Uznania otrzymanego odszkodowania za szkodę pojazdu za przychód z prowadzonej działalności gospodarczej. - Interpretacja - 0112-KDIL2-2.4011.617.2022.1.AA

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 30 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.617.2022.1.AA

Temat interpretacji

Uznania otrzymanego odszkodowania za szkodę pojazdu za przychód z prowadzonej działalności gospodarczej.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

W dniu 31 lipca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 31 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie transportu drogowego towarów. W wyniku kolizji drogowej został uszkodzony pojazd wykorzystywany na potrzeby działalności gospodarczej, a następnie otrzymał Pan odszkodowanie z polisy sprawcy kolizji. Pojazd nie jest Pana własnością, nie jest własnością działalności gospodarczej, użytkuje go Pan na podstawie umowy najmu. Właściciel pojazdu upoważnił Pana osobę do otrzymania odszkodowania z polisy sprawcy kolizji, celem naprawy uszkodzeń.

Oświadcza Pan, że:

1.  Posiada nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w myśl art. 3 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.).

2.   Prowadzi działalność gospodarczą w zakresie transportu drogowego towarów od lutego 2021 r.

3.   Rozlicza się z urzędem skarbowym według skali podatkowej, płaci 17% podatku.

4.   Wniosek dotyczy naczepy ciężarowej o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony.

5.   Pojazd jest wykorzystywany od początku prowadzenia działalności gospodarczej.

6.   Pojazd jest użytkowany na podstawie umowy najmu.

7.   Pojazd jest wykorzystywany wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej.

8.   Pojazd jest wykorzystywany do transportu towarów.

9.   Pojazd nie jest wykorzystywany przez pracowników.

10. Nie prowadzi ewidencji przebiegu pojazdu.

11. Pojazd nie spełnia definicji samochodu osobowego w myśl art. 5a pkt 19a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

12. Wartość pojazdu odzwierciedla jego wartość rynkową.

Pytania

1.Czy otrzymane odszkodowanie za szkodę tego pojazdu jest przychodem z działalności gospodarczej?

2.Czy taki pojazd jest składnikiem majątku związanym z prowadzoną działalnością gospodarczą?

Pana stanowisko w sprawie

W Pana ocenie pytania, które Pan postawił, są ściśle związane ze sobą i wynikają z tego samego artykułu ustawy o podatku dochodowym.

Pana stanowisko co do drugiego pytania jest jednocześnie argumentacją pierwszego.

1.  W Pana ocenie otrzymane odszkodowanie za szkodę tego pojazdu nie stanowi przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej. Powyższa kwota jest ściśle związana z wyceną uszkodzeń sporządzoną przez rzeczoznawcę i ma pokryć koszty naprawy pojazdu.

2.  Według Pana, jeżeli pojazd ma być składnikiem majątku związanym z prowadzoną działalnością gospodarczą, to powinien zawierać się w tym majątku, czyli być własnością takiej działalności gospodarczej lub jej właściciela. W opisanym przypadku pojazd nie jest Pana własnością, nie stanowi majątku trwałego prowadzonej działalności gospodarczej. Nie znalazł Pan regulacji prawnej tej kwestii w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Skoro art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1128, ze zm.) ma brzmienie: przychodem z działalności gospodarczej są również otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, to powinny być jasne reguły określające co jest składnikiem majątku związanym z prowadzoną działalnością gospodarczą, a co nie jest takim składnikiem. Ponieważ z przepisów prawa podatkowego nie wynika, że pojazd, którego dotyczy ten wniosek, stanowi majątek związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, więc uważa Pan, że otrzymane odszkodowanie nie stanowi przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.):

W myśl art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Stosownie do art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychodem z działalności gospodarczej są również otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej.

Co do zasady, przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej są wszelkie przysporzenia majątkowe, uzyskane w związku z tą działalnością, o ile ustawa nie wyłącza ich z tej kategorii.

Przychodem z działalności są więc także przekazane przez ubezpieczyciela odszkodowania za szkody w składnikach majątku związanych z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, wskazane w art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przy czym składnikami majątku związanymi z prowadzoną działalnością gospodarczą są zarówno składniki majątku stanowiące środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne w tej działalności, jak i wszelkie inne przedmioty, które są w funkcjonalny sposób związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, tj. wszelkie przedmioty wykorzystywane przez podatnika w prowadzonej przez niego pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wobec tego odszkodowania, jeżeli mają związek z prowadzoną przez podatnika pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowią podlegający opodatkowaniu przychód z tej działalności, chyba że są wymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych określonych w art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wówczas odszkodowania te korzystają ze zwolnienia od podatku.

Jak stanowi art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem:

a) odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane zgodnie z art. 27 ust. 1 lub art. 30c,

b) dochodu, o którym mowa w art. 24 ust. 15 i 15a.

Zatem odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą nie korzystają ze zwolnienia z opodatkowania.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie transportu drogowego towarów. W wyniku kolizji drogowej został uszkodzony pojazd wykorzystywany na potrzeby Pana działalności gospodarczej. Pojazd ten nie jest Pana własnością – wykorzystuje go Pan na potrzeby działalności gospodarczej na podstawie umowy najmu. Jak Pan wskazał, pojazd ten jest wykorzystywany wyłącznie na potrzeby Pana działalności gospodarczej. Ponadto właściciel pojazdu upoważnił Pana do otrzymania odszkodowania z polisy sprawcy kolizji, celem naprawienia uszkodzeń.

Mając na uwadze powołane przepisy wskazujemy, że otrzymane przez Pana odszkodowanie dotyczy składnika majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wskazany we wniosku pojazd jest bowiem wykorzystywany na potrzeby prowadzenia przez Pana działalności gospodarczej, a więc jest w funkcjonalny sposób związany z tą działalnością. Bez znaczenia jest to, że nie stanowi on Pana własności, tylko jest wykorzystywany na podstawie umowy najmu. W konsekwencji odszkodowanie za szkody dotyczące wskazanego we wniosku pojazdu należy kwalifikować jako przychód z działalności gospodarczej.

Reasumując – wskazane we wniosku odszkodowanie dotyczy szkody składnika majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, ponieważ pojazd jest wykorzystywany na potrzeby prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej.

W konsekwencji odszkodowanie to stanowi dla Pana przychód z działalności gospodarczej, objęty dyspozycją art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·   Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·   Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·    w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·    w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).