowiedniego źródła nie decyduje sam fakt prowadzenia działalności gospodarczej, lecz przedmiot tej działalności i możliwość przypisania jej do konkretnego źródła przychodów.

    Podobnie NSA uznał w wyroku z 6 marca 2013 r. (sygn. akt II FSK 1364/11): Przychody wspólnika z udziału w niemającej osobowości prawnej w spółce prowadzącej pozarolniczą dzia-łalność gospodarcza uznaje się, na podstawie art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, pod warunkiem, że nie mogą być one zaliczone do przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 ustawy. Podobne stanowisko zawarto również w wyroku NSA z 1 sierpnia 2012 r. (sygn. II FSK 1026/11).

    Również analiza wydawanych w tym zakresie interpretacji podatkowych wskazuje, że organy przychylają się do stanowiska o możliwości uzyskiwania przez wspólników spółek osobowych również innych przychodów niż przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, czyli np. przychodów z kapitałów pieniężnych (tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w inter-pretacji z 10 września 2013 r. o sygn. ILPB1/415-919/13-2/AG).

    W konsekwencji powyższych ustaleń uznać należy, że w przypadku uzyskania przez Wniosko-dawcę przychodu jako wspólnika Spółki w związku z uzyskaniem przez Spółkę przychodu z do-konywanych inwestycji, przychód taki powinien być na gruncie Updof uznany za przychód okre-ślony w art. 17 ust. 1 Updof (tj. za przychód z kapitałów pieniężnych). W konsekwencji, powi-nien podlegać opodatkowaniu po stronie Wnioskodawcy 19% podatkiem dochodowym zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 Updof i, zważywszy że należny podatek nie będzie pobrany przez płatnika (podmiot zagraniczny), powinien być wykazany w zeznaniu rocznym zgodnie z art. 45 ust. 3b Updof. W konsekwencji, Wnioskodawca będzie zobowiązany do zapłaty podatku za dany rok do 30 kwietnia kolejnego roku (tzn. z tytułu uzyskania przychodów opisanych we wniosku w roku 2019, do 30 kwietnia 2020 r.).

    Ad. 2

    W przypadku gdyby organ nie zgodził się ze stanowiskiem przedstawionym przez Wnioskodaw-cę w Pytaniu 1, Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie, że przedmiotowe przychody powinny być opodatkowane przez niego 19% podatkiem liniowym jako przychód z prowadzonej działal-ności gospodarczej.

    W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie:

    • możliwości uznania przychodu (dochodu) uzyskanego z tytułu wypłaty zysku ze spółki osobowej z siedzibą w Szkocji jako przychód (dochód) z kapitałów pieniężnych jest nieprawidłowe,
    • możliwości uznania przychodu (dochodu) uzyskanego z tytułu wypłaty zysku ze spółki osobowej z siedzibą w Szkocji jako przychód (dochód) z pozarolniczej działalności gospodarczej jest prawidłowe.

    Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 1509, z późn. zm.), osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

    Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jed-nym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

    Zgodnie z art. 5a pkt 6 ww. ustawy działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza to działalność zarobkowa:

    1. wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,
    2. polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
    3. polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,

    - prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

    Stosownie do art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, tj. za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

    Jak stanowi art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

    Zgodnie z art. 8 ust. 1a ustawy, przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, lub działów specjalnych produkcji rolnej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 4, osiąganych przez podatników opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c, nie łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust 1.

    W konsekwencji do przychodów z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, osiąganych przez wspólnika, należy stosować przepisy odnoszące się do przychodów z działalności gospodarczej.

    Jak zauważył NSA w uchwale z dnia 20 maja 2013 r., sygn. akt II FPS 6/12, ww. zasada nie jest ograniczana ani modyfikowana w jakimkolwiek przepisie ustawy o PIT. Przepis art. 5b ust. 2 ustawy o PIT stwarza zatem fikcję prawną uzyskiwania przez wspólnika spółki niemającej osobowości prawnej przychodów ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy, o ile spółka prowadzi działalność gospodarczą.

    Powyższy wniosek ma również zastosowanie do będącego polskim rezydentem podatkowym wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z siedzibą w Szkocji, która na gruncie prawa podatkowego Zjednoczonego Królestwa traktowana jako podmiot transparentny podatkowo co oznacza, że nie będzie ona podatnikiem podatku dochodowego w Zjednoczonym Królestwie, a jej przychody (dochody) będą alokowane i opodatkowywane na poziomie jej wspólników.

    W myśl art. 9a ust. 2 ww. ustawy, podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podat-kowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego.

    Z brzmienia przytoczonego powyżej przepisu art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że ustawodawca przewidział możliwość wyboru sposobu opodatkowania podatkiem dochodowym według stawki 19% także w ciągu roku podatkowego. Prawo to ograniczone jest jednak do określonej grupy podatników, do której należą podatnicy rozpoczynający w trakcie roku podatkowego prowadzenie działalności gospodarczej.

    Stosownie do art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29 i art. 30, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

    W efekcie za prawidłowe należy uznać stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym zysk wypłacony Wnioskodawcy na podstawie decyzji General Partner z tytułu posiadania przez niego statusu wspólnika o ograniczonej odpowiedzialności w przedmiotowej spółce należy traktować na gruncie ustawy o PIT jako przychód osiągnięty ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy, tzn. jako przychód powstały z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowany zgodnie z wybraną formą opodatkowania, tj. podatkiem liniowym 19%.

    W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy w odniesieniu do pytania dotyczącego moż-liwości uznania przychodu (dochodu) uzyskanego z tytułu wypłaty zysku ze spółki osobowej z siedzibą w Szkocji jako przychód (dochód) z kapitałów pieniężnych należało uznać za nieprawi-dłowe.

    Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku.

    Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi ele-ment czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

    1. z zastosowaniem art. 119a;
    2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
    3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

    Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wy-mienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, inter-pretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

    Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku do-chodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

    Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

    Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

    Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

    Stanowisko

    w części prawidłowe

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej