Temat interpretacji
Wniesienie do spółki z o.o. wkładu niepieniężnego w postaci patentów oraz objęcie nowych udziałów w zamian za ten wkład, nie spowoduje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
18 sierpnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 11 sierpnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku od towarów i usług oraz podatku od czynności cywilnoprawnych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 7 listopada 2022 r. (wpływ 7 listopada 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie:
-70.22.Z – Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania;
-68.20.Z – Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi;
-71.12.Z – Działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne;
-71.20.B – Pozostałe badania i analizy techniczne, na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny w zakresie działalności jw.
Wnioskodawca stworzył i jest właścicielem następujących patentów i wzorów użytkowych objętych:
1.Niemieckim Certyfikatem rejestracji nr …;
2.Niemieckim Certyfikatem rejestracji nr …;
3.Włoskim Certyfikatem rejestracji nr N. …;
4.Francuskim Certyfikatem rejestracji nr …;
5.Hiszpańskim Certyfikatem nr …;
6.Chińskim Certyfikatem rejestracji nr …;
7.Polskim Dokumentem patentowym, Patentem nr …;
8.Polskim Dokumentem patentowym, Patentem nr …;
9.Polskim Dokumentem patentowym, Patentem nr …;
10.Rosyjskim Certyfikatem rejestracji nr …;
11.Rosyjskim Certyfikatem rejestracji nr …;
12.Chińskim Certyfikatem rejestracji nr ….
Patenty i wzory użytkowe jw., Wnioskodawca stworzył jako osoba prywatna, poza prowadzoną działalnością gospodarczą. Nie były one także wniesione i użytkowane w działalności gospodarczej Wnioskodawcy.
Wnioskodawca ma zamiar wnieść do spółki kapitałowej (istniejącej sp. z o.o. lub nowo zawiązanej sp. z o.o.; zwanej dalej również „Spółką”) wkład w postaci w szczególności ww. patentów i wzorów użytkowych w zamian za objęcie udziałów mających odpowiadać wartości tych patentów i wzorów użytkowych.
Wnioskodawca jest w trakcie procesów rejestracyjnych kolejnych patentów i wzorów użytkowych i zakres przedmiotowy wkładu może ostatecznie ulec rozszerzeniu o te patenty i wzory, przy czym wartość objętych udziałów będzie w każdym wypadku odpowiadała ostatecznej wartości wnoszonego wkładu (patentów i wzorów użytkowych).
Patenty i wzory użytkowe będą dalej zwane łącznie „Patentami”.
Spółka będzie podmiotem polskim, posiadającym nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce.
W uzupełnieniu wniosku, Wnioskodawca wskazał, że jako osoba fizyczna stworzył Patenty w celu ochrony swojej własności intelektualnej.
Wnioskodawca jako osoba fizyczna występował o uzyskanie Certyfikatów rejestracji na rynkach zagranicznych w celu ochrony swojej własności intelektualnej również na tych rynkach.
Wnioskodawca nie wykorzystuje i nie będzie wykorzystywał Patentów do momentu wniesienia ich do spółki.
Wnioskodawca zamierza wnieść Patenty do utworzonej spółki kapitałowej (nowo zawiązanej sp. z o.o.) w celu objęcia udziałów w tej spółce. Planuje się, że Spółka będzie wykorzystywała Patenty do prowadzenia działalności gospodarczej związanej z tymi Patentami.
Zakres pytań dotyczy wszystkich Patentów wymienionych w opisie sprawy.
1.Czy planowane wniesienie wkładu (Patentów) do Spółki w zamian za objęcie w niej udziałów będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (dalej: „ustawa o PIT”)?
2.Czy planowane wniesienie wkładu (Patentów) do Spółki w zamian za objęcie w niej udziałów będzie podlegać opodatkowaniu VAT?
3.Czy planowane wniesienie wkładu (Patentów) do Spółki w zamian za objęcie w niej udziałów będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?
Pana stanowisko w sprawie
Ad 1
Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie wkładu w postaci Patentów do Spółki w zamian za objęcie w niej udziałów nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy o PIT, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych, innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.
Katalog przychodów z kapitałów pieniężnych określony został w art. 17 ust. 1 ustawy o PIT.
Z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT wynika, że za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się wartość wkładu określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określoną w innym dokumencie o podobnym charakterze, w przypadku wniesienia do spółki albo do spółdzielni wkładu niepieniężnego; jeżeli jednak wartość ta jest niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie została określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, za przychód uważa się wartość rynkową takiego wkładu określoną na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego, przepis art. 19 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
Jednak zgodnie z art. 17 ust. 1e ustawy o PIT, nie ustala się przychodu, o którym mowa w ust. 1 pkt 9, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej jest komercjalizowana własność intelektualna wniesiona przez podmiot komercjalizujący.
A zatem, z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego nie powstaje przychód, jeżeli spełnione są następujące warunki:
·wkład wnoszony jest do spółki kapitałowej,
·przedmiotem wkładu jest komercjalizowana własność intelektualna,
·wkład wnoszony jest przez podmiot komercjalizujący.
W konsekwencji, należy przeanalizować, czy powyższe elementy są w niniejszej sprawie spełnione.
Wkład ma zostać wniesiony do istniejącej sp. z o.o. lub nowo zawiązanej sp. z o.o., a zatem w każdym wypadku do spółki kapitałowej, przez co pierwszy warunek zostaje spełniony.
Kolejnym wymogiem jest, aby przedmiotem wkładu niepieniężnego była komercjalizowana własność intelektualna.
W świetle art. 5a pkt 34 ustawy o PIT, definicja komercjalizowanej własności intelektualnej obejmuje:
a)patent, dodatkowe prawo ochronne na wynalazek, prawo ochronne na wzór użytkowy, prawo z rejestracji wzoru przemysłowego lub prawo z rejestracji topografii układu scalonego oraz prawo do uzyskania powyższych praw lub prawo z pierwszeństwa;
b)autorskie prawa majątkowe do programu komputerowego;
c)równowartość udokumentowanej wiedzy (informacji) nadającej się do wykorzystania w działalności przemysłowej, naukowej lub handlowej (know-how);
d)prawa do korzystania z praw lub wartości wymienionych w lit. a-c na podstawie umowy licencyjnej.
W przedstawionym stanie faktycznym nie ma zatem wątpliwości, że przedmiotem wkładu jest komercjalizowana własność intelektualna, przez co drugi warunek zostaje spełniony.
Ostatnim wymogiem dla zastosowania wyłączenia przedmiotowego wkładu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest, aby został on wniesiony przez podmiot komercjalizujący, o którym mowa w art. 5a pkt 35 ustawy o PIT. Zgodnie z definicją zawartą w tym artykule, podmiotem komercjalizującym jest twórca uprawniony do praw lub wartości wymienionych w pkt 34 lit. a-c, a także zawarcia umowy licencyjnej, o której mowa w pkt 34 lit. d, jeżeli wnosi do spółki kapitałowej komercjalizowaną własność intelektualną.
Biorąc pod uwagę okoliczności sprawy, a zwłaszcza to, że Wnioskodawca jest twórcą Patentów i przysługują Mu do nich prawa, należy stwierdzić, że Wnioskodawca jest podmiotem komercjalizującym w rozumieniu powyższego art. 5a pkt 35 ustawy o PIT. W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, na gruncie zaprezentowanego stanu faktycznego sprawy spełnione zostały wszystkie warunki wymienione w art. 17 ust. 1e ustawy o PIT, co skutkuje wyłączeniem opisanego zdarzenia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Należy zatem uznać, że w związku z wniesieniem do Spółki wkładu niepieniężnego w postaci Patentów oraz objęciem nowych udziałów w zamian za ten wkład, u Wnioskodawcy nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu PIT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan w zakresie pytania nr 1 we wniosku jest prawidłowe.
Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Niniejsza interpretacja stanowi udzielenie odpowiedzi w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych na pytanie nr 1 wniosku, natomiast w zakresie podatku od towarów i usług (pytanie nr 2 wniosku) oraz podatku od czynności cywilnoprawnych (pytanie nr 3) zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.