Temat interpretacji
W zakresie skutków podatkowych sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29
sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z
późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że
stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 13 sierpnia
2019 r. (data wpływu 20 sierpnia 2019 r.) o wydanie interpretacji
przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób
fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży spółdzielczego
własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego jest
prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 sierpnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
W dniu 31 sierpnia 1963 r. W. S. zawarł związek małżeński z E. B. Po ślubie przyjęła ona nazwisko E. B.S. W dniu 8 kwietnia 1966 r. W. S., będąc nadal w ww. związku, uzyskał przydział do lokalu mieszkalnego będącego w zasobach robotniczej spółdzielni mieszkaniowej. Dokument stwierdzający przydział ww. lokalu stwierdzał również, że jego żona ma prawo do zamieszkania w ww. lokalu. Od tego czasu, oboje małżonkowie, aż do dnia śmierci każdego z nich, cały czas mieszkali w ww. lokalu.
Dnia 11 grudnia 1989 r. W. S., będąc nadal w ww. związku, uzyskał spółdzielcze własnościowe prawo do ww. lokalu mieszkalnego (w drodze przekształcenia z prawa lokatorskiego na prawo własnościowe). Dokument stwierdzający ww. stwierdzał również, że żona E. S. ma prawo do zamieszkania w ww. lokalu.
Dnia 16 lipca 2016 r. zmarł W. S. Całość spadku po nim nabyła Jego żona E., na podstawie notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia, z dnia 3 sierpnia 2017 r. W skład spadku wchodziło spółdzielcze własnościowe prawo do ww. lokalu mieszkalnego.
Dnia 6 marca 2018 r. zmarła E. S., a całość spadku po niej nabyła Wnioskodawczyni, na podstawie prawomocnego postanowienia Sądu Rejonowego. W skład spadku wchodziło m.in. spółdzielcze własnościowe prawo do ww. lokalu mieszkalnego.
W dniu 4 czerwca 2019 r. Wnioskodawczyni sprzedała spółdzielcze własnościowe prawo do ww. lokalu mieszkalnego. Odpłatne zbycie nie nastąpiło w związku z wykonywaniem działalności gospodarczej. Wnioskodawczyni nie prowadzi działalności gospodarczej.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.
Czy i jaka część kwoty z odpłatnego zbycia przez Wnioskodawczynię w dniu 4 czerwca 2019 r. spółdzielczego własnościowego prawa do ww. lokalu mieszkalnego podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Zdaniem Wnioskodawcy, żadna część kwoty ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do ww. lokalu mieszkalnego nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ:
- spółdzielcze własnościowe prawo do ww. lokalu nabył w 1989 r. w swoim tylko imieniu W. S., lecz na mocy ustroju wspólności majątkowej również E. S. nabyła to prawo,
- E. S. w dniu nabycia spadku w 2016 r. po mężu posiadała więc już prawo do ww. lokalu,
- ponieważ od 11 grudnia 1989 r. do dnia 4 czerwca 2019 r. (kiedy to nastąpiło odpłatne zbycie przez Wnioskodawczynię spółdzielczego własnościowego prawa do ww. lokalu mieszkalnego) upłynęło ponad 5 lat, więc na podstawie Dz. U. art. 10 ust. 1 pkt 8, (U. Sejm 6-7-2019) oraz (a), żadna część kwoty z tego zbycia nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Uzasadnienie:
- Obecnie zgodnie z (U. Sejm 5-7-2019) oraz Dz. U. art. 10 ust. 1 pkt 8 źródłem przychodu jest odpłatne zbycie m.in. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
- W dniu 23 października 2018 (Dz. U. art. 10 ust. 5) oraz [a]), weszła w życie nowelizacja ustawy, dodano ustęp 6:
w przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.
Więc przypadku sprzedaży praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma data i forma ich nabycia.
Aby ustalić, czy odpłatne zbycie przez Wnioskodawczynię spółdzielczego własnościowego prawa do ww. lokalu mieszkalnego podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, istotne jest ustalenie, czy owo zbycie nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie przez spadkodawcę tego prawa do lokalu mieszkalnego.
Zatem kluczowym jest ustalenie daty nabycia przez spadkodawczynię E. S. spółdzielczego własnościowego prawa do ww. lokalu mieszkalnego. Otóż:
2a. przez cały czas trwania małżeństwa E. S. (czyli spadkodawczyni) wraz z mężem pozostawali w ustroju wspólności majątkowej,
2b. zważywszy na fakt, że spółdzielcze własnościowe prawo do ww. lokalu mieszkalnego zostało nabyte przez spadkodawczynię w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej w 1989 r., a następnie po śmierci jej męża, w drodze spadku stała się jedyną właścicielką spółdzielczego własnościowego prawa do ww. lokalu mieszkalnego, należy odnieść się do (b): zgodnie z art. 31 § 1 ww. Kodeksu, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmiotami majątkowymi w rozumieniu tego przepisu są wszelkie prawa majątkowe, zarówno bezwzględne (prawo własności rzeczy oraz inne prawa rzeczowe), jak i względne (np. przysługujące małżonkom wierzytelności). Wspólność ustawowa obejmuje wszelkie przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich.
Z ww. przepisu kodeksu (b) wynika, że:
- wspólność małżeńska została ukształtowana jako wspólność łączna. Charakteryzuje się ona tym, że w czasie jej trwania małżonkowie nie mają określonych udziałów w majątku wspólnym, nie mogą więc rozporządzać udziałami, a także nie mogą żądać podziału majątku objętego wspólnością ustawową, oraz
- obojgu małżonkom przysługuje pełne prawo do całości majątku wspólnego.
Zważywszy na tak ukształtowaną sytuację prawną małżonków objętych wspólnością ustawową, nabycie w czasie jej trwania spółdzielczego własnościowego prawa do ww. lokalu mieszkalnego oznacza nabycie przez każdego z małżonków tego prawa w całości, a nie w określonym ułamkowo udziale.
2c. Naczelny Sąd Administracyjny w wydanej w dniu 15 maja 2017 r. Uchwale (c) stwierdził, że (cytat): dla celów opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176, ze zm.) nabytych przez współmałżonka w wyniku dziedziczenia, datą ich nabycia lub wybudowania w rozumieniu tego przepisu jest dzień nabycia (wybudowania) tych nieruchomości i praw majątkowych do majątku wspólnego małżonków.
Wobec powyższego uznać należy, że 5-letni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 oraz art. 10 ust. 5 w przypadku Wnioskodawczyni niewątpliwie minął, bowiem od końca roku, w którym spadkodawczyni E. S. nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do ww. lokalu mieszkalnego, tj. od roku 1989 do momentu jego zbycia przez spadkobierczynię (tj. Wnioskodawczynię) w 2019 r., upłynęło ponad 5 lat.
Zatem odpłatne zbycie przez Wnioskodawczynię lokalu mieszkalnego nie stanowi dla niej źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ odpłatne zbycie ww. prawa do lokalu mieszkalnego nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie przez spadkodawczynię:
- zgodnie z wieloma wyrokami sądów administracyjnych (NSA-WSA) spadkodawczyni (E. S.) nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do ww. lokalu mieszkalnego z datą nabycia nieruchomości do wspólności majątkowej, w związku z tym nie mogła nabyć jej powtórnie wraz ze śmiercią męża.
- interpretacja indywidualna (d) opisuje sytuację bardzo podobną do przypadku opisanego w niniejszym wniosku: ojciec wnioskodawczyni, w ramach działu spadku po swojej żonie, stał się w lipcu 2017 r. wyłącznym właścicielem mieszkania. Zaś w lutym 2019 r., czyli niecałe 2 lata po nabyciu spadku, on sam zmarł i spadek po nim nabyła wnioskodawczyni. Sprzedała mieszkanie w marcu 2019 r. i interpretacja indywidualna (d) orzekła, że żadna część kwoty za sprzedaż mieszkania nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Podsumowanie: tak więc, dla celów podatkowych, okres nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do ww. lokalu mieszkalnego przez spadkodawczynię E. S. Powinien liczyć się od dnia przydziału ww. lokalu mieszkalnego w 1989 r. do wspólnego majątku małżonków. A nie od dnia nabycia spadku w 2016 r. przez E. S. po zmarłym mężu, W. Zatem okres ten jest dłuższy niż 5 lat wymienione w (u. sejm 6-7-2019) oraz art. 10 ust. 1 pkt 8. Więc żadna część kwoty ze zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do ww. lokalu mieszkalnego dokonanego w dniu 4 czerwca 2019 r. przez Wnioskodawczynię nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Oto lista referencyjna (odnośniki) ustaw itp. (dla ułatwienia, aby nie wymieniać długich nazw):
- (U. Sejm 5-7-2019): obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 lipca 2019 r., w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Dz. U. 1991 Nr 80, poz. 350 t.j. Dz. U. 2019 poz. 1387: zawiera m.in., począwszy od str. 11, znowelizowaną ustawę z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. art. 10 ust. 1 pkt 8): dokument (U. sejm 5-7-2019) w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) określa, że odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego jest traktowane jako źródło przychodów (dla celów opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych);
- (Dz. U. art. 10 ust. 5): w dokumencie (U. Sejm 5-7-2019) w art. 10 dodano ustęp 5 na mocy nowelizacji ustawy z dnia 23 października 2018 r., ww. art. 10 ust. 5 stosuje się do dochodów (przychodów) uzyskanych po dniu 31 grudnia 2018 r.
- ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2017 r., poz. 682) art. 31 § 1;
- Naczelny Sąd Administracyjny, uchwała z dnia 15 maja 2017 r., sygn. akt II FPS 2/17;
- interpretacja indywidualna 555975/I z dnia 7 czerwca 2019 r., sygnatura: 0112-KDIL3- 2.4011.194.2019.1.AK;
(NSA-WSA): wyroki sądów administracyjnych:
- wyrok NSA z 8 grudnia 2011 r. II FSK 1101/10;
- wyrok WSA w Krakowie z 7 listopada 2012 r., I SA/Kr 1378/12;
- wyroki WSA w Warszawie: z 7 listopada 2013 r., III SA/Wa 1177/13, z 12 kwietnia 2013 r., III SA/Wa 2999/12 i z 20 czerwca 2013 r., III SA/Wa 3464/12;
- wyrok WSA w Kielcach z 22 sierpnia 2013 r., I SA/Ke 396/13;
- wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 7 maja 2014 r., I SA/Go 136/14;
- wyroki WSA w Gdańsku z 9 września 2014 r., I SA/Gd 716/14 i I SA/Gd 447/14 oraz z 9 stycznia 2014 r., I SA/Gd 1422/13;
- wyroki WSA w Bydgoszczy: z dnia 24 marca 2015 r., I SA/Bd 55/15 oraz z 6 maja 2015 r., I SA/Bd 228/15;
- wyrok WSA w Łodzi z dnia 29 lipca 2015 r. I SA/Łd 569/15).
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1387, z późn. zm.) osoby fizyczne jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).
W myśl art. 3 ust. 2a ww. ustawy osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).
Za dochody osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przez osobę, która nie posiada miejsca zamieszkania w Polsce uważa się zgodnie z art. 3 ust. 2b pkt 4 ww. ustawy w szczególności dochody (przychody) z położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości, w tym ze sprzedaży takiej nieruchomości.
Zgodnie z art. 4a ww. ustawy, przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.
Ze złożonego wniosku (wskazanego adresu zamieszkania) wynika, że Wnioskodawczyni posiadająca miejsce zamieszkania w Australii, dokonała odpłatnego zbycia nieruchomości położonej w Polsce, a zatem zastosowanie znajdą przepisy zawarte w umowie zawartej między Polską, a Australią dotyczącej unikania podwójnego opodatkowania.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 umowy między Rzecząpospolitą Polską a Australią w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu sporządzona w Canberze dnia 7 maja 1991 r. (Dz. U. z 1992 r. Nr 41, poz. 177) dochód z nieruchomości może być opodatkowany w Umawiającym się Państwie, w którym majątek nieruchomy jest położony.
Określenie majątek nieruchomy w odniesieniu do jednego z Umawiających się Państw ma znaczenie zgodne z ustawodawstwem tego Państwa. Określenie to obejmuje dzierżawę ziemi oraz wszelki udział lub prawo do ziemi, w tym prawo do poszukiwania złóż pokładów mineralnych, naftowych i gazowych lub innych zasobów naturalnych i prawo do wydobywania takich pokładów lub zasobów, oraz prawo do otrzymywania okresowych lub stałych opłat z tytułu eksploatacji lub prawa do odkrywania albo poszukiwania, lub w związku z eksploatacją pokładów mineralnych, naftowych lub gazowych, kamieniołomów lub innych miejsc wydobywania lub eksploatacji zasobów naturalnych; statki i samoloty nie stanowią majątku nieruchomego (art. 6 ust. 2 ww. Umowy).
Zgodnie z art. 13 ust. 1 umowy dochód lub zyski osiągane przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w jednym z Umawiających się Państw z przeniesienia własności majątku nieruchomego, o którym mowa w artykule 6, położonego w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.
Ujęcie w tym przepisie słów mogą być opodatkowane nie oznacza możliwości opodatkowania. Sformułowanie to oznacza, że sprzedaż nieruchomości położonej w danym kraju (w tym wypadku w Polsce) podlega opodatkowaniu w tym kraju.
Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)- c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
- nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
- prawa wieczystego użytkowania gruntów,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Ustawą z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 2159) dodano art. 10 ust. 5, który stosuje się do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2019 r.
Zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.
Dodany przepis art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że w przypadku zbycia nieruchomości nabytych w drodze spadku, 5-letni okres liczony jest od daty nabycia nieruchomości lub praw majątkowych przez spadkodawcę.
Wobec powyższego w przypadku odpłatnego zbycia nabytej w spadku nieruchomości istotne znaczenie ma ustalenie daty nabycia tej nieruchomości przez spadkodawcę.
Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawczyni w dniu 4 czerwca 2019 r. sprzedała spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, które nabyła w drodze spadku po zmarłej w dniu 6 marca 2018 r. E. S. Spadkodawczyni nabyła ww. prawo do lokalu mieszkalnego w dniu 11 grudnia 1989 r. wraz z małżonkiem w ramach wspólności majątkowej, w drodze przekształcenia z lokatorskiego prawa na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Po śmierci męża spadkodawczyni stała się jedyną właścicielką spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.
W związku z przedstawionym stanem faktycznym wyjaśnić należy, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie precyzuje pojęcia nabycie. Ponadto nie wskazuje również, czy ma to być nabycie odpłatne, czy nieodpłatne - nie określa tym samym na podstawie jakiej czynności prawnej może nastąpić nabycie nieruchomości (ich części, udziału). Zatem pojęcie to należy rozumieć szeroko, co oznacza, że z nabyciem nieruchomości lub praw majątkowych wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mamy do czynienia z chwilą uzyskania prawa własności do nieruchomości (lub tych praw), bez względu na charakter czynności prawnej, na podstawie której doszło do przysporzenia majątkowego w postaci własności rzeczy lub praw.
W sytuacji, w której spadkodawczyni wraz z mężem przysługiwało spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, na podstawie przydziału prawa do lokalu z dnia 8 kwietnia 1966 r., a następnie w dniu 11 grudnia 1989 r. miało miejsce przekształcenie na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego za datę nabycia przez Wnioskodawczynię i Jej męża lokalu, istotną dla obliczenia 5-letniego terminu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy uznać datę przekształcenia prawa do lokalu na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego.
W rozpatrywanej sprawie, analizując kwestię ustalenia daty nabycia przedmiotowego lokalu mieszkalnego przez spadkodawczynię należy odnieść się do przepisów regulujących stosunki majątkowe małżeńskie, zawartych w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2017 r., poz. 682, z późn. zm.).
Zgodnie z art. 31 § 1 ww. ustawy, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
Przedmiotami majątkowymi w rozumieniu powyższych przepisów są wszelkie prawa majątkowe zarówno bezwzględne (prawo własności rzeczy oraz inne prawa rzeczowe), jak i względne (np. przysługujące małżonkom wierzytelności). Wspólność ustawowa obejmuje wszelkie przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. Z ww. przepisu wynika, że wspólność małżeńska została ukształtowana, jako wspólność łączna. Charakteryzuje się ona tym, że w czasie jej trwania małżonkowie nie mają określonych udziałów w majątku wspólnym, nie mogą więc rozporządzać udziałami, a także nie mogą żądać podziału majątku objętego wspólnością ustawową. Obojgu małżonkom przysługuje pełne prawo do całości majątku wspólnego. Zważywszy na tak ukształtowaną sytuację prawną małżonków objętych wspólnością ustawową, definitywne nabycie w czasie jej trwania nieruchomości oznacza nabycie przez każdego z małżonków tego prawa w całości, a nie w określonym ułamkowo udziale. Konsekwentnie, w przypadku sprzedaży tego prawa, każdy z małżonków zbywałby je w całości, a nie w określonym udziale.
Wobec powyższego uznać należy, że 5-letni okres o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku Wnioskodawczyni niewątpliwie minął, bowiem jak wynika z treści wniosku od końca roku, w którym spadkodawczyni nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego (1989 r.) do momentu jej sprzedaży przez spadkobierczynię (Wnioskodawczynię) upłynęło ponad 5 lat.
Zatem odpłatne zbycie przez Wnioskodawczynię spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w 2019 r. nie stanowi dla niej źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ odpłatne zbycie ww. nieruchomości nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie przez spadkodawczynię.
Biorąc pod uwagę powyższe stanowisko Wnioskodawczyni jest prawidłowe.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawczynię w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego organ nie przeprowadza postępowania dowodowego, lecz opiera się jedynie na stanie faktycznym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
- z zastosowaniem art. 119a;
- w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
- z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).
Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).
Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.
Stanowisko
prawidłowe
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej