Temat interpretacji
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości (ustalenie daty nabycia udziałów w nieruchomości mającej wpływ na liczenie terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 września 2019 r. (data wpływu 9 września 2019 r.), uzupełnionym pismem z dnia 29 października 2019 r. (data wpływu 29 października 2019 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 września 2019 r. wpłynął do Organu podatkowego ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług.
Wniosek nie spełniał wymogów określonych w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), w związku z powyższym pismem z dnia 23 października 2019 r., Nr 0113-KDIPT2-2.4011.488.2019.2.DA, 0112-KDIL2-3.4012.490.2019.1.IP wezwano Wnioskodawcę, na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h ustawy Ordynacja podatkowa, do jego uzupełnienia w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.
Wezwanie wysłane zostało w dniu 23 października 2019 r. (skutecznie doręczone w dniu 28 października 2019 r.). W dniu 29 października 2019 r. (nadano w dniu 29 października 2019 r.) wpłynęło uzupełnienie wniosku.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
W dniu 27 grudnia 2012 r. Wnioskodawca wraz z rodzicami kupili we współwłasności (Wnioskodawca w udziale 1/2 oraz rodzice Wnioskodawcy w udziale 1/2) niezabudowaną działkę rolną nr A o powierzchni 0,9110 ha, oznaczoną w księdze wieczystej jako grunty orne R, aktem notarialnym z dnia 14 maja 2013 r., Repertorium A nr .... Działka została zakupiona w celu budowy domu jednorodzinnego przez Wnioskodawcę i drugiego domu jednorodzinnego przez rodziców Wnioskodawcy. W momencie zakupu ww. gruntu rolnego Wnioskodawca nie miał możliwości odliczenia podatku VAT.
Wójt Gminy ... wydał 5 decyzji o warunkach zabudowy (decyzję nr ... o warunkach zabudowy ..., decyzję nr ... o warunkach zabudowy ..., decyzję nr ... o warunkach zabudowy ..., decyzję nr ... o warunkach zabudowy ... oraz decyzję nr ... o warunkach zabudowy ... dla działki nr ..., obręb ..., gmina ....
W dniu 9 lipca 2015 r. Wójt Gminy ... zatwierdził projekt podziału nieruchomości gruntowej ... o pow. 0,9110 ha, oznaczonej geodezyjnie działką nr A), położonej w obrębie ..., gmina ..., na 5 działek: nr B o powierzchni 0,1429 ha, nr C o powierzchni 0,1462 ha, nr D o powierzchni 0,1527 ha, nr E o powierzchni 0,15701 ha, nr F o powierzchni 0,2047 ha oraz drogę wewnętrzną oznaczoną nr G o powierzchni 0,1075 ha.
W dniu 27 sierpnia 2015 r. Starostwo Powiatowe w ... zawiadomiło o zmianach w danych ewidencji gruntów i budynków (numer kancelaryjny ) w wyniku podziału działki nr A na działki: nr B, nr C, nr D, nr E, nr F i nr G.
W dniu 17 marca 2016 r. dla działki nr D zostały zawarte warunki przyłączenia nr ..., a następnie sporządzono umowę o przyłączenie nr ....
W dniu 28 października 2016 r. Rada Gminy ... uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla obrębu ..., gmina ..., obejmujący również działki Wnioskodawcy: nr B, nr C, nr D, nr E, nr F i nr G (... zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna).
W dniu 29 grudnia 2016 r. Urząd Gminy ... wszczął postępowanie w sprawie naliczenia opłaty adiacenckiej ... z tytułu wzrostu wartości nieruchomości oznaczonej działką gruntu nr A o powierzchni 0,9110 ha, obręb ..., gmina ..., w związku z jej podziałem na działki: nr B, nr C, nr D, nr E, nr F i nr G. Jak wskazano powyżej, Wnioskodawca wraz z rodzicami zakupił w dniu 27 grudnia 2012 r. działkę nr A, która następnie została podzielona w celu budowy jednego domu przez Wnioskodawcę (rozpoczęta budowa domu na działce nr C i D) oraz budowy drugiego domu przez rodziców Wnioskodawcy na odrębnej działce. Wnioskodawca osobiście występował o wydanie decyzji o warunkach zabudowy w celu budowy domu przez Wnioskodawcę oraz budowy drugiego domu na odrębnej działce przez Jego rodziców.
Rodzice Wnioskodawcy zrezygnowali z realizacji budowy domu i w dniu 17 maja 2017 r., w drodze umowy darowizny sporządzonej przez notariusza w formie aktu notarialnego Repertorium A nr ..., przekazali swoje udziały na rzecz Wnioskodawcy.
W dniu 24 października 2018 r. Wnioskodawca otrzymał zatwierdzony projekt budowlany wraz z pozwoleniem na budowę.
W dniu 3 grudnia 2018 r. Wnioskodawca zawiadomił, że w dniu 4 grudnia 2018 r. zamierza przystąpić do wykonywania robót budowlanych związanych z budową budynku mieszkalnego jednorodzinnego z garażem wraz z urządzeniami budowlanymi związanymi z działkami nr D i nr C.
Do działki nr D, na której Wnioskodawca rozpoczął budowę domu jednorodzinnego, dokonano rozbudowy sieci energetycznej i przyłącza energetycznego. Wnioskodawca stara się o rozbudowę sieci wodociągowej i przyłącza wodociągowego do ww. działki. Poniesione z tego tytułu koszty to 700 zł.
W celu uzyskania środków na kontynuację budowy domu jednorodzinnego, Wnioskodawca poprzez baner ogłoszeniowy umieszczony na działce oraz informację umieszczoną w sieci internetowej, będzie ogłaszał sprzedaż jednej lub dwóch działek. Uzyskane środki ze sprzedaży Wnioskodawca zamierza przeznaczyć na cele mieszkaniowe, realizowane poprzez wyżej wspomnianą budowę. Wnioskodawca, rocznie chciałby sprzedać jedną działkę. Działki przeznaczone do sprzedaży w żaden sposób nie są wykorzystywane. Działki nie były wykorzystywane w ramach działalności gospodarczej, w tym zwolnionej od podatku. Na dzień złożenia wniosku, działki nie są nigdzie ogłoszone, nie ma żadnej tablicy ogłoszeniowej i nie ma osób zainteresowanych, więc Wnioskodawca nie potrafi stwierdzić, jaką umowę z przyszłym potencjalnym kupujących zawrze.
W przeszłości, na podstawie umowy sprzedaży z dnia 9 grudnia 2011 r., Wnioskodawca dokonał sprzedaży dwóch nieruchomości niezabudowanej działki gruntu w miejscowości ..., o nr H oraz działki nr I. Zakupu dokonano aktem notarialnym Repertorium A nr .... Nieruchomości te Wnioskodawca nabył, ponieważ pierwotnie były Jego planowaną lokalizacją mieszkalną. Ww. nieruchomości w żaden sposób nie były zagospodarowane (leżały odłogiem). W dniu 18 lipca 2017 r. aktem notarialnym Repertorium A nr ... została sprzedana działka nr H, zaś w dniu 9 kwietnia 2019 r. aktem notarialnym Repertorium A nr ... Wnioskodawca sprzedał działkę nr I. Przyczyną sprzedaży była chęć spożytkowania tych pieniędzy na cele mieszkaniowe (budowa domu na działce nr C oraz działce nr D, obręb ...). Przed dokonaniem powyższych sprzedaży Wnioskodawca złożył zgłoszenie rejestracyjne VAT-R na drukach VAT-7 oraz odprowadził od nich należny podatek VAT. Wnioskodawca nie jest rolnikiem ryczałtowym.
Oprócz działek, o których mowa w złożonym wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, Wnioskodawca nie posiada innych działek przeznaczonych do sprzedaży.
W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, że czynność otrzymania w darowiźnie od rodziców udziału w niezabudowanej działce rolnej nr A nie podlegała przepisom ustawy o podatku od towarów i usług. Wnioskodawca wskazał, że rozbudowy sieci energetycznej i przyłącza energetycznego do działki nr D dokonał z własnej inicjatywy, mając na uwadze budowę własnego domu jednorodzinnego. Wnioskodawca również wskazał, że czynność sprzedaży w dniu 27 grudnia 2012 r. nie podlegała przepisom ustawy o podatku od towarów i usług. Ponadto Wnioskodawca wyjaśnił, że przedmiotem sprzedaży mają być działki: nr B i nr F, które na moment sprzedaży będą niezabudowane. Na moment planowanej sprzedaży nie będą doprowadzone media do wszystkich działek. Media zostały doprowadzone tylko do działki nr D, na której Wnioskodawca rozpoczął budowę. Pozostałe działki, tj. nr B, nr C, nr E i nr F, nie będą miały doprowadzonych mediów. Na działce nr F została wykopana studnia i to są wszystkie czynności i nakłady, które Wnioskodawca ponosił na tę nieruchomość. W stosunku do działki nr B Wnioskodawca nie podjął i nie zamierza podjąć żadnych czynności i ponieść nakładów zmierzających do zwiększenia wartości i atrakcyjności działki.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania
(ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku):
- W związku z tym, że w momencie zakupu przedmiotu interpretacji Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, to czy przy sprzedaży przedmiotu interpretacji Wnioskodawca może uzyskać zwolnienie tej transakcji z podatku VAT z art. 43 ust. 1 pkt 2?
- Czy moment podpisania aktu notarialnego umowy kupna-sprzedaży, Repertorium A nr ..., czy moment podpisania aktu notarialnego umowy darowizny, Repertorium A nr ..., determinuje czas, od którego liczy się pięć lat, po których przysługuje Wnioskodawcy możliwość wyłączenia tej sprzedaży z opodatkowania, na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 2 dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych, natomiast w zakresie odpowiedzi na pytanie nr 1 dotyczące podatku od towarów i usług, zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Zdaniem Wnioskodawcy (w odniesieniu do pytania nr 2, ostatecznie sformułowanym w uzupełnieniu wniosku), sprzedaż przedmiotowej nieruchomości będzie zwolniona z opodatkowania, dzięki temu, że moment podpisania aktu notarialnego umowy kupna-sprzedaży Repertorium A nr ... determinuje czas, od którego liczy się pięć lat, po których przysługuje Wnioskodawcy możliwość wyłączenia tej sprzedaży z opodatkowania, na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż przedmiotowej nieruchomości nie będzie zwolniona z opodatkowania, dzięki temu, że moment podpisania umowy darowizny, Repertorium A nr ..., nie determinuje czasu, od którego liczy się pięć lat, po których przysługuje Wnioskodawcy możliwość wyłączenia tej sprzedaży z opodatkowania, na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1387, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:
- nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
- prawa wieczystego użytkowania gruntów,
jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, zgodnie z którą odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw następuje po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub praw w ogóle nie podlega opodatkowaniu.
Wobec powyższego, w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu dochodu ma moment i sposób ich nabycia.
Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że w dniu 27 grudnia 2012 r. Wnioskodawca wraz z rodzicami kupili we współwłasności (Wnioskodawca w udziale 1/2 oraz rodzice Wnioskodawcy w udziale 1/2) niezabudowaną działkę rolną nr A o powierzchni 0,9110 ha, oznaczoną w księdze wieczystej jako grunty orne R. Działka ta została zakupiona w celu budowy domu jednorodzinnego przez Wnioskodawcę i drugiego domu jednorodzinnego przez rodziców Wnioskodawcy. W dniu 9 lipca 2015 r. wójt gminy zatwierdził projekt podziału nieruchomości na 5 działek: nr B o powierzchni 0,1429 ha, nr C o powierzchni 0,1462 ha, nr D o powierzchni 0,1527 ha, nr E o powierzchni 0,15701 ha, nr F o powierzchni 0,2047 ha oraz drogę wewnętrzną oznaczoną nr G o powierzchni 0,1075 ha.
Rodzice Wnioskodawcy zrezygnowali z realizacji budowy domu i w dniu 17 maja 2017 r., w drodze umowy darowizny sporządzonej przez notariusza w formie aktu notarialnego, przekazali swoje udziały na rzecz Wnioskodawcy. W celu uzyskania środków na kontynuację budowy domu jednorodzinnego, Wnioskodawca będzie ogłaszał sprzedaż jednej lub dwóch działek. Uzyskane środki ze sprzedaży Wnioskodawca zamierza przeznaczyć na cele mieszkaniowe. Działki przeznaczone do sprzedaży nie były wykorzystywane w ramach działalności gospodarczej. Wnioskodawca nie posiada innych działek przeznaczonych do sprzedaży.
Podkreślenia wymaga, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia nabycie, należy zatem odwołać się do przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2019 r., poz. 1145).
Zgodnie z art. 888 § 1 ustawy Kodeks cywilny, przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Z powyżej zacytowanego przepisu wynika, że podstawową cechą umowy darowizny jest bezpłatne świadczenie darczyńcy na rzecz obdarowanego kosztem jego majątku. Darowizna należy do czynności, których celem jest dokonanie aktu przysporzenia majątkowego (świadczenie musi wzbogacić obdarowanego) i zobowiązanie darczyńcy musi być zamierzone jako nieodpłatne.
Ponadto, jak stanowi art. 155 § 1 ww. Kodeksu, umowa sprzedaży, zamiany, darowizny, przekazania nieruchomości lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły.
Zatem, pojęcie nabycie należy rozumieć szeroko, co oznacza, że z nabyciem nieruchomości lub praw majątkowych wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mamy do czynienia z chwilą uzyskania prawa własności do nieruchomości lub tych praw, bez względu na charakter czynności prawnej, na podstawie której doszło do przysporzenia majątkowego. Tym samym, poprzez nabycie, należy rozumieć każde zwiększenie aktywów podatnika.
W związku z przedstawionym opisem wyjaśnić należy, że dokonana przez rodziców Wnioskodawcy w dniu 17 maja 2017 r. darowizna udziału 1/2 w nieruchomości, tj. działce nr A na rzecz Wnioskodawcy stanowi nabycie, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W świetle powyższego, w przypadku odpłatnego zbycia przedmiotowej nieruchomości, przewidziany w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych okres pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, należy liczyć od końca:
- 2012 r. - w odniesieniu do udziału 1/2 w przedmiotowej nieruchomości nabytego przez Wnioskodawcę w drodze umowy kupna-sprzedaży,
- 2017 r. - w odniesieniu do udziału 1/2 w przedmiotowej nieruchomości nabytego przez Wnioskodawcę w drodze umowy darowizny od rodziców.
Nadmienia się, że datę nabycia nieruchomości należy utożsamiać z chwilą przeniesienia prawa własności w rozumieniu cywilnoprawnym. Sytuacja taka nie ma miejsca w przypadku podziału nieruchomości. Na skutek dokonania tej czynności nie następuje przeniesienie prawa własności działek, a więc nie dochodzi do ich nabycia. Pięcioletni termin, wskazany w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości. Na powyższe nie ma wpływu podział nieruchomości. W powołanym przepisie mowa jest bowiem o dacie nabycia nieruchomości, a nie o dacie podziału.
Reasumując, mając na uwadze powołane wyżej przepisy prawa oraz przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, że nabycie przez Wnioskodawcę, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, działki nr A nastąpiło w dwóch datach: udziału 1/2 w dniu 27 grudnia 2012 r. w drodze umowy kupna-sprzedaży oraz udziału 1/2 w dniu 17 maja 2017 r. w drodze umowy darowizny od rodziców. Dokonanie w dniu 9 lipca 2015 r. podziału działki nr A na pięć działek nie wywołuje skutku w postaci nabycia przez Wnioskodawcę w tej dacie przedmiotowej nieruchomości, gdyż nie następuje przeniesienie prawa własności działek.
Dodatkowo wskazać należy, że planowana sprzedaż przez Wnioskodawcę przedmiotowej nieruchomości, w części przypadającej na udział 1/2 nabyty w 2012 r., w ogóle nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na upływ terminu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem, Wnioskodawca we własnym stanowisku nieprawidłowo stwierdził, że sprzedaż ta jest zwolniona z opodatkowania.
Natomiast odpłatne zbycie udziału w nieruchomości nabytego w darowiźnie w 2017 r. stanowi źródło przychodu podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wbrew stanowisku Wnioskodawcy zawarcie umowy darowizny udziału w nieruchomości w 2017 r. stanowi jego nabycie wpływające na liczenie terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.
Podkreślić należy, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretacje opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku nie prowadzi postępowania dowodowego. Zgodnie z art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu opisu sprawy przedstawionego we wniosku, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Zgodnie z art. 14na § 1 ustawy Ordynacja podatkowa przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
- z zastosowaniem art. 119a;
- w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
- z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 ustawy Ordynacja podatkowa).
Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego , za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).
Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.
Stanowisko
nieprawidłowe
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej