Temat interpretacji
Opodatkowanie przychodów uzyskiwanych z najmu lokalu.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 sierpnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 25 sierpnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. opodatkowania przychodów uzyskiwanych z najmu lokalu. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 4 listopada 2022 r. (wpływ 8 listopada 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Prowadzi Pan prywatny gabinet lekarski ze specjalnością pulmonologia i internistyka. W ramach tej praktyki opodatkowany jest Pan ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Jest Pan też zatrudniony jako Ordynator na Oddziale ..... Szpitala w X na 1/4 etatu. Ponadto, w ramach umowy cywilno-prawnej świadczy Pan usługi medyczne na rzecz tego Oddziału. Pana żona jest zatrudniona w charakterze kierownika apteki na podstawie umowy o pracę. Z żoną posiadacie majątkową wspólność małżeńską.
Postanowiliście wspólnie z żoną dokonać zakupu lokalu użytkowego o powierzchni 39,01 m2 za cenę .... gr, do majątku wspólnego. Ponadto, poniesiecie koszty prac wykończeniowych nabytego lokalu. Lokal ten będzie przedmiotem najmu na rzecz Spółki należącej do grupy sprzedawcy, tj. Y Sp. z o.o. Najemca zapewni kompleksowe zarządzanie lokalem, jego serwis i wynajem. Uzyskacie z tytułu wynajmu przychód. Tak więc przedmiotowy lokal zostanie zakupiony w celu jego najmu. Nie macie jednak zamiaru wprowadzać go do Pana działalności gospodarczej. Obowiązkiem waszym w ramach zawartej umowy najmu z Operatorem jest jedynie udostępnienie Apartamentu, którego jesteście właścicielami, za co Pan będzie otrzymywał miesięczne wynagrodzenie określone w umowie.
Nie będzie Pan zatrudniał żadnych pracowników. Nie będzie Pan tworzył jakiejkolwiek struktury organizacyjnej dla realizowania czynności najmu, wskazującej na znamiona prowadzenia profesjonalnej działalności. Nie będzie Pan podejmował żadnych działań w stosunku do wynajmowanej nieruchomości celem pozyskania najemców, ani celem dostosowania lokalu do oczekiwań najemców. Nie będzie Pan podejmował żadnych działań marketingowych w odniesieniu do przedmiotowego lokalu. Nie będzie Pan oferował najemcom dodatkowych usług związanych z wynajmowanym lokalem.
W sierpniu 2022 r. otrzymaliście 3 faktury za wpłatę na poczet ceny lokalu użytkowego na łączną kwotę brutto ..... gr oraz 1 na kwotę ..... gr za prace wykończeniowe. Faktury wystawiane są na oboje małżonków z tym, że podany jest jedynie Pana NIP. Wszystkie faktury zostały uregulowane z Pana konta.
Biorąc pod uwagę fakt, że prowadzi Pan już działalność gospodarczą i posiada w tej materii doświadczenie postanowiliście, że Pan zostanie zarejestrowany w Urzędzie Skarbowym jako podatnik VAT od tego prywatnego wynajmu i Pan zajmie się całością rozliczeń tego wynajmu.
W piśmie z 4 listopada 2022 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, wskazał Pan, że pytanie dotyczy zdarzenia przyszłego. W opisie wskazano, że wspólnie z żoną nabył Pan lokal użytkowy, podczas gdy na dzień złożenia uzupełnienia wniosku zawarliście umowę przedwstępną ustanowienia odrębnej własności i sprzedaży lokalu użytkowego oraz przedwstępną umowę sprzedaży. Umowa ta zobowiązuje was do zawarcia umowy przyrzeczonej w terminie do 30 czerwca 2024 r. Ponadto, 30 lipca 2022 r. zawarliście umowę w sprawie wykonania prac budowlano-wykończeniowych w lokalu będącym przedmiotem wskazanej wyżej umowy przedwstępnej. Wg tej umowy, prace mają być wykonane do 30 listopada 2023 r. Wskazane wyżej terminy są terminami ostatecznymi. Po tym terminie będzie Pan mógł przystąpić do najmu lokalu.
Przewiduje Pan, że najem lokalu nastąpi od 1 lipca 2024 r. Wynajem ten nastąpi na czas określony w umowie z możliwością jego przedłużenia. Wynajęty lokal będzie przez najemcę wykorzystywany na jego cele dalszego podnajmu w zakresie pobytów krótkoterminowych. Lokal będący przedmiotem umowy nie jest lokalem mieszkalnym, w związku z czym do umowy najmu nie mają zastosowania przepisy ustawy z 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. z 2021 r. poz. 1177). Lokal będzie wynajmowany w ramach czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Zgłoszenie rejestracyjne VAT nie zostało jeszcze dokonane ale przed zawarciem umowy najmu i dokonania pierwszej czynności podlegającej VAT zgłoszenie to zostanie dokonane. Być może nastąpi to wcześniej. Otrzymane dotąd faktury wskazane w opisie sprawy otrzymali Państwo w sierpniu 2022 r. Otrzymane faktury zawierają imię i nazwisko obojga małżonków, adres (ten sam dla obojga) oraz Pana NIP. Dotyczą one wpłaty na poczet ceny lokalu użytkowego oraz wpłaty na poczet prac wykończeniowych. Jest Pan obywatelem polskim i podlega Pan nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Przychody z najmu tego lokalu ma Pan zamiar zaliczyć do przychodów wskazanych w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przychody z najmu prywatnego. Lokal ten nabywa Pan z myślą wykorzystania go na własne cele w przyszłości (w razie zakończenia umowy najmu), po przejściu na emeryturę. Przed rozpoczęciem najmu złoży Pan stosowne oświadczenie w zakresie opodatkowania PIT. W zakresie podstawowej działalności jest Pan opodatkowany ryczałtem. Umowa najmu będzie podpisana z Panem jako osobą fizyczną. Nie będzie Pan korzystał ani z usług zarządczych tym lokalem, ani z usług księgowych. Usługi te nie są Panu do niczego potrzebne, ponieważ zajmować się nimi będzie najemca prowadzący w nim własną działalność gospodarczą. W związku z pytaniem Nr 2 wniosku o interpretacją nie ma Pan zamiaru wprowadzać tego lokalu do majątku swojej firmy oraz nie ma Pan zamiaru rozszerzać zakresu prowadzonej działalności gospodarczej.
Pytania (pytanie Nr 2 zostało ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)
1.Czy po zarejestrowaniu jako podatnik VAT będzie Pan mógł odliczyć vat z faktur dotyczących zakupu lokalu wystawionych na oboje małżonków?
2.Czy w opisanym we wniosku o interpretację zdarzeniu przyszłym przychód z wynajmu lokalu użytkowego może Pan zakwalifikować do przychodu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.) i opodatkować go na zasadach przewidzianych dla tzw. „najmu prywatnego”?
Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie Nr 2 dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych, natomiast w zakresie pytania Nr 1 dotyczącego podatku od towarów i usług wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.
Pana stanowisko w sprawie
W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że w świetle przedstawionego wyżej zdarzenia przyszłego uważa Pan, że będzie spełniał warunki do opodatkowania tego przychodu na zasadach najmu majątku prywatnego.
Pana zdaniem, w opisanym wyżej zdarzeniu przyszłym dokonywany przez Pana najem lokalu użytkowego traktować należy jako najem tzw. prywatny, wskazany w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W ustawie z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazane zostały poszczególne źródła przychodów oraz sposoby opodatkowania dochodów z każdego z tych źródeł. Według przepisów tej ustawy, odrębnymi źródłami przychodów są, określone w art. 10 ust. 1:
-pozarolnicza działalność gospodarcza (wskazana w pkt 3);
-najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (wskazane w pkt 6).
Ustawa powyższa zawiera definicję pojęcia działalności gospodarczej, wyrażoną w art. 5a pkt 6. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu, za działalność gospodarczą uważa się działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Zgodnie z art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z zakresu przedmiotowego pozarolniczej działalności gospodarczej wykluczone zostały czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Do grupy przychodów z działalności gospodarczej należą także przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą - zgodnie z brzmieniem art. 14 ust. 2 pkt 11 tej ustawy.
Z cytowanych powyżej przepisów wynika, że najem dla celów podatkowych może być traktowany jako pozarolnicza działalność gospodarcza albo jako odrębne źródło przychodów (tzw. najem prywatny). Jeśli najem faktycznie spełnia obiektywne przesłanki uznania go za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a pkt 6 przywołanej ustawy lub jego przedmiotom są składniki majątku związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, to powinien zostać rozliczony na zasadach właściwych dla tej działalności, niezależnie od tego, czy podatnik dokonał jej rejestracji.
Jak wskazano wyżej, aby daną działalność uznać za działalność gospodarczą, musi ona być prowadzone we własnym imieniu i łącznie spełniać warunki:
-celu zarobkowego,
-ciągłości,
-zorganizowanego charakteru.
Działalność zarobkowa to działalność taka, która daje możliwość wygenerowania zysku i ma na celu zapewnienie określonego dochodu. Jednak nawet ewentualna strata będąca wynikiem działalności nastawionej na zysk nie pozbawia jej takiego charakteru, gdyż istotny jest tu sam zamiar osiągnięcia dochodu. Zarobkowego charakteru nie mają natomiast czynności nastawione wyłącznie na zaspokojenie własnych potrzeb osoby, która je podejmuje.
Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Wiąże się z planowym charakterem działań i realizacją w sposób ciągły zamierzeń ukierunkowanych na osiąganie i zwiększanie zysków. Przesłanki ciągłości nie należy rozumieć jako konieczności wykonywania działalności bez przerwy - do jej zachowania wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikała intencja powtarzania określonego zespołu konkretnych czynności w celu osiągnięciu efektu w postaci zarobku. Prowadzenie działalności w sposób zorganizowany oznacza działanie metodyczne, systematyczne, uporządkowane, przebiegające według planu, przy udziale specjalnie dobranych środków, służących uzyskaniu dochodu. Na takie zorganizowanie w odniesieniu do najmu mogą wskazywać (chociaż nie są decydująco) zwłaszcza niektóre okoliczności - takie jak dopełnienie obowiązków formalnych w zakresie zarejestrowania przedsiębiorcy, współpraca z podmiotami profesjonalnymi, świadczenie dodatkowych usług, czy znaczna liczba wynajmowanych nieruchomości lub podpisywanych umów.
Należy przy tym podkreślić, że nie ma podstaw, aby kwalifikować do pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 powoływanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podejmowanych przez podatnika działań, które mieszczą się w ramach zwykłego wykonywania prawa własności, tzn. mają na celu zwyczajowe gospodarowanie majątkiem oraz zaspokajanie potrzeb osobistych podatnika lub jego rodziny. Działań z zachowaniem normalnych, zwyczajowo przyjętych w takich przypadkach reguł gospodarności nie należy utożsamiać z działalnością gospodarczą.
Jak się wydaje problemem jest rozstrzygnięcie, gdzie kończy się najem prywatny, a gdzie zaczyna się prowadzenie działalności gospodarczej. Jak się wydaje sprawę ostatecznie rozstrzygnął Naczelny Sad Administracyjny, który w poszerzonym, siedmioosobowym składzie, uchwałą z 24 maja 2021 r., sygn. akt II FSP 1/21 stwierdził jednoznacznie, że przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze są zaliczane bez ograniczeń do źródła przychodów z najmu (wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT) chyba, że stanowią składnik majątkowy mienia osoby fizycznej, który został przez nią wprowadzony do majątku związanego z wykonywaniem działalności gospodarczej.
Wg tego wyroku, przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze są zaliczane bez ograniczeń do źródła przychodów wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, chyba że stanowią składnik majątkowy mienia osoby fizycznej, który został przez nią wprowadzony do majątku związanego z wykonywaniem działalności gospodarczej.
Najnowsza uchwala NSA wskazuje, że o sposobie opodatkowania dochodów z najmu decyduje fakt wprowadzenia (lub braku wprowadzenia) nieruchomości do majątku związanego z wykonywaniem działalności gospodarczej. Tym samym, potwierdzono, że o sposobie opodatkowania decyduje sam podatnik.
NSA został przez ustawodawcę wyposażony w kompetencję do podejmowania zarówno uchwał w konkretnych sprawach (tzw. uchwały konkretne, będące odpowiedzią na zagadnienia prawne sformułowane przez wojewódzki sąd administracyjny, na podstawie art. 15 § 1 pkt 3 i art. 264 § 2 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (p.p.s.a.), jak i uchwał dotyczących danego rodzaju spraw w ogólności (tzw. uchwały abstrakcyjne, na zasadzie art. 15 § 1 pkt 3 p.p.s.a. i art. 264 § p.p.s.a.). Uchwały te są wiążące - bezpośrednio (przede wszystkim uchwały konkretne wiążą pytający skład orzekający WSA, z uwagi na art. 187 § 2 p.p.s.a.) lub pośrednio - dla innych sądów administracyjnych. Jak bowiem wynika z art. 269 § 1 p.p.s.a., jeżeli jakikolwiek skład sądu administracyjnego rozpoznający sprawę nie podziela stanowiska zajętego w uchwale składu siedmiu sędziów, całej Izby albo w uchwale pełnego składu Naczelnego Sądu Administracyjnego, przedstawia powstałe zagadnienie prawne do rozstrzygnięcia odpowiedniemu składowi.
Wskazana wyżej uchwała jednoznacznie rozstrzyga, że wynajem przez Pana lokalu jest wynajmem prywatnym w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
W ustawie z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.) wskazane zostały poszczególne źródła przychodów oraz sposoby opodatkowania dochodów z każdego z tych źródeł.
Według przepisów tej ustawy, odrębnymi źródłami przychodów są, określone w art. 10 ust. 1 ww. ustawy:
-pozarolnicza działalność gospodarcza (wskazana w pkt 3);
-najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (wskazane w pkt 6).
W myśl art. 9a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:
Dochody osiągane przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6, są opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Ustawa powyższa zawiera definicję pojęcia działalności gospodarczej, wyrażoną w art. 5a pkt 6. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu:
Za działalność gospodarczą uważa się działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Zgodnie z art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
4)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
5)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
6)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Z powyższych przepisów wynika, że aby dane przychody zostały zaliczone do źródła, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, muszą być łącznie spełnione trzy podstawowe warunki:
-zaistniały przesłanki pozytywne, o których mowa w art. 5a pkt 6 powoływanej ustawy pozwalające na stwierdzenie, że mamy do czynienia z działalnością gospodarczą,
-nie wystąpiły przesłanki negatywne, o których mowa w art. 5b ust. 1 ustawy oraz
-wykluczono, że uzyskane przychody są zaliczane do jednego z pozostałych źródeł przychodów wymienionych w art. 10 ust. 1 ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych.
Przepis art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że:
Za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Do grupy przychodów z działalności gospodarczej należą także przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą – zgodnie z brzmieniem art. 14 ust. 2 pkt 11 tej ustawy.
Z cytowanych powyżej przepisów wynika, że najem dla celów podatkowych może być traktowany jako pozarolnicza działalność gospodarcza albo jako odrębne źródło przychodów (tzw. najem prywatny). Jeśli najem faktycznie spełnia obiektywne przesłanki uznania go za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a pkt 6 przywołanej ustawy lub jego przedmiotem są składniki majątku związane z prowadzeniem działalności gospodarczej to powinien zostać rozliczony na zasadach właściwych dla tej działalności, niezależnie od tego, czy podatnik dokonał jej rejestracji.
Jak wskazano wyżej, aby daną działalność uznać za działalność gospodarczą, musi ona być prowadzona we własnym imieniu i łącznie spełniać warunki:
-celu zarobkowego,
-ciągłości,
-zorganizowanego charakteru.
Działalność zarobkowa to działalność taka, która daje możliwość wygenerowania zysku i ma na celu zapewnienie określonego dochodu. Jednak nawet ewentualna strata będąca wynikiem działalności nastawionej na zysk nie pozbawia jej takiego charakteru, gdyż istotny jest tu sam zamiar osiągnięcia dochodu. Zarobkowego charakteru nie mają natomiast czynności nastawione wyłącznie na zaspokojenie własnych potrzeb osoby, która je podejmuje.
Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Wiąże się z planowym charakterem działań i realizacją w sposób ciągły zamierzeń ukierunkowanych na osiąganie i zwiększanie zysków. Przesłanki ciągłości nie należy rozumieć jako konieczności wykonywania działalności bez przerwy – do jej zachowania wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikała intencja powtarzania określonego zespołu konkretnych czynności w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.
Prowadzenie działalności w sposób zorganizowany oznacza działanie metodyczne, systematyczne, uporządkowane, przebiegające według planu, przy udziale specjalnie dobranych środków, służących uzyskaniu dochodu. Na takie zorganizowanie w odniesieniu do najmu mogą wskazywać (chociaż nie są decydujące) zwłaszcza niektóre okoliczności – takie jak dopełnienie obowiązków formalnych w zakresie zarejestrowania przedsiębiorcy, współpraca z podmiotami profesjonalnymi, świadczenie dodatkowych usług, czy znaczna liczba wynajmowanych nieruchomości lub podpisywanych umów.
Należy przy tym podkreślić, że nie ma podstaw, aby kwalifikować do pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 powoływanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podejmowanych przez podatnika działań, które mają na celu zwyczajowe gospodarowanie majątkiem oraz zaspokajanie potrzeb osobistych podatnika lub jego rodziny. Działań z zachowaniem normalnych, zwyczajowo przyjętych w takich przypadkach reguł gospodarności nie należy utożsamiać z działalnością gospodarczą.
Wskazane wyżej przesłanki w każdym przypadku należy rozważyć indywidualnie, mając na względzie całokształt okoliczności faktycznych danej sprawy, a więc wszystkie działania podejmowane przez podatnika, a nie tylko poszczególne czynności, pojedyncze elementy stanu faktycznego. Przy tym decydującego znaczenia nie ma tu subiektywne przekonanie podatnika o właściwej, jego zdaniem, kwalifikacji przychodów do danego źródła, ale to, czy w okolicznościach faktycznych danej sprawy omawiane kryteria zostały rzeczywiście spełnione.
W szczególności działania podatnika wypełniają definicję działalności gospodarczej, gdy podejmuje on pośrednio lub bezpośrednio aktywne czynności w zakresie najmu nieruchomości (zarówno w fazie przygotowawczej, jak i w okresie realizacji), angażując środki podobne do wykorzystywanych przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. Istotne znaczenie, choć nie decydujące, mają również poszczególne elementy będące efektem aktywnych działań podatnika, np. to w jaki sposób i w jakim celu zostały nabyte lub wytworzone składniki majątku będące przedmiotem najmu (w drodze zakupu, spadku, darowizny, wybudowania), to czy zostały nabyte lub wybudowane na cele inwestycyjne celem czerpania zysków z najmu, czy przede wszystkim na potrzeby osobiste podatnika i jego najbliższej rodziny, a całokształt okoliczności faktycznych wskazuje, że w granicach zarządu własnym majątkiem tylko okazjonalnie, sporadycznie mogą być przeznaczone do wynajmu.
Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że prowadzi Pan prywatny gabinet lekarski i opodatkowany jest Pan ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Z żoną posiadacie majątkową wspólność małżeńską. Postanowiliście wspólnie z żoną dokonać zakupu lokalu użytkowego do majątku wspólnego. Ponadto, poniesiecie koszty prac wykończeniowych nabytego lokalu. Lokal ten będzie przedmiotem najmu na rzecz Spółki należącej do grupy sprzedawcy, tj. Y Sp. z o.o. Najemca zapewni kompleksowe zarządzanie lokalem, jego serwis i wynajem. Uzyskacie z tytułu wynajmu przychód. Tak więc przedmiotowy lokal zostanie zakupiony w celu jego najmu. Nie macie jednak zamiaru wprowadzać go do Pana działalności gospodarczej. Obowiązkiem waszym w ramach zawartej umowy najmu z Operatorem jest jedynie udostępnienie Apartamentu, którego jesteście właścicielami, za co Pan będzie otrzymywał miesięczne wynagrodzenie określone w umowie. Nie będzie Pan zatrudniał żadnych pracowników. Nie będzie Pan tworzył jakiejkolwiek struktury organizacyjnej dla realizowania czynności najmu, wskazującej na znamiona prowadzenia profesjonalnej działalności. Nie będzie Pan podejmował żadnych działań w stosunku do wynajmowanej nieruchomości celem pozyskania najemców, ani celem dostosowania lokalu do oczekiwań najemców. Nie będzie Pan podejmował żadnych działań marketingowych w odniesieniu do przedmiotowego lokalu. Nie będzie Pan oferował najemcom dodatkowych usług związanych z wynajmowanym lokalem. Przewiduje Pan, że najem lokalu nastąpi od 1 lipca 2024 r. Wynajem ten nastąpi na czas określony w umowie z możliwością jego przedłużenia. Wynajęty lokal będzie przez najemcę wykorzystywany na jego cele dalszego podnajmu w zakresie pobytów krótkoterminowych. Lokal będący przedmiotem umowy nie jest lokalem mieszkalnym. Przychody z najmu tego lokalu ma Pan zamiar zaliczyć do przychodów wskazanych w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako przychody z najmu prywatnego. Lokal ten nabywa Pan z myślą wykorzystania go na własne cele w przyszłości (w razie zakończenia umowy najmu), po przejściu na emeryturę. Przed rozpoczęciem najmu złoży Pan stosowne oświadczenie w zakresie opodatkowania. Umowa najmu będzie podpisana z Panem jako osobą fizyczną. Nie będzie Pan korzystał ani z usług zarządczych tym lokalem, ani z usług księgowych. Usługi te nie są Panu do niczego potrzebne, ponieważ zajmować się nimi będzie najemca prowadzący w nim własną działalność gospodarczą. Nie ma Pan zamiaru wprowadzać tego lokalu do majątku swojej firmy oraz nie ma Pan zamiaru rozszerzać zakresu prowadzonej działalności gospodarczej.
Biorąc pod uwagę powołane przepisy prawa oraz przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe należy wskazać, że przychody uzyskiwane z najmu lokalu niezwiązanego z działalnością gospodarczą, o ile w istocie najem ten nie będzie wykonywany w sposób profesjonalny, zorganizowany i ciągły, stanowią przychód z najmu prywatnego, na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegający opodatkowaniu właściwemu dla tego źródła.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie Nr 2 dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów uzyskiwanych z najmu lokalu, a nie innych kwestii poruszonych we wniosku.
Ponadto wskazać należy, że z uwagi na to, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa – niniejsza interpretacja dotyczy Pana. Nie wywołuje skutków prawnych dla małżonki.
Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonaliśmy wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie zgodne ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzamy postępowania dowodowego, lecz opieramy się jedynie na zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i musi się Pan zastosować do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).